Słuchanie na życzenie, czyli co to jest podcast i jakie podcasty polecamy dla dojrzałych kobiet
Rzeczywistość atakuje nas ekranami. Mamy je w telewizorze, komputerze, tablecie, telefonie…
Sama przyznaj – nie jesteś tym czasem zmęczona?
Ekran odciąga twoją uwagę od innych czynności, męczy wzrok, kradnie cenny czas, gdy scrollujesz social media.
Jaką masz alternatywę? Na przykład… radio! Tyle że tam nie zawsze znajdujesz to, co cię interesuje. Wydaje się, że czasy wartościowych rozmów, słuchowisk i reportaży z prawdziwego zdarzenia minęły bezpowrotnie.
A przynajmniej trudno trafić na nie o normalnej porze. Może o trzeciej nad ranem by się udało… Tyle że wtedy masz zwykle lepsze rzeczy do roboty.
Ale mamy dla ciebie coś ekstra! Słyszałaś o… podcastach? To coś trochę jak radio, trochę jak audiobook, trochę jak YouTube – tyle że bez ekranu.
Gwarantujemy, że gdy się w nich rozsmakujesz – przepadniesz. A my ci w tym pomożemy!
Nie wiesz, co to są podcasty? Nic nie szkodzi. Zapraszamy cię do ich fascynującego świata. Gwarantujemy, że dla nowoczesnych, dojrzałych kobiet mają one mnóstwo do zaoferowania!
Co to jest podcast?
W wielkim skrócie: to takie trochę radio na życzenie.
Nagrania, słuchowiska, wywiady i audycje dostępne w internecie za darmo. Możesz ich słuchać na dowolnym urządzeniu, w dogodnym dla ciebie czasie i niemal w każdych okolicznościach. Gdy gotujesz, sprzątasz, czekasz na autobus, jedziesz samochodem, stoisz w kolejce na poczcie albo siedzisz w poczekalni u lekarza.
Wybierasz interesujący cię temat albo twórcę (tak jak w radiowej Trójce czekałaś zawsze na audycję Wojciecha Manna albo Marka Niedźwieckiego), zakładasz słuchawki, włączasz i słuchasz.
Nie męczysz wzroku, nie angażujesz rąk w niepotrzebne klikanie czy scrollowanie ekranu. Po prostu słuchasz i w tym samym czasie możesz robić coś zupełnie innego.
Podczas podcastów rozrywkowych możesz się pośmiać i zrelaksować. Z tych psychologicznych, biznesowych, edukacyjnych albo popularnonaukowych możesz się czegoś dowiedzieć. Dzięki wywiadom poznasz ciekawych i inspirujących ludzi. Podcasty poradnikowe podpowiedzą ci, jak dbać o ogród lub w jaki sposób skomponować zbilansowaną dietę.
Możliwości są nieograniczone i tylko od ciebie zależy, po jaki podcast w danym momencie sięgniesz.
A wiesz, co jest najpiękniejsze? Że za chwilę możesz wybrać coś zupełnie innego. W zależności od tego, czego w tym momencie potrzebujesz i jaki masz nastrój.
A jeśli nagle będziesz musiała przerwać, bo właśnie zadzwonił telefon albo lekarz wezwał cię do gabinetu, nic się nie stanie. Wciskasz pauzę i wracasz do swojego słuchowiska, gdy tylko znów będziesz miała chwilę lub najdzie cię ochota.
Jak słuchać podcastów?
Jeśli udało się nam cię zaintrygować, prawdopodobnie zadajesz sobie teraz pytanie: no, dobrze, ale w jakiś sposób słuchać podcastów? Czy trzeba mieć do tego jakieś specjalne urządzenia, oprogramowanie, umiejętności techniczne?
Uspokajamy: nic z tych rzeczy.
Sposobów słuchania podcastów jest kilka. Omówimy te najpopularniejsze.
Podcast w aplikacji na komputerze
W najprostszej wersji możesz słuchać podcastów na komputerze. Po prostu wchodzisz na stronę jednej z aplikacji do słuchania podcastów – w Polsce najpopularniejsze to Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts – i za pomocą znajdującej się tam wyszukiwarki przeglądasz zawartość biblioteki.
Nie musisz nic pobierać na komputer, nie trzeba niczego instalować. Po prostu wchodzisz na stronę i słuchasz.
Możesz też wybrać interesującą cię kategorię, np. Zdrowie, i sprawdzić, jakie podcasty do niej należą. Może twoją uwagę zwróci tytuł, może twórca, może okładka, a może opis? To dobry sposób, jeżeli nie wiesz, jak zacząć słuchać podcastów.
Podcast na osobnej stronie internetowej
Warto wiedzieć, że wiele podcastów ma swoje własne strony internetowe. Tam również możesz ich posłuchać.
To równie proste, jak słuchanie podcastu na komputerze np. w aplikacji Spotify. Niczego nie instalujesz, odtwarzacz (czyli tzw. player) znajdziesz bezpośrednio na stronie. Wciskasz PLAY i słuchasz.
Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że oprócz wszystkich odcinków danego podcastu na stronie www znajdziesz też często dodatkowe materiały: spisaną treść podcastu (tzw. transkrypcję), którą możesz przeczytać jak artykuł albo wpis blogowy, zdjęcia, linki do stron lub firm, o których wspomniano w podcaście. Masz też możliwość dowiedzieć się więcej na temat twórcy danego podcastu, sprawdzić, kim jest i czym się zajmuje.
Minusem jest to, że żeby móc w ten sposób posłuchać podcastu, musisz wcześniej wiedzieć o jego istnieniu. Powinnaś znać przynajmniej jego nazwę, żeby wpisać ją w wyszukiwarce Google i trafić na jego stronę.
Jak słuchać podcastów w aplikacji podcastowej?
Wspomniałyśmy, że podcastów można słuchać wszędzie. A przecież zwykle nie nosimy ze sobą na pocztę czy do przychodni komputera, prawda?
Skoro tak, to musi być inne, bardziej poręczne rozwiązanie.
A jakże!
Jeśli chcesz słuchać podcastu na telefonie, wystarczy, że zainstalujesz na nim darmową aplikację, która ci to umożliwi.
To te same aplikacje, które umożliwiają słuchanie na komputerze, czyli Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts. Znajdź je w swoim sklepie z aplikacjami na telefonie, zainstaluj (bezpłatnie!) i już możesz zacząć przeszukiwanie ich zasobów.
Jeśli korzystasz z YouTube’a na telefonie, szybko się w tym odnajdziesz, bo te aplikacje działają bardzo podobnie.
Oczywiście, możesz je zainstalować także na tablecie, ale zakładamy, że telefon masz jednak częściej pod ręką.
Jakie podcasty dla dojrzałych kobiet są godne polecenia?
Teraz, gdy wiesz już, co to jest podcast i jak go słuchać, nie pozostaje nam nic innego, jak podrzucić ci kilka tytułów, które są warte uwagi.
Jeśli zastanawiasz się, jakich podcastów słuchać, przygotowałyśmy dla ciebie subiektywną listę tych najciekawszych.
Nasze polecane podcasty trafiają w bardzo zróżnicowane gusta. Bez względu na to, jaka tematyka cię interesuje, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Bo podcasty dla kobiet dojrzałych mogą traktować zarówno o zdrowiu czy stylu życia, jak i o edukacji, psychologii albo… kryminalistyce.
Zresztą, tzw. podcasty true crime biją ostatnio rekordy popularności! Jeżeli więc lubisz powieści albo seriale kryminalne, w takich podcastach również będziesz się czuła jak ryba w wodzie.
Zaczynamy!
Nagłowska na głos
Kategoria: Psychologia
Podcast Justyny Szyc-Nagłowskiej o świadomym życiu, emocjach i uczuciach. Znajdziesz tu rozmowy z osobami, które opowiadają o swoich pasjach inspirują twórczynię (a być może także i ciebie) do rozwoju.
Posłuchaj na Spotify: Nagłowska na głos
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Kategoria: Psychologia
Celem podcastu jest popularyzacja wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie poprzez udostępnianie tej wiedzy wszystkim tym, którym zależy na zrozumieniu różnych kwestii psychologicznych.
Posłuchaj na Spotify: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Kryzys Wieku Średniego
Kategoria: Psychologia
Podcast o dojrzewaniu, ciele i relacjach. Bogusia Sobiczewska rozprawia się z mitami na temat dojrzałości, ciała i seksualności na bazie własnych doświadczeń i obserwacji. Bo kryzys wieku średniego to nie tycie i uderzenia gorąca, a zmiany, które wprowadzają nas w drugą (lepszą?) połowę naszego życia.
Posłuchaj na Spotify: Kryzys Wieku Średniego
O Zmierzchu
Kategoria: Psychologia
Marta Niedźwiecka prowadzi audycje sensualne o związkach, seksie, sensie i reszcie życia. Pomaga odnaleźć równowagę i zadbać o relacje i emocje. Robi to w charakterystyczny sposób – inteligentnie, kąśliwie, sarkastycznie i wciągająca.
Posłuchaj na Spotify: O Zmierzchu
Madame Monday – po dorosłemu
Kategoria: Psychologia
Myślisz, że jesteś dorosła? A może wciąż czujesz się bardzo związana ze swoim wewnętrznym dzieckiem? Joanna Flis zaprasza do wspólnego odkrywania dojrzałości. Poszukacie wspólnie jej atrybutów i poznacie, jakie daje możliwości.
Posłuchaj na Spotify: Madame Monday – po dorosłemu
Temat na dziś
Kategoria: Lifestyle
Podcast psychologiczno-lifestyle’owy Martyny Kędry. Dostarcza wiedzy i inspiruje w wielu dziedzinach: psychologia, minimalistyczny styl życia, osiąganie celów, relacje, samodyscyplina, kreatywność, freelance i inne.
Posłuchaj na Spotify: Temat na dziś
Drogowskazy
Kategoria: Publicystyka
Dziennikarze radia Eska ROCK rozmawiają o różnych tematach – najczęściej społecznych. Sporty ekstremalne, afrodyzjaki, relacje międzypokoleniowe, życie erotyczne Polek… Sama widzisz, że zakres tematów jest szeroki!
Posłuchaj na Spotify: Drogowskazy
Dział Zagraniczny
Kategoria: Publicystyka
Podcast Macieja Okraszewskiego o tematach, które… nie interesują Polaków. To przewrotne hasło jest jednak dość trafne. Założenie jest tu bowiem takie, żeby mówić wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele lub wcale.
Posłuchaj na Spotify: Dział Zagraniczny
Piąte: Nie zabijaj
Kategoria: Podcast kryminalny
Justyna Mazur opowiada o życiach, które skończyły się zbyt wcześnie, i twarzach, których nie sposób zapomnieć – nawet jeśli zniknęły bez śladu. W swoich opowieściach o zbrodniach skupia się na tle i przeszłości bohaterów, próbując odszyfrować motywy, które pchnęły ludzi do zbrodni.
Posłuchaj na Spotify: Piąte: Nie zabijaj
Kryminatorium
Kategoria: Podcast kryminalny
W swoim klimatycznym podcaście z gatunku true crime Marcin Myszka przybliża słuchaczowi historie seryjnych zabójców, tajemniczych zaginięć i zbrodni z Archiwum X. Aż włos się jeży na głowie!
Posłuchaj na Spotify: Kryminatorium
Polska na Faktach
Kategoria: Podcast kryminalny (choć nie tylko)
Autorka przekonuje, że Polska na faktach jest zawsze ciekawa. I nie sposób się z nią nie zgodzić, zwłaszcza po wysłuchaniu opowiadanych przez nią historii nie tylko kryminalnych. Wstrząsają, wzruszają, nie pozostawiają obojętną. To na pewno.
Posłuchaj na Spotify: Polska na Faktach
Olga Herring: True Crime
Kategoria: Podcast kryminalny
True Crime to kolejny na naszej liście podcast… true crime. O tym, że zbrodnie przerażają, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale jeszcze bardziej wstrząsają nami historie przestępstw, których można było uniknąć. Takich, które dzieją się tuż za ścianą w pozornie szczęśliwych i tzw. porządnych rodzinach. W tym podcaście usłyszysz wiele takich opowieści.
Posłuchaj na Spotify: Olga Herring: True Crime
Artykuł 148 – Podcast Kryminalny
Kategoria: Podcast kryminalny
Adriana Gołębiowska odkrywa tajemnice niewyjaśnionych morderstw, o których głośno było w Polsce, ale również poza jej granicami. O części z nich być może słyszałaś, inne z pewnością będą dla ciebie zaskoczeniem. Jedno jest pewne – wszystkie są szokujące.
Posłuchaj na Spotify: Artykuł 148 – Podcast Kryminalny
ZŁO – Zbrodnia, Łowca, Ofiara
Kategoria: Podcast kryminalny
Przyglądając się tytułowi, trudno oprzeć się wrażeniu, że słowo ZŁO rzeczywiście jest skrótem… Marta Kiermasz z radia VOX FM przedstawia historie seryjnych morderców. Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, Ed Kemper, Zdzisław Marchwicki, Joachim Knychała – znajdziesz tu całą galerię niechlubnych postaci.
Posłuchaj na Spotify: ZŁO – Zbrodnia, Łowca, Ofiara
Zbrodnie Prowincjonalne
Kategoria: Podcast kryminalny
Bardzo ciekawe, inne niż wszystkie podejście do tematyki true crime. Akcja tych – niestety – opartych na faktach opowieści dzieje się z dala od wielkich miast, w miejscach, gdzie sąsiedzi nie słyszą się przez ścianę, nie ma jasno oświetlonych ulic i tętniących życiem sklepów. Okazuje się, że nawet w małych miasteczkach i na sielskich wsiach może czaić się zło.
Posłuchaj na Spotify: Zbrodnie Prowincjonalne
Forbes Women Podcast
Kategoria: Biznes
Dla kobiet w biznesie – dużym i małym. O byciu kobietą, stereotypach, karierze, pieniądzach i drodze do osiągania celów. Pasjonujące tematy i ciekawe rozmówczynie – zdecydowanie warto posłuchać, co mają do powiedzenia.
Posłuchaj na Spotify: Forbes Women Podcast
Dalej
Kategoria: Lifestyle
Martyna Wojciechowska w zupełnie nowej (również dla niej samej) odsłonie. Już od najmłodszych lat zawsze chciała wiedzieć i widzieć, co jest dalej. Jej podcast to spotkania z ludźmi, którym przyświeca idea #chcemisię. Nie boją się podążać własnymi ścieżkami i inspirują do działania. Zwykli ludzie i znane osobistości. Sportowcy, niepełnosprawni, matki, osoby uzależnione, wyczynowcy. Pilot, bokser, influencerka. Intrygujący miks, nie sądzisz?
Posłuchaj na Spotify: Dalej
7 metrów pod ziemią
Kategoria: Lifestyle
Świetne wywiady i to bez owijania w bawełnę! Szczere wyznania ratownika medycznego, świadka Jehowy, molestowanych dziewczyn, ochotników wojennych, anorektyczki, narkomana, naukowca… Na poziomie, bez sensacji, mądrze, na temat i po coś.
Posłuchaj na Spotify: 7 metrów pod ziemią
Mówi się
Kategoria: Rozrywka
Autorzy – Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski – to gwarancja dobrej zabawy i inteligentnego, niewymuszonego humoru. To podcast, który z pewnością poprawi ci humor w gorszy dzień. Z tym duetem pośmiejesz się z rzeczy większych i zupełnie drobnych.
Posłuchaj na Spotify: Mówi się
Słuchasz podcastów? Znasz jakieś warte uwagi podcasty dla kobiet? Podziel się w komentarzu swoimi ulubionymi. Chętnie się im przy… słuchamy!
ja sie ostatnio wkrecilam w podcast Pauliny Matysiak, na spotify jest dostepny 🙂 babeczka naprawde madrze mowi, dobrze sie jej slucha