Ciepła kołdra na zimę – jaką wybrać?

ciepla koldra na zime jaka wybrac

Foto: Pexels

Na rynku dostępne są pościele całoroczne, ale większość z nas wybiera osobną pościel na lato oraz na zimę. Dobór kołdry powinien być uzależniony od pory roku. Każdy organizm ma inne potrzeby cieplne.

Jednym z wyborów na zimę jest ciepła puchowa kołdra. Kiedyś tego typu kołdry były bardzo ciężkie oraz grube i puszyste. Współcześnie kołdra puchowa ma wypełnienie z gęsiego puchu, często z domieszką pierza. Pełni on funkcję „kurtyny” cieplnej, dlatego tak często wykorzystywany jest do wypełnień kołder i pierzyn.

Często można spotkać kołdry wykonane z piór gęsich oraz kaczych. Niestety kołdra tego typu ma swoje ograniczenia i wady. Przede wszystkim w środku mogą zalęgnąć się drobnoustroje oraz alergeny. Dlatego tego typu produkty zdecydowanie nie są kierowane do osób, które cierpią z powodu alergii.

Podpowiadamy, jaką kołdrę na zimę wybrać!

Ciepłe kołdry wykonane z wełny

Również kołdry wykonane z wełny zakładają wykorzystanie naturalnych produktów. Szczególny komfort cieplny zapewniają te produkty, gdzie użyta została wełna owiec nowozelandzkich i merynosów.

Zwierzęta te żyją w miejscach, gdzie występują duże wahania temperatur, więc ich wełna ma doskonałe właściwości w zakresie utrzymywania ciepła.

Wełniana kołdra izoluje ciepło i pozwala skórze oddychać. Do plusów można zaliczyć również korzystny wpływ na zdrowie, mikroklimat, a także zmniejszenie jonów dodatnich w powietrzu.

Problemem, który może nas tutaj spotkać, jest samo pranie wełnianej kołdry. Wymaga ona specjalistycznych zabiegów i pranie jej w domowych warunkach, może spowodować, że nieodwracalnie zniszczymy kołdrę.

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym

Istnieją też kołdry dostosowane do osób, które zmagają się z alergią oraz cierpią na łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. To kołdry z wypełnieniem syntetycznym. W nabiciu syntetycznym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo namnażania się roztocz oraz mikroorganizmów.

Wiele osób twierdzi, iż tego typu kołdra jest łatwiejsza w utrzymaniu, a także lżejsza od puchowej czy wełnianej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kołdry tego typu są po prostu tańsze.

Za wadę uznaje się możliwość pocenia się i nie do końca prawidłową cyrkulację powietrza, co jest właściwe dla wszelkich nienaturalnych produktów.

Wyjątkiem jest tutaj kołdra silikonowa, która z jednej strony doskonale podtrzymuje odpowiednią dla ciała temperaturę, a jednocześnie radzi sobie z nadmiarem wilgoci. Skutkiem tego jest mniejsza potliwość podczas snu.

Wśród szeregu materiałów wyróżnić jeszcze warto kołdry niestandardowe. Na rynku możemy na przykład kupić produkt tego typu, który grzeje się szybciej niż większość standardowych kołder. W takich kołdrach znajdują się włókna, które powodują zamianę ciepła w wędrującą energię.

Dostępne są także kołdry termiczne. Są wyposażone w warstwę oddychającą, ale w sensie przechowywania ciepła działają podobnie jak termos. Dzięki temu nawet jeśli w mieszkaniu panuje stosunkowo niska temperatura, to pod taką kołdrą jest nam bardzo ciepło, bo grzejemy się ciepłem wydzielanym przez nasz organizm, które nie jest w stanie uciec jak w przypadku innych kołder.

Artykuł powstał we współpracy z selene.pl

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *