Jak trenować po 50-ce, czyli zorganizuj salę fitness w swoim domu!

Jak trenować po 50-ce

Regularna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia bez względu na wiek. Stąd też nie powinnyśmy traktować obniżonej sprawności fizycznej po 50-ce jako pretekst do rezygnacji z ćwiczeń. W zachowaniu dobrej formy pomogą nam spacery, bieganie lub… domowa sala fitness!

Domowa sala fitness pomoże nam w ćwiczeniu tych partii ciała, na których zazwyczaj nie skupiamy się podczas zwykłej aktywności fizycznej. Wbrew pozorom akcesoria fitness wcale nie wiążą się z ogromnym wydatkiem, a ich zakup w pewnością zmotywuje nas do częstszych ćwiczeń.

Sprawdź, jaki sprzęt wybrać i dlaczego trening w wieku dojrzałym jest tak istotny!

Dlaczego warto ćwiczyć po pięćdziesiątce?

Nie ulega wątpliwości, że z wiekiem możliwości naszego organizmu spadają. Siła mięśni, wydolność oraz elastyczność stawów znacznie pogarszają się z biegiem lat. Dzięki regularnej aktywności fizycznej jesteśmy jednak w stanie spowolnić ten proces, dłużej ciesząc się dobrą kondycją.

Regularne ćwiczenia pomagają chronić nas przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, dodają energii oraz dotleniają organizm. Do tego zapewniają poprawę samopoczucia dzięki zwiększonej produkcji endorfin. Ze względu na te zalety aktywność fizyczna po 50-ce jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia.

Po przebyciu menopauzy wiele kobiet doświadcza przyrostu tkanki tłuszczowej oraz osłabienia mięśni. Stąd też powinnyśmy skupić się na prostych ćwiczeniach aerobowych, rozciągających oraz siłowych. Pomoże to we wzmocnieniu mięśni, a w połączeniu z odpowiednią dietą również w wymodelowaniu sylwetki. Jednocześnie ćwiczenia o niskiej i średniej intensywności są mało wymagające oraz nie niosą za sobą dużego ryzyka urazów.

Zanim zdecydujesz się na podjęcie aktywności fizycznej, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na przewlekłe choroby stawów i kręgosłupa. Dzięki temu będziesz miała pewność, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do ćwiczeń.

W formie regularnych ćwiczeń doskonale sprawdzą się spacery, bieganie lub jazda na rowerze. Jeśli jednak chcesz skupić się na konkretnych partiach ciała lub zapewnić sobie możliwość ćwiczenia bez względu na warunki pogodowe, akcesoria fitness będą świetnym rozwiązaniem.

Jakie akcesoria fitness wybrać do domowej siłowni?

Akcesoria fitness nie tylko pozwalają na ćwiczenie w bardziej efektywny sposób, ale również motywują do regularnych treningów. Większość z nich dostępna jest w przystępnych cenach i nie zajmuje dużo miejsca. Dzięki temu doskonale sprawdzą się również do mieszkań o mniejszej powierzchni.

Maty gimnastyczne

Mata do ćwiczeń w domu

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na jogę, trening siłowy czy proste ćwiczenia rozciągające, w twojej domowej sali fitness nie może zabraknąć mat gimnastycznych. Zapewniają one maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas treningu dzięki antypoślizgowej powierzchni.

Koszt maty gimnastycznej to zaledwie kilkadziesiąt złotych, a dzięki niej ból stawów podczas ćwiczeń na twardej powierzchni odejdzie w niepamięć.

Piłki gimnastyczne

Piłka do ćwiczeń w domu

Piłki fitness sprawdzają się przy ćwiczeniach o różnym charakterze, w tym ćwiczeniach rozciągających, wspomagających równowagę i rehabilitacyjnych. To bardzo podstawowy element wyposażenia każdej domowej sali fitness, który znacznie zwiększa zakres ćwiczeń, które możemy wykonywać.

Ponadto piłki gimnastyczne wykorzystasz podczas ćwiczeń relaksujących, polecanych do wykonywania po drobnych urazach. Ich cena zaczyna się już od około 50 złotych.

Gumy do ćwiczeń

Guma do ćwiczeń w domu

Gumy do rozciągania to niezbędne akcesoria do pilatesu, które znajdą swoje zastosowanie również podczas ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających. Rozgrzewka z wykorzystaniem gum będzie znacznie bardziej efektywna i lepiej pobudzi mięśnie, zmniejszając ryzyko urazów.

Gumy do ćwiczeń posiadają zróżnicowane stopnie oporu – im niższy opór, tym mniejsza intensywność ćwiczeń. Dzięki temu w łatwy sposób możesz dobrać je do swojego poziomu zaawansowania. Koszt pojedynczych gum zaczyna się od 30 złotych, jednak najbardziej optymalnym i oszczędnym rozwiązaniem jest zakup gotowych zestawów.

Stepper

Stepper do ćwiczeń w domu

Najbardziej rozbudowany sprzęt fitness na naszej liście, który jednak doskonale sprawdza się podczas ćwiczeń aerobowych mięśni nóg. Stepper stanowi świetną alternatywę do spacerów i joggingu na świeżym powietrzu, a dzięki specjalnym linkom, w które wyposażonych jest wiele modeli, ćwiczy również górne partie ciała. Wielofunkcyjny stepper to wydatek rzędu 300 złotych.

Ogromnym atutem steppera jest to, że w przeciwieństwie do bieżni czy orbitreka zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Bez problemu zmieści się w każdym pomieszczeniu, a ty będziesz mogła pracować nad swoją sylwetką w najskuteczniejszy sposób.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *