Jak dbać o kondycję stawów?

Jak dbać o kondycję stawów?

Bóle stawów towarzyszą wielu z nas. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że przyczyną tego bólu są nasze zaniedbania w kwestii odpowiedniej profilaktyki. Nie można zawsze zrzucać tych bólów na karb tego, że jesteśmy coraz starsi.

Jak dbać o stawy, aby móc dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? Oto garść praktycznych porad!

Zbilansowana dieta

Stawy są bardzo narażone na różne schorzenia i trzeba o nie dbać poprzez zbilansowaną dietę. Zdrowy styl życia na pewno wydłuży ich żywotność i nie będą nam przysparzać aż takich problemów. Poważnym problemem jest to, że często zaniedbujemy ten aspekt, tłumacząc się tym, że to, co jemy, nie ma większego znaczenia. Tymczasem ma – i to niemałe.

Stawy wykonują niesamowicie ciężką pracę podczas wszystkich czynności fizycznych. Nie tylko tych związanych z podnoszeniem ogromnych ciężarów, ale również w trakcie chodzenia, tańczenia czy skakania.

Nie chodzi o to, żeby rezygnować ze wszystkiego, co smaczne, ale jednak warto postawić na większą liczbę produktów zawierających kwasy omega-3 oraz witaminę C, czyli przede wszystkim ryby oraz warzywa typu czosnek i cebula.

Jedzenie owoców oraz warzyw znacząco wzmocni nasze stawy. Polecamy również orzechy czy migdały. Podstawą diety powinny być produkty bogate w białko, wapń czy fosfor, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać chrząstki stawowe w dobrej kondycji.

Aktywność fizyczna

Należy pamiętać, że bez ruchu trudno o dobre zdrowie. Powinni wziąć to sobie do serca zarówno młodzi, jak i starsi. Często okazuje się, że nawet drobna gimnastyka wykonywana w domu może mieć zbawienny wpływ na stawy.

Pamiętajmy o tym, że zanim przejdziemy do forsujących ćwiczeń, obowiązkowym elementem jest rozgrzewka, która pozwoli na uniknięcie poważniejszych przeciążeń oraz urazów i dobrze wprowadzi nas w bardziej intensywny trening.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku osób uprawiających sporty biegowe będzie zakup odpowiedniego obuwia, które pomoże odpowiednio wyprofilować stopę podczas biegu, nie obciążając jej przy stawianiu kroków. Często nawet drobne detale mają znaczenie i choć nie musimy tego odczuć od razu, to właśnie takie drobnostki mogą mieć wpływ na kondycję stawów.

Jeżeli kochasz nordic walking, polecamy odpowiednie dostosowanie kijków poprzez konsultację zakupu ze specjalistą, co pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji niedopasowanego sprzętu. Naprawdę, warto zwracać uwagę na wszystko, aby potem nie tracić czasu na kosztowne wizyty u lekarzy.

Ergonomia pracy

Jest to rzecz często bagatelizowana przez wiele osób, choć w dłuższej perspektywie znacząco przyczynia się do deformacji naszych stawów. Osoby pracujące fizycznie powinny wykonywać czynności zgodnie z zasadami BHP, nie obciążając przy tym zbytnio organizmu, aby nie doprowadzić do powstawania poważnych urazów.

Nawet dźwiganie ciężkich produktów w torbach na zakupy może się odbić na zdrowiu. Szczególnie jest to widoczne w przypadku starszych osób noszących przeładowanie wózki oraz torby.

Ergonomia pracy ma również niemałe znaczenie w przypadku osób wykonujących pracę siedzącą. Wyprofilowane krzesła pozwalające na ochronę kręgosłupa mają duże znaczenie i pracodawcy powinni zadbać o to, by ich pracownicy mieli jak najlepsze warunki do wykonywania swoich obowiązków.

Pamiętajmy o tym, aby postawa była odpowiednia nawet przy wykonywaniu prostych czynności, jak spacerowanie czy oglądanie telewizji – tym samym pozwolimy swoim stawom na sprawniejsze funkcjonowanie.

Produkty na stawy

Na problemy ze stawami są narażone nie tylko osoby starsze, ale również sportowcy czynni oraz ci, którzy zakończyli swoje kariery. Warto zatem walczyć z pojawiającym się bólem poprzez stosowanie preparatów zawierających kolagen w celu regeneracji stawów.

Przykładem takiego produktu jest: https://www.apo-discounter.pl/4-flex-na-stawy-proszek-30-pzn-08300001. 4 Flex to produkt bogaty w hydrolizat kolagenu, który pozwala na dostarczenie niektórych aminokwasów oraz minerałów do stawów.

Jeżeli chodzi o preparaty chroniące i regenerujące stawy, to można je stosować zarówno w płynach, tabletkach, żelach czy proszkach. Na rynku jest wiele takich środków, jednak polecamy 4 Flex właśnie w związku z tym, że zawiera on hydrolizat kolagenu.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *