Jakie prace wykonać w ogrodzie w marcu? Witamy wiosnę!
Co robić w ogrodzie wiosną?
W marcu jak w garncu! Raz słońce, raz deszcz, a czasami śnieg. Ale niech cię to nie zmyli, bo nadszedł czas, aby zacząć działać w ogrodzie.
Czeka cię teraz dużo pracy, bo nadchodzą wielkie porządki, przygotowanie warzywnika i planowanie.
Aby ta praca była przyjemniejsza i bardziej przemyślana, mamy dla ciebie krótki poradnik, jakie prace krok po kroku wykonać w ogrodzie i warzywniku na początku wiosny.
Przygotowanie rozsad
Nie, to zdecydowanie nie jest za wcześnie. Pewne rośliny potrzebują czasu na wegetację i nie urosną w tydzień.
Jest wiele warzyw, które potrzebują wcześniejszego wysiewu. Są to np. papryka, pomidory, seler, kalarepa, kapusta biała i czerwona oraz cukinia. Warto także zrobić rozsady np. sałaty, jeśli chcemy mieć wcześniejsze zbiory.
Rozsady możesz uprawiać w szklarni, inspekcie, ale także na własnym parapecie okiennym. Roślinom wystarczy ciepło, światło i odpowiednia wilgotność.
Do plastikowych lub torfowych wielodoniczek wsyp mieszaninę torfu z piaskiem lub ziemię do rozsad, do środka włóż nasiona i lekko uklep. Na koniec spryskaj rozsady – podłoże powinno być wilgotne, nie mokre.
Kiedy wykiełkują i podrosną, a na zewnątrz zrobi się cieplej, zacznij hartowanie rozsad. Mniej podlewaj i zacznij wietrzyć pomieszczenie lub wynosić rośliny na zewnątrz w cieplejsze dni.
Wielkie porządki
Zrób obchód ogrodu i zobacz, co trzeba w nim zrobić i jakie szkody masz do naprawienia po zimie. Najlepiej zrób sobie listę, nie rzucaj się na wszystko na raz, bo pracy jest naprawdę dużo.
Jak uporządkować ogród po zimie?
- Zdejmij zimowe okrycia z roślin. Usypane wokół pni przed zimą kopczyki z ziemi lub kory zostaw jeszcze, w razie gdyby pojawił się mróz.
- Zetnij wysokie, ozdobne trawy, ponieważ za chwilę zrobi się cieplej i zaczną kiełkować. Ściętą trawą zasil kompost lub odłóż ją na późniejsze obłożenie grządek.
- Przytnij krzewy owocowe – pamiętaj, że przycinamy tylko starsze krzewy, a tym młodym pozwalamy rosnąć spokojnie przez 3-4 lata (możesz zrobić tylko delikatne cięcie korekcyjne porzeczek i agrestu). Wycinamy starsze, grube gałęzie tuż przy ziemi. Reszcie krzewów i drzewkom owocowym zrób przegląd i jeśli jest za duże zagęszczenie, zrób cięcie prześwietlające. To także ostatnia chwila, aby przyciąć winorośl, ale jeśli widzisz, że już budzi się po zimie do życia przełóż cięcie na następny rok.
- To także czas, aby skrócić kwitnące krzewy, np róże, forsycje (po kwitnieniu).
- Piękny trawnik jest wizytówką ogrodu, czas więc pobudzić go do życia. Wygrab go dokładnie i przyjrzyj się, czy nie ma braków w trawniku. Jeśli tak, dosiej trawę. Jest to też idealny czas na nawożenie trawnika, aerację lub wertykulację. To pomoże pozbyć się mchu, a tak napowietrzony trawnik od razu ruszy.
Czas na pierwsze nawożenie
Do tego celu najlepiej nadadzą się kompost, biohumus lub inne nawozy zielone. Jeśli masz w planie użycie obornika, wymieszaj go z kompostem. Czystym obornikiem nawozimy tylko jesienią.
Nawozy organiczne poprawiają strukturę podłoża i pomagają w tworzeniu się próchnicy. Są też bezpieczne dla roślin i środowiska.
Warto jednak dodać do nich preparaty z minerałami, np. azotem, potasem lub fosforem, gdyż nawozy ekologiczne nie mają wystarczająco dużo tych minerałów.
Narzędzia i meble ogrodowe
Jeśli nie czyściłaś narzędzi po sezonie, czas zrobić to teraz. Narzędzia do cięcia, czyli nożyce, sekatory i piły, warto przetrzeć alkoholem, np. spirytusem. To pozwoli zdezynfekować je, ponieważ mogły na nich pozostać resztki i tym sposobem możesz przenieść choroby na inne rośliny.
Pozostawione na zimę w ogrodzie meble ogrodowe musisz wyczyścić i odświeżyć. Najlepiej nada się do tego myjka ciśnieniowa.
Oczywiście, nie każda z nas ma ją w komórce, ale warto popytać sąsiadów lub pożyczyć. Jeśli z mebli zeszła farba lub lakier, warto dobrze je wysuszyć i ponownie zabezpieczyć. Podobnie postępuj z tarasem i innymi drewnianymi rzeczami, np. skrzynkami na kwiaty.
Meble plastikowe możesz umyć gąbką i np. mleczkiem czyszczącym. Po zimie na pewno mają dosyć gruby osad, który trudno będzie usunąć zwykła szmatką.
Rozplanuj nasadzenia
Aby twoje warzywa pięknie rosły, warto wprowadzić w ogródku płodozmian. Nie sadź co roku tych samych warzyw w jednym miejscu. Są gatunki, które nie urosną w tym samym stanowisku, a inne potrzebują więcej składników odżywczych, niż może stare miejsce oferować.
Płodozmian pozwoli ci zaplanować uprawę na kilka lat do przodu, ale ma także inne korzyści: pozwala utrzymać dobrą jakość gleby, chroni przed szkodnikami i chorobami.
Główną zasadą jest, aby nie sadzić roślin z tej samej rodziny na danym stanowisku przez kolejne 4 lata.
Jeśli więc mamy 4 grządki, a w nich warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka), strączkowe (fasolka szparagowa, bób), kapustne (kapusta, jarmuż) i psiankowate (pomidory, papryka, ziemniaki), co roku zmieniamy ich miejsce uprawy zgodnie i ich zapotrzebowaniem na składniki odżywcze.
Taki plan warto rozrysować i zaplanować nasadzenia na kolejne lata.
Jeśli masz nasiona z tamtego roku, to koniecznie przeglądnij je i zobacz, czy nadal nadają się do siewu. Na torebkach znajdziesz też ważne informacje i rady uprawowe, np. jakie są wymogi uprawy, miejsce, kiedy jest siew i zbiór.
Tak przygotowana możesz zaczynać kolejny przepiękny sezon w twoim ukochanym ogrodzie.
Daj znać w komentarzu, kiedy zwykle wkraczasz do ogrodu po zimie!
Ten artykuł jest wspaniałym przewodnikiem na początek sezonu ogrodniczego. Daje wiele cennych wskazówek, które pomogą ogrodnikom zadbać o swój ogród i cieszyć się pięknymi plonami. Dziękuję za podzielenie się tymi wskazówkami!
Artykuł bardzo przydatny, szczególnie dla osób takich jak ja, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem. Dobrze, że przedstawia konkretne prace do wykonania w marcu, to daje mi jasne wytyczne. Cenne wskazówki dotyczące przygotowania gleby oraz pielęgnacji roślin również bardzo się przydadzą. Dzięki temu artykułowi mogę lepiej zrozumieć, jak dbać o mój ogród w tym miesiącu. Polecam wszystkim ogrodnikom amatorom.
Bardzo się cieszymy, że artykuł jest aż tak pomocny. Pierwsze kroki w ogrodzie bywają trudne, a kiedy i co robić, to dla nas na początku też była czarna magia. Dziś już wiemy, że bez planu się nie da i jak ważny jest właśnie ten początek sezonu. Powodzenia i proszę się pochwalić na naszych mediach efektami prac!
Dziewczyny z Polka50plus.pl