Święci z… Facebooka?!

ciąg dalszy

Święty Maciej

Apostoł, który dołączył do grona dwunastu po samobójczej śmierci Judasza. W swoich naukach propagował umartwianie ciała, panowanie nad żądzami i ascezę. Arcykapłan Ananiasz podważył jego przekonania, nazwał bluźniercą i kazał ukamienować, a według niektórych źródeł po egzekucji rzymski żołnierz dobił apostoła, ucinając mu głowę toporem. Święty Maciej jest patronem budowniczych, kowali, cieśli i rzeźników.

polka50plus swiety maciej

Foto: Pixabay

Święta Małgorzata

Żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej. Była córką pogańskiego kapłana, która chrześcijaństwo przyjęła pod wpływem swojej opiekunki zastępującej jej zmarłą matkę. Na oświadczyny rzymskiego namiestnika odpowiedziała, że jej serce należy do Chrystusa, za co została uwięziona, a później torturowana i w końcu ścięta. Jest patronką dobrego porodu i szczęśliwych narodzin.

Święty Mirosław

Znów łatwiej było dotrzeć do błogosławionego niż do świętego. Błogosławiony Mirosław Bulešić był chorwackim kapłanem zamordowanym w sierpniu 1947 roku przez członków komunistycznych bojówek, którzy zaatakowali go na plebanii. Jego zabójca został w procesie uniewinniony. W 2013 roku papież Franciszek ogłosił Mirosława błogosławionym.

Święty Piotr

Tego jegomościa chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Słynnego staruszka dzierżącego w ręce klucz do bram Nieba znają nawet ci, którzy z kościołem nie mają za wiele wspólnego. Dla porządku jednak przypominamy, że Szymon, zwany później Piotrem, był rybakiem, a następnie uczniem i apostołem Jezusa. Jego losy są ściśle związane z osobą Chrystusa i trzeba by sporo czasu, żeby je dokładnie opisać. W ramach ciekawostki przybliżymy zatem nieco jego życie rodzinne. Jego żoną była święta Perpetua (podobno doczekali się złotych godów, czyli 50. rocznicy ślubu!), a córką święta Petronela. Źródła wspominają też o synu Marku, ale tutaj chodzi raczej o potomka duchowego, czyli późniejszego ewangelistę Jana Marka. Piotr zginął śmiercią męczeńską – ukrzyżowano go głową w dół – na Wzgórzu Watykańskim, na którym dziś stoi Bazylika Świętego Piotra, w której ponadto znajduje się grobowiec świętego. Piotr Apostoł jest uważany przez Kościół katolicki za pierwszego papieża, a patronuje m. in. blacharzom, budowniczym mostów, rybakom i zegarmistrzom. Jego pomocy wzywali także epileptycy, chorzy na febrę i ukąszeni przez węże.

Święta Roberta

Jej patronem jest święty Robert, a świętych o tym imieniu też było co najmniej kilku. Wybraliśmy zatem świętego Roberta z Newminster, który urodził się w angielskiej chrześcijańskiej rodzinie i żył na przełomie XI i XII wieku. Otrzymał święcenia kapłańskie, jednak nie chciał być wikariuszem – wolał wstąpić do zakonu. Podobno był prorokiem i wizjonerem, który ponadto miał moc wypędzania złych duchów. To dlatego przedstawia się go często z krzyżem w ręku i szatanem na łańcuchu. Święty Robert z Newminster jest patronem zakonu cystersów.

Święta Ryszarda

Ryszarda Szwabska, bo tak nazywała się patronka kobiet o tym imieniu, była żoną cesarza rzymskiego, Karola Otyłego. Kiedy mąż i jego dworzanie oskarżyli ją o cudzołóstwo, dowiodła swojej niewinności, pomyślnie wychodząc z próby żelaza. Musiała przejść trzy kroki po rozpalonym żelazie, a potem opatrzono jej rany, które się zagoiły. Gdyby wdała się infekcja lub rany nie chciały się zasklepić, uznano by to za dowód winy cesarzowej. Ryszarda mimo wszystko jednak usunęła się z dworu i zamieszkała w ufundowanym przez siebie klasztorze we francuskim Andlau, w którym ostatecznie zmarła. Wierni modlą się do niej z prośbą o uśmierzenie bólu stóp, a także z nadzieją, że uchroni ich przed pożarem.

Święta Teresa

Wygląda na to, że świętością była obciążona genetycznie, bo jej rodzice to święty Ludwik i święta Maria Martin. Już od najmłodszych lat podejmowała próby wstąpienia do zakonu – najpierw w wieku 8, a następnie 14 lat. Oczywiście jej kandydatury były wówczas odrzucane. Udało jej się to i tak wcześnie – do klasztoru karmelitanek w Lisieux przyjęto ją, gdy ukończyła 15 lat. Niewykluczone, że stało się to dzięki wstawiennictwu papieża Leona XIII, którego Teresa poprosiła o pomoc w osiągnięciu celu podczas audiencji generalnej w Rzymie, w której uczestniczyła wraz ze swoim ojcem. W klasztorze przyjęła imię Teresa od Dzieciątka Jezus. W życiu przyświecała jej idea doskonałej miłości i cierpienia jako możliwości pogłębiania i okazywania tej miłości. Zmarła w wieku 24 lat na gruźlicę. W Kościele jest pieszczotliwie nazywana Tereską, a patronuje m. in. misjonarzom i ateistom.

polka50plus swieta teresa

Foto: Paweł Czerwiński/Unsplash

Święta Urszula

Urszula z Kolonii miała być żyjącą w IV lub V wieku rzymsko-brytyjską księżniczką, która w towarzystwie dziesięciu służek-dziewic wyruszyła na spotkanie ze swoim przyszłym mężem, pogańskim królewiczem Conanem Meriadoca z Bretanii. Podczas podróży statkiem sztorm zniósł ją do galijskiego portu nad Renem, gdzie wkrótce potem odrzuciła zaloty władcy Hunów, Attyli, i została zamordowana – razem z towarzyszącymi jej dziewicami. Święta Urszula jest patronką młodych panien, młodzieży i nauczycieli. Wierni proszą ją też o dobre małżeństwo i ochronę przed chorobami wieku dziecięcego.

Święta Wiesława

Kolejne na naszej liście żeńskie imię, któremu patronuje mężczyzna, oraz kolejny przypadek, kiedy zamiast świętego prezentujemy błogosławionego. Według niektórych źródeł błogosławiony Wiesław był uczniem świętego Jacka. Jedyną zachowaną informacją jest fakt, że miał dwóch braci – Wisława i Władysława – i prawdopodobnie był kapłanem, bo umarł zaraz po odprawieniu mszy prymicyjnej, czyli pierwszej mszy zaraz po święceniach odprawionej z udziałem parafian, spośród których się wywodził.

» Czy wiesz, że Polacy mają swoje Halloween? Kliknij i przeczytaj o tradycji dziadów, czyli prasłowiańskiego święta, podczas którego żywi wchodzili w bliski kontakt ze zmarłymi!

Cóż, przyznacie, że nie była to łatwa lektura. Wprawdzie fakt, że wszyscy opisani przez nas święci już nie żyją, nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, ale sposób, w jaki odeszli z tego świata nierzadko przyprawia o gęsią skórkę!

Pozostaje mieć nadzieję, że oni doczekali się sowitej nagrody, a wy mieliście okazję poznać ludzkie oblicza swoich imienników.

Jeszcze raz dziękujemy, że jesteście z nami!

Zastanawialiście się kiedyś, kim byli patroni waszych imion? A może było to dla was ważne podczas wyboru imienia dla waszych dzieci? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Polecane artykuły z tej kategorii:

2 komentarze

 1. Ela pisze:

  Święta Katarzyna chyba zostanie moją idolką! Mądra dziewczyna,zawsze. mówiłam, że kobiety to inteligentne bstie. Szkoda że się nie załapałam do zestwienia. Pozdrawiam!

  • Polka50plus.pl pisze:

   Piszesz i masz – oto kilka słów o Twojej patronce. Choć na pewno można by więcej, bo święta Elżbieta to właściwie taka szycha wśród świętych 🙂
   Była żoną kapłana Zachariasza, kuzynką samej Marii z Nazaretu i matką Jana Chrzciciela, którego urodziła w podeszłym wieku, choć wcześniej uchodziła za bezpłodną. Była bardzo cnotliwa i pobożna. Nikt nie wie, gdzie spoczywają jej relikwie. W ikonografii przedstawiana jest zawsze ze swoim mężem. Jest patronką matek, żon i położnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *