Jak odzyskać kontrolę nad nietrzymaniem moczu? Ćwiczenia, styl życia i domowe sposoby
Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy wielu osób, jednak ze zwiększoną częstotliwością dotyka kobiet.
Pierwszym momentem, kiedy mamy do czynienia z NTM jest najczęściej okres ciąży i połogu. Następnie problem daje o sobie znów znać w okresie menopauzy.
W naszym artykule przybliżamy temat nietrzymania moczu, przedstawiamy przykładowe ćwiczenia stosowane przy NTM oraz podajemy kilka wskazówek pielęgnacyjnych ważnych dla kobiet z nietrzymaniem moczu.
Zachęcamy do lektury!
Przyczyny nietrzymania moczu – kogo najczęściej dotyczy ten problem?
Nietrzymanie moczu to mimowolne popuszczanie moczu, które może pojawić się podczas kaszlu, śmiechu, wysiłku fizycznego lub nawet samoistnie. Jest ono krępującym problemem wielu kobiet.
Jednak odpowiednie postępowanie, a przede wszystkim – zasięgnięcie konsultacji u specjalisty może znacząco poprawić komfort życia kobiet z NTM.
Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu najczęściej związane są z:
- uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz w ciąży,
- rozciągnięciem lub naruszeniem mięśni dna miednicy podczas porodu,
- rozciągnięciem mięśni dna miednicy na skutek działającego w ciąży hormonu – relaksyny, odpowiedzialnego za rozluźnienie tkanek miękkich (to m.in. dlatego nietrzymanie moczu może wystąpić również u kobiet, które nie rodziły siłami natury, a przez cesarskie cięcie),
- obniżeniem narządów rodnych związanym z wiekiem,
- osłabieniem tkanek miękkich (np. związanym z chorobą tkanki łącznej),
- przewlekłym stresem,
- nadwagą,
- nieprawidłowymi nawykami toaletowymi,
- zaburzeniami funkcji pęcherza i dróg moczowych,
- chorobami układu moczowego.
Możliwych przyczyn nietrzymania moczu jest więc wiele, a prawidłowe postępowanie terapeutyczne zależy od dokładnego określenia źródeł dolegliwości.
Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu
Jednym z pierwszych zaleceń dla kobiet z nietrzymaniem moczu jest często skierowanie do fizjoterapeuty. Specjalista może w takich przypadkach przedstawić ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Poniżej przedstawiamy kilka takich ćwiczeń.
Ćwiczenie 1
Połóż się na plecach, zgięte kolana oprzyj o podłogę, stopy ustaw płasko. Zaciśnij mięśnie dna miednicy, jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu. Utrzymaj napięcie przez 5 sekund, a następnie rozluźnij mięśnie na kolejne 10 sekund. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie 2
Połóż się na plecach, kolana ugnij, stopy ustaw płasko na podłodze.
Unieś biodra do góry, aktywując mięśnie pośladków i dna miednicy. Utrzymaj pozycję przez 5 sekund, a następnie powoli wróć do leżenia. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie 3
Ustaw się na czworakach, ręce pod ramionami, kolana pod biodrami.
Przy wygięciu pleców w dół – zaciśnij mięśnie dna miednicy. Przy wygięciu pleców w górę („koci grzbiet”) – rozluźnij je. Powtórz 10 razy w spokojnym tempie.
Nawyki higieniczne przy nietrzymaniu moczu
Poza ćwiczeniami, w nietrzymaniu moczu ważne jest także wypracowanie prawidłowych nawyków związanych z opróżnianiem pęcherza i przyzwyczajeń higienicznych.
Pęcherz zawsze należy opróżniać do końca. Niewskazane jest wstrzymywanie strumienia moczu w trakcie jego oddawania (dlatego mięśni dna miednicy nigdy nie ćwiczy się, siedząc na sedesie).
Po każdym mimowolnym popuszczeniu nawet kilku kropelek moczu należy podmyć okolice intymne. Ponadto ze szczególną starannością należy dobierać kosmetyki do higieny intymnej dla kobiet z nietrzymaniem moczu. Ważne jest, aby były one łagodne i niedrażniące.
Z kolei wychodząc z domu przydać się mogą wkładki urologiczne, które należy wymieniać tak często, jak to konieczne.
W przypadku nasilenia objawów, trudności w całkowitym opróżnianiu pęcherza lub odczuwania bólu, warto skonsultować się z urologiem. Wczesne działanie zwiększa szanse na poprawę komfortu życia i odzyskanie kontroli nad pęcherzem.