Witamina K2 MK7 – dlaczego jest tak ważna dla zdrowych kości?

suplementy-glowna

Pamiętacie ten slogan: “pij mleko, będziesz wielki”? Wszyscy wiemy, że przyjmowanie dużych ilości wapnia to recepta na zdrowe i silne kości. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że wapń sam w sobie może być tak samo pożyteczny, jak szkodliwy.

Dietę bogatą w wapń warto łączyć z odpowiednimi witaminami. Istotną rolę w wiązaniu wapnia odgrywa witamina K2 MK7 i to jej poświęciliśmy dzisiaj nieco więcej uwagi.

Gdzie Wit K2 MK7 występuje w naturze?

Chcąc zapewnić sobie optymalne ilości witaminy K2 w postaci MK7, należy odpowiednio zaplanować swoją dietę. Powinna być ona bogata w produkty, które pochodzą z procesów fermentacyjnych, czyli popularne i zdrowe kiszonki (np. kapusta).

W Japonii jednym z przysmaków tamtejszej kuchni jest potrawa o nazwie natto, czyli przefermentowana soja. Powszechnie uważa się ją za jedno z największych źródeł witaminy K2 MK7 w naturze.

Dieta mieszkańców Azji jest o wiele bogatsza w naturalne źródła Wit K2, przez co ludzie chorują tam rzadziej między innymi na osteoporozę. W Europie prawie 80% witaminy K przyjmowane jest w słabo przyswajalnej formie filochinonu. Pozostaje więc suplement – witamina K2 w postaci MK7.

Jaki jest związek wit K2 MK7 i wapnia?

Relacje pomiędzy metabolizmem wapnia a wit K2 odkryto wraz z wyselekcjonowaniem białka Gla: MGP oraz osteokalcyny. W procesach tworzących kości osteokalcyna zajmuje bardzo ważne miejsce – dostarcza jony wapnia i wbudowuje je w strukturę tkanki kostnej.

Z tego powodu u osób, u których stwierdza się niedobór witaminy K2, zauważa się także skłonność do łamliwych kości.

Badania pokazują, że łączenie ze sobą witaminy D, wapnia i witaminy K2 MK7 pozwala w znaczącej mierze ograniczyć ryzyko złamań, zwłaszcza w okresie menopauzy.

witaminak2-banery-do-artykulowFoto: Kupisz na Sklep.kenayag.com.pl

Witamina K2 – właściwości, wpływ na układ sercowo-naczyniowy

W myśl zasady akcji i reakcji wit K2 MK7 jest kluczowym elementem przemian związanych z metabolizmem wapnia. Jej chroniczny niedobór potrafi być śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka.

Niedostateczne ilości witaminy K2 w postaci MK7 sprawiają, że wapń, zamiast wbudować się w tkankę kostną, odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych. Efektem są tragiczne w skutkach choroby wieńcowe, będące pokłosiem silnego zwapnienia żył.

Działanie wit K2 na zdrowie układu sercowo-naczyniowego potwierdzają badania holenderskich uczonych, którzy przez dekadę obserwowali, jak zmienia się zdrowie pacjentów, u których witamina K2 MK7 stanowiła ważny element diety. Okazało się, że regularne przyjmowanie tego mikroskładnika obniżyło ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 50%. Kolejne badania potwierdziły dodatkowo, że wit K2 MK7 przyczynia się do redukcji już powstałej płytki miażdżycowej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *