Botoks na zmarszczki. Jak działa? Kiedy warto z niego skorzystać?

wstrzykiwaniebotoksu

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Jedną z najpopularniejszych procedur jest redukujący zmarszczki botoks.

Gabinety medycyny estetycznej mogą zaoferować dostęp do szerokiej gamy różnych zabiegów dedykowanych dla osób chcących zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie. Od wielu lat na szczycie listy najchętniej wybieranych zabiegów znajduje się botoks, inaczej botox, który ma na celu usuwanie zmarszczek na twarzy.

Wokół botoksu narosło wiele mitów. Często można spotkać się z przekonaniem, że zabieg ten powoduje efekt maski, że niszczy skórę, a także jest nieodwracalny. Warto zatem bliżej zapoznać się z tym, czym tak naprawdę jest botoks, ponieważ w rzeczywistości procedura ta jest jednym z najlepszych sposobów na odmłodzenie skóry.

Czym jest botoks – toksyna botulinowa?

Botoks to inaczej toksyna botulinowa, a dokładnie jad kiełbasiany. To neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum, która w dużych dawkach jest silnie toksyczna. Gdy jednak zostanie zastosowana w mniejszych ilościach, pozwala na uzyskanie efektu prozdrowotnego.

Początkowo botoks używany był w medycynie, między innymi w celu redukcji nadmiernego napięcia mięśniowego, zeza, kurczów. Teraz również wykorzystuje go medycyna estetyczna – z jego pomocą możliwe jest usuwanie zmarszczek, ale nie tylko, ponieważ posiada on znacznie szersze zastosowanie, między innymi zmniejsza potliwość, migreny, zgrzytanie zębów.

Jak botoks działa na skórę?

Toksyna botulinowa jest substancją oddziałującą na układ nerwowy i mięśniowy. Powoduje zaburzenie syntezy acetylocholiny, a przez to wywołuje efekt miejscowego paraliżu, ponieważ blokuje przewodnictwo między nerwami a mięśniami.

Gdy botox zostanie zastosowany w małych dawkach, wówczas nie jest niebezpieczny – paraliż obejmuje niewielkie obszary tkanek. To jednak wystarczająco, aby uzyskać estetyczny efekt usunięcia zmarszczek.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że botoks nie powoduje trwałej zmiany wyglądu twarzy. Najczęściej rezultaty jego zastosowania widoczne są przez około 3-6 miesięcy, dlatego też nie jest to zabieg, który daje długofalowe efekty. Dzięki temu pacjentka może wrócić do swojego naturalnego wyglądu, ale może także powtórzyć procedurę wtedy, gdy chciałaby znów wygładzić zmarszczki.

Botoks najlepszy na zmarszczki mimiczne

Botoks najskuteczniej działa na zmarszczki pochodzenia mimicznego, czyli na te, które powstają na skutek ruchu mięśni twarzy. Najczęściej to pierwszy typ widocznych zmarszczek – często tuż po dwudziestym roku życia, które potem coraz bardziej się pogłębiają.

Niestety, zmarszczek mimicznych nie można usunąć z wykorzystaniem popularnych kosmetyków, które oddziałują tylko na zewnętrzną warstwę skóry i nie docierają do jej tkanki mięśniowej.

Obecnie najlepszym sposobem na zmarszczki mimiczne jest właśnie toksyna botulinowa – botoks, który działa na nie właśnie tam, gdzie powstają, aby skutecznie je wygładzić i nadać skórze młodszy, wypoczęty wygląd.

Wskazania do wykonania botoksu:

  • zmarszczki poziome czoła
  • lwia zmarszczka – zmarszczka poprzeczna między brwiami
  • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki, zmarszczki dolnych powiek
  • zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza
  • bruzdy nosowo-wargowe

Jak wykonuje się zabieg z użyciem botoksu?

Botoks podaje się przez wstrzyknięcie. To szybki, nieskomplikowany zabieg, lecz warto pamiętać o tym, że może być on wykonany tylko przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

Zabieg może być przeprowadzony między innymi w Instytucie Bielenda działającym w Krakowie

Do wstrzyknięcia botoksu stosowane są bardzo cienkie igły, którymi dostarcza się toksynę botulinową bezpośrednio w tkankę mięśniową. Procedura nie jest bolesna, ale na życzenie usuwanie zmarszczek może być uzupełnione o miejscowe znieczulenia z użyciem specjalnego kremu. Pełen efekt zabiegowy można uzyskać po 10-14 dniach.

Wobec tego botoks – botox to bardzo dobra propozycja dla każdej kobiety, której celem jest skuteczne usuwanie zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa zapewnia wtedy najlepsze rezultaty widoczne nawet na pół roku.

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *