Jak wygląda dzień pracy jako opiekunka w Niemczech?
Obowiązki opiekunki seniora w Niemczech to jedna z tych rzeczy, która budzi najwięcej kontrowersji. Osoby wykonujące ten zawód dyskutują o tym, czy powinny gotować, sprzątać, a może tylko zajmować się podopiecznym.
Dobrej odpowiedzi na te wątpliwości nie ma – wszystko zależy bowiem od zakresu obowiązków ustalonych z pracodawcą i zapisanych w umowie.
Zapisy muszą jednak być zgodne z niemieckim prawem – co to oznacza w sprawie obowiązków opiekunki seniora?
Ile godzin pracuje opiekunka seniora w Niemczech?
Opiekunka osoby starszej w Niemczech zazwyczaj zatrudniana jest na pełen etat, czyli pracuje w pełnym wymiarze godzin.
W praktyce oznacza to, że swoje obowiązki wykonuje od 8 do 12 godzin dziennie w zależności od potrzeb podopiecznego.
Najczęściej dzień pracy zaczyna się ok. 7:00 rano, jednak nie zawsze jest to normą. To, dlatego przeglądanie ofert pracy w opiece wymaga dokładnego zapoznania się z zakresem obowiązków, a później ustalenia z podopiecznym lub jego rodziną szczegółów prac.
Może się bowiem zdarzyć, że senior będzie wymagał opieki nocnej, wożenia na rehabilitacje czy na zajęcia dodatkowe. W wielu przypadkach okazuje się również, że do zakresu obowiązków dodane są inne czynności niż sama opieka nad seniorem, np. gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów itp.
Ile dni w tygodniu może pracować opiekunka seniora w Niemczech?
Według niemieckiego prawa opiekunki osób starszych mogą pracować 6 dni w tygodniu maksymalnie 38,5 godziny.
Przepisy wskazują również, że osobie zatrudnionej przysługuje 1 dzień wolny od pracy. Opiekunka ma też prawo do przesypiania nocy oraz czasu dla siebie w ciągu dnia.
Co składa się na obowiązki opiekunki w Niemczech?
Plan dnia opiekunki jest kwestią indywidualną, którą należy ustalić na początku rozpoczęcia współpracy. Najczęściej jednak składa się on z:
- Budzenia seniora o wyznaczonej godzinie
- Codziennej toalety oraz pomocy w ubraniu się
- Aktywności fizycznej, np. spaceru, gimnastyki
- Codziennych czynności
- Podawania lekarstw
- Wieczornej toalety i mycia
- Przygotowania seniora do spania
Opiekunka seniora jest również zobligowana do dotrzymywania towarzystwa podopiecznemu i zapewniania mu rozrywek, np. czytania książki/gazety, grania w gry, rozmów, wspólnych spacerów.
Czego nie może robić opiekunka w Niemczech?
W Niemczech praca opiekunki seniora jest szczegółowo uregulowana.
Prawo nie zezwala, aby wykonywała ona wszystkie czynności pielęgnacyjne i medyczne – z niektórymi trzeba poczekać na pielęgniarkę lub lekarza.
Do takich zadań należy np. badanie poziomu cukru we krwi, podawanie zastrzyków czy insuliny lub opatrywanie otwartych ran.