Wakacje w pandemii. Jak wyglądają podróże w 2021 roku?
Po długich miesiącach lockdownu każdy z nas marzy o tym, aby zaznać choć trochę normalności. Jednak jakiego rodzaju „normalności” możemy spodziewać się podczas wyjazdu krajowego lub zagranicznego? Sprawdź, co musisz wiedzieć, planując wakacje w pandemii.
Większość obostrzeń obowiązuje zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione. Wynika to z tego, że szczepienie nie chroni nas przed wirusem, a jedynie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.
Osoby, które przyjęły szczepionkę, nadal są zobowiązane do korzystania ze środków ochrony osobistej i przestrzegania dystansu społecznego podczas wakacji. Nie oznacza to jednak, że podczas urlopu nie możemy się zrelaksować!
» Choć koronawirus towarzyszy nam już od ponad półtora roku, wciąż niewiele o nim wiemy. Poznaj fakty i mity na temat COVID-19!
Wakacje w Polsce
Foto: Fshoq.com
W naszym kraju wiele obostrzeń zostało poluzowanych – hotele przyjmują gości do 75 procent obłożenia, podobnie jak kawiarnie i restauracje. Do tej liczby nie wliczają się osoby zaszczepione, które mogą być przyjmowane ponad limit. Ponadto nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeniach otwartych, jednak nadal obowiązują nas zasady zachowywania dystansu społecznego.
Hotele mają obowiązek przestrzegania zaleceń sanitarnych. W praktyce oznacza to, że wszystkie pokoje są dezynfekowane z zastosowaniem profesjonalnych środków czystości. Nie jest to duża zmiana – w większości renomowanych hoteli czystość od lat jest na pierwszym miejscu. Może się jednak okazać, że konieczność przeprowadzenia dokładnej dezynfekcji nieco opóźni rozpoczęcie doby w wybranym przez nas ośrodku.
W pociągach, podobnie jak w autobusach i autokarach, wciąż panuje obowiązek zasłaniania ust i nosa, a pracownicy korzystają ze środków ochrony osobistych. W strefach gastronomicznych podróżujący mogą zdjąć maseczkę dopiero po zajęciu miejsca przy zdezynfekowanym stoliku.
Choć zniesiono limit zajętości miejsc, na wielu liniach wciąż wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Oznacza to, że bilet powinniśmy zarezerwować przed podróżą – w kasie biletowej lub przez Internet.
Obowiązujące obecnie w Polsce obostrzenia są na tyle łagodne, że podczas wakacji możemy chociaż na chwilę zapomnieć o pandemii. Najbardziej zauważalne są ograniczenia podczas podróży. Podczas urlopu nadal jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby unikać tłumów, korzystać ze środków higienicznych (żeli antybakteryjnych) oraz zasłaniać usta i nos w przestrzeniach zamkniętych – dla bezpieczeństwa swojego i innych.
» Wolisz spędzić urlop nad morzem, czy w górach? Sprawdź, jak spakować się na wakacje, niezależnie od miejsca pobytu!
Wakacje za granicą
Wakacje w pandemii za granicą to znacznie bardziej złożony temat. W każdym kraju obowiązują inne obostrzenia, które jako turyści jesteśmy zobowiązani przestrzegać.
Planując wakacje za granicą, musimy sprawdzić wszystkie obostrzenia dla turystów obowiązujące w kraju naszej podróży. Dzięki temu dowiemy się, czy będziemy musieli odbyć kwarantannę po powrocie do Polski oraz w jaki sposób powinny identyfikować się osoby zaszczepione.
Aktualne informacje na temat obowiązujących obostrzeń w krajach europejskich możemy znaleźć na stronie projektu Komisji Europejskiej Re-open EU. Jak to działa?
- Wybierz docelowy kraj podróży z rozwijanej listy nad mapą Europy.
- Kliknij „Ruszaj w drogę”.
- Po prawej stronie ekranu znajdziesz szczegółowe informacje na temat obostrzeń, zasad podróży oraz sytuacji pandemicznej w danym kraju.
Planując wakacje w pandemii za granicą, należy ponadto zwrócić uwagę na kwestię Unijnych Certyfikatów COVID. Jest to cyfrowy dokument, który uzyskuje każda osoba zaszczepiona. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uniknąć niektórych obostrzeń związanych z podróżą, m.in. konieczności odbycia kwarantanny po powrocie do kraju.
Po powrocie z innego kraju może obowiązywać nas konieczność odbycia kwarantanny. Zwolnione są z niej osoby zaszczepione lub te, które posiadają negatywny wynik testu na COVID-19, jednak tylko w przypadku niektórych krajów.
Unijny Certyfikat COVID otrzymujemy w formie papierowej po przyjęciu kompletnej dawki szczepienia. Jeśli go zgubimy, kopię możemy znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub poprosić o wystawienie jej w dowolnym gabinecie lekarskim.
W trakcie lotu samolotem, podobnie jak w przypadku pociągów i autokarów, konieczne jest zasłanianie ust i nosa. Ponadto niektóre linie lotnicze wprowadziły usługę tzw. odprawy online. Podczas niej pasażerowie składają deklarację na temat aktualnego stanu zdrowia.
Musimy pamiętać, że jeśli zaobserwujemy u siebie nagłe pogorszenie stanu zdrowia, w tym przede wszystkim objawy choroby wirusowej – gorączka, kaszel i ogólne osłabienie – powinniśmy zrezygnować z podróży.
Wybieracie się w tym roku na urlop? A może już wróciłyście z podróży?