Jakie tkaniny nosić latem, żeby było nam chłodno, lekko, wygodnie i modnie?
Gdy z nieba leje się żar, szukasz sposobów na ochłodę.
Pijesz zimną wodę i koktajle, jesz chłodniki i lody, uciekasz do cienia lub klimatyzowanych pomieszczeń.
Wszystko fajnie, ale czy wiesz, że możesz zrobić jeszcze więcej?
Proces chłodzenia możesz zacząć już rano. I wcale nie chodzi o zimny prysznic!
To, jakie ubranie na siebie nałożysz, ma ogromne znaczenie. O ile jednak zwykle skupiamy się na długości spódnicy czy rękawa, o tyle często zapominamy, że jeszcze większe znaczenie ma skład materiału, z jakiego jest wykonane nasze ubranie.
Jakie materiały są najlepsze na lato? Jakie tkaniny nosić w upały, żeby się mniej pocić? Na co zwrócić uwagę, kupując letnie ubrania? Czym ryzykujesz, wkładając tkaniny nieodpowiednie na lato?
Zapraszamy do lektury!
Jakie cechy powinny mieć tkaniny polecane latem?
Latem skóra się poci. To normalne, naturalne i potrzebne. Żeby jednak ten proces przebiegał prawidłowo – i nie był na przykład zbyt intensywny – powinniśmy o siebie odpowiednio zadbać. Wybór ubrania z właściwego materiału to pierwszy, bardzo ważny krok.
Materiały na lato powinny być naturalne, lekkie, przewiewne, hipoalergiczne i higroskopijne – czyli pochłaniające wilgoć.
Tylko wówczas jest szansa, że bluzka czy sukienka pozwolą naszej skórze oddychać i nie będą się do niej nieprzyjemnie kleić.
Najgorszym wyborem jest odzież z włókien syntetycznych (choć nie każda, ale o tym za chwilę). Lubimy ją, bo jest tania i praktyczna. Nie gniecie się, więc wydaje się strzałem w dziesiątkę podczas pakowania na wakacyjny wyjazd. Po zameldowaniu się w hotelu wystarczy otworzyć walizkę i można od razu wskoczyć w kolejny ciuszek. Bez prasowania!
Słowem-kluczem jest tu jednak „wydaje się”. Bo dobrej jakości naturalne materiały też nie gniotą się aż tak bardzo, a nawet jeśli, to często nie odbiera im to uroku. Poza tym w spacerach po plaży chodzi przecież nie tylko o to, żeby dobrze wyglądać. Przede wszystkim mamy się dobrze czuć!
A stanie się tak tylko, jeśli odpowiemy na potrzeby naszego organizmu.
Za moment dowiesz się, jakie naturalne tkaniny wybrać, żeby się mniej pocić w upały. Pamiętaj jednak jeszcze o dwóch rzeczach.
Nie bez znaczenia jest fason. Wszelkie opinające ciało bluzki, sukienki czy spodnie sprawią, że będzie ci zdecydowanie bardziej gorąco. Kompletując więc garderobę na lato, postaw na lekkość i luźny krój. Gwarantujemy – wtedy także możesz wyglądać modnie i kobieco.
Na koniec jest jeszcze kolor. Im jaśniej, tym lepiej. Biel, beż, jasny brąz, róż i inne pastele to co roku letnie hity nie tylko dlatego, że pięknie podkreślają opaleniznę. Sprawiają także, że upał mniej nam się daje we znaki.
Naturalne tkaniny na lato – co nosić w upały?
Spośród naturalnych tkanin na lato na polecenie zasługują przede wszystkim:
- bawełna organiczna
- len
- wełna
- jedwab
Pierwsza i druga pozycja na liście z pewnością nie są dla ciebie zaskoczeniem. Dwie pozostałe mogą trochę dziwić.
Bawełna organiczna
Bawełna organiczna jest lekka, przewiewna i świetnie pochłania wilgoć, nadal wyglądając na suchą. Dobrze zatrzymuje ciepło, dlatego nosząc ją, masz wrażenie, że jest ci chłodniej.
Po bawełnę sięgamy najchętniej, ale jej uprawa i produkcja nie są ekologiczne. Dlatego szukając ubrań z tego materiału, zwracaj uwagę na certyfikaty, które świadczą o tym, że stworzenie danego produktu nie było zbytnim obciążeniem dla środowiska.
Len
Len się gniecie i jest szorstki jak worek jutowy. Takie przekonanie o tej tkaninie można dziś włożyć między bajki.
Dzięki nowoczesnym metodom produkcji len stał się bardzo przyjemny dla skóry. Pozwala jej oddychać, odprowadza wilgoć, jest hipoalergiczny, nie elektryzuje się, a także chroni przed promieniowaniem UV.
Trochę trudno go idealnie wyprasować, ale jeśli nie możemy pogodzić się z typowymi dla niego zagnieceniami, zawsze możemy poszukać ubrań, które w składzie mają len z domieszką np. wiskozy.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że len jest bardzo ekologiczną tkaniną. Uprawia się go w Polsce, nie wymaga dużej ilości wody i środków chemicznych, a poza tym jest biodegradowalny.
Wełna
Przyznaj szczerze – trochę się zdziwiłaś? Wełna na lato? To przecież jakaś bzdura!
Otóż – w żadnym wypadku. Odpowiedni splot wełny sprawi, że materiał trochę przypomina len i jest bardzo przewiewny.
Bo wełna ma właściwości termoregulacyjne – zimą ogrzewa twoje ciało, a latem pomaga je schłodzić.
Jedwab
Przy tym materiale przydałaby nam się gwiazdka.
Bo o ile jedwab jako tkanina naturalna rzeczywiście jest przewiewny, higroskopijny i polecany osobom cierpiącym na alergie, o tyle ma kilka cech, które warto mieć na uwadze, wybierając go na lato. Zwłaszcza że nie jest tani.
Plamy z potu są na jedwabiu bardziej widoczne niż na bawełnie. Materiał może kleić się do ciała, co nie wygląda ładnie i nie jest wygodne. Rozwiązaniem w przypadku sukienek może być zastosowanie podszewki.
Uważaj także na palące słońce. Nie sprzyja ono jedwabnym włóknom. Mogą tracić sprężystość i kolor, przez co ubranie szybciej się niszczy.
Sztuczne tkaniny na lato – czy wszystkie są zabronione?
Parę akapitów wyżej wspomniałyśmy, że sztuczne tkaniny to kiepski wybór w przypadku ubrań na lato. Zastrzegłyśmy jednak, że nie dotyczy to wszystkich tego typu materiałów. I teraz wyjaśnimy to zastrzeżenie.
Jakie sztuczne tkaniny można nosić latem? Takie, które są pochodzenia naturalnego, czyli m.in. wiskoza, cupro czy modal.
Część tego typu tkanin nie jest zbyt ekologiczna, bo do ich produkcji używane są duże ilości chemikaliów. Ale nie zawsze musi tak być.
Produkcja niektórych z nich jest przyjazna środowisku. Czasem do tego stopnia, że powstają w fabrykach w systemie zamkniętej pętli, czyli w procesie, w którym zużyta woda poddawana jest filtracji i ponownie trafia do produkcji.
Jakich tkanin nie powinniśmy nosić latem?
Na czarnej liście znajdują się takie popularne materiały z włókien syntetycznych, jak:
- lycra
- poliamid
- poliester
- akryl
- elastan
Jakie skutki może mieć noszenie sztucznych tkanin latem?
Jest tego całkiem sporo. Tego typu materiały nie pozwalają skórze oddychać i uniemożliwiają odpowiednie odprowadzanie wilgoci.
Może dojść do przegrzania organizmu i nadmiernego pocenia się. Na twarzy pojawiają się niezdrowe rumieńce, a na ubraniu plamy z potu, które nie wyglądają zbyt estetycznie.
Czujemy dyskomfort, pogarsza się nasze samopoczucie i pewność siebie, nie możemy w pełni cieszyć się urokami lata, bo myślimy tylko o tym, żeby zniknąć w cieniu.
Mogą także wystąpić reakcje alergiczne, przy których konieczna może się okazać interwencja lekarza.
Zamiast więc iść na skróty, postaw na proste rozwiązania. Proste i sprawdzone od lat, bo są bliżej natury. A więc także bliżej ciebie.
Jakie tkaniny najbardziej lubisz nosić latem?