Co czytać w długi weekend listopadowy 2019?

Foto: Pixabay
Czy wiecie, że listopad to po kaszubsku… smùtan? Jeszcze dobitniej określił ten miesiąc Julian Tuwim, twierdząc, że „listopad to jeden z dotkliwszych wrzodów na dwunastnicy roku”. Co z tym fantem zrobić?
Czas poszukać pozytywnych stron tego miesiąca! Jedną z nich jest na przykład fakt, że – jak kalendarz jest sprzyjający (a w tym roku jest!) – w listopadzie mamy szanse na dwa długie weekendy. A drugą zaletą jest niewątpliwie to, że w te długie weekendy możemy dodatkowo zabrać się za nadrabianie zaległości w czytaniu.
Co zatem czytać w długi listopadowy weekend? Jak zwykle przygotowaliśmy dla was bardzo obiecujące zestawienie lektur mniej lub bardziej obowiązkowych. Dwie z nich mają wprawdzie swoje premiery tuż po długim weekendzie, ale przecież listopadowe wieczory też świetnie nadają się na czytanie. Gotowi, do lektur – start!
» Jeżeli nasza lista jest dla ciebie zbyt krótka, zerknij także, po jakie nowości wydawnicze warto było sięgnąć u schyłku tegorocznego lata!
Poszukiwanie
Kto napisał? Charlotte Link
Kto wydał? Wydawnictwo Sonia Draga
Kiedy w sprzedaży? 16 października 2019
Obowiązkowy kryminał na naszej liście – wygląda bowiem na to, że ten gatunek upodobałyście sobie najbardziej. Nie ma to jak potężna dawka emocji i dreszczyku!
Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna, także czternastoletnia, Amelie Goldsby. Policja w Scarborough ogłasza alarm. Czy w obu przypadkach chodzi o tego samego sprawcę? W mediach aż huczy o mordercy z wrzosowisk, komisarz Caleb Hale czuje coraz większą presję.
W okolicy, z zamiarem sprzedaży rodzinnego domu, przebywa także sierżant Kate Linville ze Scotland Yardu. Przez przypadek poznaje zrozpaczonych rodziców Amelie i nie z własnej woli rozpoczyna śledztwo w sprawie dramatu, który z pozoru nie ma ani początku, ani końca. Niespodziewanie po kolejnej dziewczynie ginie wszelki ślad…
Większość książek urodzonej we Frankfurcie niemieckiej pisarki, Charlotte Link, to bestsellery, więc istnieje szansa, że także jej najnowsza powieść doczeka się tego tytułu!
#WRZENIE. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł
Kto napisał? Karolina Korwin Piotrowska, Grzegorz Kramer SJ
Kto wydał? Wydawnictwo WAM
Kiedy w sprzedaży? 16 października 2019
Takim językiem o takich rzeczach w naszym kraju nikt jeszcze z księdzem nie rozmawiał.
Będzie hałas. Będzie #WRZENIE
Lewaczka i ksiądz. Karolina Korwin Piotrowska i Grzegorz Kramer SJ. Kontrowersyjna dziennikarka i popularny jezuita. Wybuchowa mieszanka charakterów i tematów.
- Skąd w nas tyle hejtu?
- Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii?
- Czy z księdzem da się normalnie pogadać?
- Czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa?
- Czy pożera nas chory nacjonalizm i niechęć do innych?
- Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać?
Oto nasz polski kocioł.
Ta książka rozgrzewa bardziej niż gorączka sobotniej nocy, bulwersuje mocniej niż tęcza na świętych obrazach i porusza głębiej niż kino Wojciecha Smarzowskiego.
Karolina Korwin Piotrowska – jedna z najbardziej wpływowych i opiniotwórczych kobiet w Polsce. Felietonistka „Wysokich Obcasów”, dziennikarka Antyradia i Canal Plus. Autorka bestsellerowych książek. Według hejterów lewaczka, Żydówka i… lepiej nie kończyć. Promuje popkulturę, bada show-biznes, zna się na filmie, jak mało kto, kocha psy.
Grzegorz Kramer SJ – najmniejszy jezuita na świecie, proboszcz pełną gębą i bloger z krwi i kości. Twierdzi, że Bóg jest dobry, i da się za to zabić. Kocha jazdę na rowerze i nosi kolorowe skarpetki.
Jak lepiej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych
Kto napisał? Christel Petitcollin
Kto wydał? Wydawnictwo Feeria
Kiedy w sprzedaży? 30 października 2019
Kontynuacja poradnika „Jak mniej myśleć”, który miał swoją premierę w kwietniu tego roku. Autorką obu książek jest Christel Petitcollin – znawczyni ludzkiej natury. Swoje słowa kieruje do osób, których problemem jest… myślenie. Niby mówi się, że ta czynność nie boli, ale czasami może skutecznie uprzykrzyć życie. Kto z nas bowiem na własnej skórze nie odczuł choćby przykrych skutków walki z gonitwą myśli, która nie pozwala wieczorem zasnąć?
Ci, co czytali „Jak mniej myśleć”, zapewne wiedzą już, że zaliczają się do kręgu osób analizujących bez końca. Zdają też sobie sprawę, że nadwydajność mentalna jest ich atutem, a fantastyczny umysł – narzędziem do samodoskonalenia. Tylko jak optymalnie wykorzystać to, co siedzi w naszej głowie? Książka „Jak lepiej myśleć” pozwala wreszcie rozwiać dręczące nas wątpliwości. Autorka napisała ją w reakcji na liczne prośby czytelników, którzy domagali się dodatkowych wyjaśnień i odpowiedzi na konkretne pytania. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie, że bierze udział w prywatnej rozmowie z terapeutką.
„Jak lepiej myśleć” to zbiór przydatnych wskazówek dla osób nadwydajnych mentalnie i analizujących bez końca sprawy dotyczące codziennego życia w społeczeństwie. Jeśli potrzebujesz porady, jak odnaleźć spokój na płaszczyźnie zawodowej, w relacjach z najbliższymi oraz w miłości, koniecznie sięgnij po tę książkę! Dzięki niej jeszcze lepiej zrozumiesz siebie i innych, rozwiniesz i pokochasz swoją niezwykłą osobowość, a także nauczysz się organizować otoczenie tak, aby czuć się w nim jak najbezpieczniej.
Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę
Kto napisał? Kamil Janicki
Kto wydał? Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Kiedy w sprzedaży? 13 listopada 2019
Dla władzy i dla dobra dzieci były gotowe rozerwać kraj na strzępy. Kamil Janicki przedstawia czarne wdowy, które unicestwiły monarchię.
Dla Judyty cel zawsze uświęcał środki. Królowa w kraju bez króla i mistrzyni podstępu, od której mógłby się uczyć sam Machiavelli. Pasierba, który nie chciał całować jej pierścienia, wydziedziczyła i zamknęła w klasztorze. Dworzan, nie dość nisko zginających karki, zaprzedała w niewolę. Nie wahała się najmować skrytobójców. Byle żaden ślad zbrodni nie prowadził do niej.
Zbysława zniknęła z pamięci i z dziejów. Ale to walka o jej honor stała u podstaw jednego z najsłynniejszych konfliktów całej tej epoki. Czy na rozkaz żony książę oślepił i zamordował własnego brata? I czy to ona ściągnęła na niego wieczystą hańbę?
Salomea wierzyła, że ma za sobą niebiańskie zastępy. Dogmatyczna i nieustępliwa, sprawiła, że cała dynastia chodziła na jej pasku. To ona przekonała męża, by rozbił państwo na kawałki. Wszystko, byle uratować potomków przed zakusami ambitnej synowej.
Wielki Ogarniacz Pracy, czyli jak robić i się nie narobić
Kto napisał? Pan Buk, Pani Bukowa
Kto wydał? Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Kiedy w sprzedaży? 13 listopada 2019
Człowiek uczy się na błędach, zwłaszcza w pracy. Popełniasz wciąż te same pomyłki? Bądź kreatywny, zacznij popełniać nowe!
Pan Buk to postać fikcyjna, ale gorąco zachęcamy do wizyty na jego fan page’u na Facebooku – jest BARDZO śmiesznie i jeszcze bardziej prawdziwie: https://www.facebook.com/panbukfanpage/
Od Pana Buka dowiesz się, jak dostać obniżkę zamiast podwyżki i dać się przygnieść przez asap, fakap i dedlajn. Jak znaleźć najgorszą pracę na świecie, a potem nie potrafić jej rzucić. A przede wszystkim – po co pracować, tak właściwie.
Pani Bukowa nauczy cię, jak przetrwać w korporacyjnej dżungli i ogarnąć wieczór integracyjny w escape roomie. Jak od siedzenia na Fejsie zostać social media ninją. A także jak obeżreć się na szkoleniu i zawsze, ale to zawsze, mieć przy sobie kubek kawy.
Bo narzekamy na pracę, ale w sumie bez niej byłoby nudno. Trzeba tylko wiedzieć, jak robić, żeby się nie narobić!
Z takim zapasem żaden jesienny miesiąc nam nie straszny!
[opisy pochodzą od wydawców]