Sprawa o podział majątku – ile trwa?
Sprawa o podział majątku często jest skomplikowana i niesie ze sobą silne emocje. Ile trwa? Może zostać załatwiona bardzo szybko u notariusza albo ciągnąć się dłużej w sądzie.
Dlaczego sprawa o podział majątku może długo trwać?
Co wpływa na to, jak długo trwa postępowanie o podział majątku? Najważniejszym czynnikiem jest to, w jakich relacjach przebiegało rozstanie. Jeśli bowiem byli małżonkowie są w stanie się dogadać, zazwyczaj sprawę udaje się zakończyć bardzo szybko – można wtedy podzielić majątek w czasie jednego spotkania z notariuszem. Jeżeli jednak dochodzi do walki o majątek, przedłuża się postępowanie dowodowe, co generalnie wydłuża całą sprawę.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, jak długo trwa postępowanie, jest stopień skomplikowania sprawy. Istotne jest, jak pokaźny jest majątek, czy będzie konieczna spłata byłego współmałżonka albo dopłata. Do całości dochodzi jeszcze kwestia ewentualnych kredytów czy hipoteki.
Sprawę wydłużyć może również trudność z ustaleniem wartości składników majątku. Do wyceny niektórych niezbędne jest powołanie biegłego. Może to dotyczyć na przykład nieruchomości, dzieł sztuki czy też sytuacji, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi przedsiębiorstwo.
Szybki podział majątku
Istnieje oczywiście możliwość bardzo szybkiego podzielenia majątku. Można to zrobić u notariusza, nawet w czasie jednego spotkania. Strony mogą zadecydować, czy chcą podzielić cały majątek czy też tylko jego część.
Podział części u notariusza nie wyklucza rozdziału reszty majątku w czasie postępowania sądowego, jeżeli nie jest możliwe porozumienie się co do całości. Żeby podzielić majątek w ten sposób wystarczy przygotować komplet dokumentów, umówić się na wizytę i wnieść opłaty. Pomóc może w tym prawnik (w wyszukiwarce wypisać można hasło Kancelaria Adwokacka w Poznaniu, żeby znaleźć profesjonalistę).
Sprawa w sądzie o podział majątku
Żeby podzielić majątek w postępowaniu sądowym, konieczne jest złożenie wniosku, w którym zawarte powinno być stanowisko stron odnośnie podziału. Trzeba je uzasadnić, wskazując też, dlaczego w ogóle strony chcą podjąć postępowanie sądowe w tej sprawie. Wniosek ten podlega opłacie w wysokości 1000 zł lub 300 zł netto, jeśli strony składają zgodny wniosek o podział, a roszczenia nie wykluczają się.
W czasie postępowania sąd wysłuchuje stron, ustalając szczegóły dotyczące poszczególnych składników majątku i ich wartości.
Czy jest możliwy podział majątku już na rozprawie rozwodowej? Owszem, pod warunkiem, iż w ocenie sądu nie spowoduje to zwłoki w postępowaniu. Zazwyczaj sytuacja taka ma miejsce w przypadku majątku o mniejszej wartości. Jeśli jednak sąd nie zgodzi się na to i podział nastąpi w odrębnym postępowaniu, czas jego trwania wynosi zazwyczaj od roku do dwóch lat.
Jeśli byli małżonkowie są bardzo skonfliktowani i ostro walczą o majątek, może to potrwać nawet dłużej. Na samo podjęcie postępowania i wyznaczenie terminu rozprawy czeka się nawet do kilku miesięcy (dłużej w dużym mieście). W przypadku nieotrzymywania odpowiedzi przez długi czas warto zadzwonić do sądu i upewnić się co do rejestracji sprawy w systemie i jej statusu.
Przystępując do sprawy o podział majątku, warto naprawdę zastanowić się nad tym, czy w sądzie chcemy reprezentować się sami. Pomoc prawną przydatną w tym zakresie znaleźć można pod hasłem Rozwody Poznań.
Warto mieć wsparcie profesjonalisty – sprawy o podział majątku często są trudne i wymagają oceny sytuacji na chłodno, bez emocji. W tym pomoże na pewno prawnik. W przypadku zażartych sporów będzie on mieć też wyczucie odnośnie tego, o co warto walczyć, a co opłaca się odpuścić.
Należy pamiętać, że przedłużające się postępowanie to też ponoszenie związanych z nim kosztów oraz ciągła niepewność odnośnie losów majątku, utrudniająca dokonanie jakichkolwiek inwestycji w tym zakresie.
u mnie sprawa o podział majątku trwała 14 miesięcy. Mieliśmy do podziału dom, działkę i dwa samochody. Oczywiście nie dało się dogadać tylko na wszystko potrzebni byli rzeczoznawcy. Nikomu nie polecam, róbcie od razu rozdzielności majątkowe.