Jak urządzić domową garderobę? Praktyczny poradnik

wieszaki ubrania

Z roku na rok garderoby stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego? Wydzielona przestrzeń na odzież jest rozwiązaniem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim niezwykle funkcjonalnym. Domowa garderoba pozwoli ci zapomnieć o pełnych, wiecznie zabałaganionych szafach i zapewni znacznie lepszą organizację przestrzeni użytkowej.

Garderoby kojarzą nam się zazwyczaj z luksusowymi willami lub wielopiętrowymi domami, których imponująca przestrzeń sprzyja wydzieleniu specjalnego pomieszczenia na odzież. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i pewnym ustępstwom możemy jednak stworzyć garderobę również w niedużym mieszkaniu.

Najłatwiej zaplanować garderobę, kiedy dopiero zastanawiamy się nad projektem domu bądź mieszkania.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyście stworzyły garderobę w swoim istniejącym już mieszkaniu. Najlepszym momentem na wprowadzenie tego rozwiązania będzie drobny remont, który pozwoli wam na ponowne rozplanowanie przestrzeni użytkowej. Sprawdźcie, jak stworzyć projekt domowej garderoby w każdym mieszkaniu!

Domowa garderoba – co musisz wiedzieć?

domowa garderoba z lustrem

Domowa garderoba wcale nie musi być osobnym pomieszczeniem. Równie dobrze sprawdzi się jako wydzielona przestrzeń w sypialni bądź przedpokoju. Zdaniem ekspertów od aranżacji wnętrz garderoba powinna znajdować się obok sypialni lub łazienki – a najlepiej pomiędzy nimi – tak, aby korzystanie z niej było dla nas w pełni wygodne.

Najbardziej funkcjonalne są garderoby na planie kwadratu, pozwalające na wygodne umieszczenie głębokich szaf i stojaków. Nie w każdym mieszkaniu jest to jednak możliwe.

Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, możesz zdecydować się na garderobę w systemie liniowym, wykorzystującą wąskie regały i wieszaki naścienne. To idealne rozwiązanie dla pomieszczeń przechodnich, w tym przedpokoi.

Minimalna powierzchnia, jaką powinna zajmować twoja domowa garderoba, to ok. 2-2,5m. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od ilości domowników, posiadanych ubrań oraz powierzchni mieszkania – w niektórych przypadkach absolutne minimum może być niewystarczające. Najważniejsze jest to, aby korzystanie z garderoby było dla ciebie wygodne i ułatwiało życie, a nie je utrudniało.

Domowa garderoba – meble i systemy

Wyposażenie garderoby

Kiedy znajdziesz już idealne miejsce pod garderobę, powinnaś zastanowić się nad jej projektem. Zagospodarowanie przestrzeni nie jest łatwe, dlatego musisz dokładnie wszystko wymierzyć i rozplanować.

Tradycyjnym sposobem na wyposażenie garderoby jest zastosowanie szaf i regałów. Ich największym atutem jest to, że są w pełni uniwersalne i wpasują się w wystrój każdego mieszkania. Szafy w domowej garderobie powinny być odpowiednio głębokie, tak aby pomieścić każdy rodzaj ubrań.

Najlepszym rozwiązaniem do domowej garderoby są meble na wymiar, które pozwolą na maksymalne zagospodarowanie ograniczonej przestrzeni.

Zamiast tradycyjnych szaf i regałów możemy również zdecydować się na specjalne stojaki na ubrania (standery), które szczególnie dobrze sprawdzą się w mieszkaniach w stylu nowoczesnym. Decydując się na wybór stojaków musimy jednak pamiętać, aby dostosować rozkład garderoby do ich wymiarów, które będą inne niż w przypadku szaf.

W domowej garderobie nie może również zabraknąć dobrego systemu oświetleniowego oraz lustra. Jeśli zdecydujesz się na szafy, świetnym rozwiązaniem okaże się szafa przesuwna z lustrem, która jednocześnie optycznie powiększy pomieszczenie. W garderobach ze standerami do wyboru mamy duże lustra stojące lub wiszące.

Wybierając lustro do garderoby pamiętaj, że musi być ono wystarczająco duże, abyś po oddaleniu się widziała całą swoją sylwetkę. Tylko wtedy spełni ono swoje zadanie.

Współczesne garderoby często opierają się na gotowych systemach organizacji przestrzeni. W zależności od wymiarów i rozkładu pomieszczenia masz do wyboru wiele gotowych projektów, dzięki którym zagospodarowanie przestrzeni będzie dużo łatwiejsze.

Akcesoria do domowej garderoby

Akcesoria do domowej garderoby

Choć regały i stojaki stanowią najważniejsze wyposażenie domowej garderoby, nie możesz zapomnieć o innych funkcjonalnych akcesoriach. Najważniejsze spośród nich to kosze, pokrowce na ubrania oraz specjalne organizery, czyli pojemniki pozwalające na wygodne przechowywanie butów, bielizny, biżuterii i dodatków.

Akcesoria powinnaś wybrać już na wczesnym etapie projektowania garderoby. Pomoże ci to w rozplanowaniu całego jej układu oraz znacznie ułatwi przyszłe zakupy.

Organizery pomogą ci w przechowywaniu ubrań i dodatków, których używasz rzadko, a które ze względu na niestandardowe wymiary nie mogą być przechowywane na półkach czy wieszakach. Dostępne w różnych kolorach i rozmiarach pojemniki doskonale dopasują się do szaf i regałów. Mogą też zostać umieszczone pod stojakami. Ta wszechstronność czyni z nich niezbędny element wyposażenia każdej garderoby.

Jeśli zdecydujesz się na garderobę ze stojakami, nie możesz zapomnieć również o pokrowcach na ubrania. Najlepszym wyborem będą pokrowce materiałowe, które zapewnią nie tylko ochronę przed kurzem i molami, ale również, w przeciwieństwie do pokrowców plastikowych, wydłużają świeżość ubrań dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Na każdym etapie projektowania garderoby pamiętaj o tym, że przede wszystkim ma ona być dla ciebie udogodnieniem. Dlatego wybieraj te rozwiązania, które są dla ciebie i twoich domowników najwygodniejsze.

Regały do domowej garderoby

To też może cię zainteresować:

1 Odpowiedź

  1. Ania pisze:

    Bardzo fajne rozwiązanie właśnie mam w planie takie zmiany:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *