Przepis na szakszukę (Shakshukę), czyli jajko sadzone inaczej

Przepis na szakszukę. Świeżo usmażona szakszuka na patelni, obok ogórki kwaszone i grzybki marynowane

Szakszuka to ostatnio bardzo modna potrawa i nie ma się co dziwić, bo jest wyjątkowo smaczna i aromatyczna. Jest też świetną alternatywą dla tych, którym jajka na śniadanie niespecjalnie wchodzą. Jajka podane z pysznym sosem pomidorowo-warzywnym nie mają prawa nie smakować.

Dlatego dziś mamy dla was przepis na szakszukę. Mamy nadzieję, że pokochacie ją tak samo jak my.

Ale skąd wzięła się Szakszuka?

Szakszuka, znana też pod nazwą Shakshuka czy Shakshouka, co w języku arabskim oznacza po prostu “mieszankę”, pochodzi z Afryki Północnej. Najbardziej jednak znana jest w Turcji, krajach arabskich i w Izraelu, gdzie uważana jest nawet za potrawę narodową. Tam je się ją o każdej porze dnia, najczęściej z białym chlebem lub chlebkiem pita.

Możesz sobie wyobrazić, jak wspaniale smakuje chleb, którym wyjada się resztki szakszuki z patelni. Ale i bez chleba jest naprawdę pyszna i bardzo pożywna.

Dlaczego szakszuka jest takim wspaniałym daniem?

Szakszuka to danie, które można przygotować w 15 minut i nie trzeba do tego ani wyjątkowych zdolności kulinarnych, ani wyszukanych składników, wystarczy patelnia, kilka warzyw, sos pomidorowy (lub surowe pomidory) i jajka.

Jest to danie wegetariańskie, jest więc lekkie, niskokaloryczne i lekkostrawne (nie będzie leżała nam cały dzień na żołądku). Z drugiej strony jest ona potrawą bardzo sycącą, a to robi z niej potrawę idealną na śniadanie – spokojnie pozwala bez burczenia w brzuchu doczekać do obiadu.

Szakszuka to prawdziwa bomba witaminowa

Szakszuka to danie z jajek i warzyw, a jak wiecie z artykułu o jajach, jaja są naszym polskim superfood! Jajka są wyjątkowo zdrowe dla naszego organizmu, bo są bogate w żelazo, witaminy z grupy B (też witaminę B12, szczególnie ważną dla wegetarian), A, D, E, K, cynk, fosfor, selen, jod, potas, miedź i magnez.

Kolejnym super-składnikiem szakszuki są soczyste pomidory.

Wiecie, że pomidory to chyba jedyne warzywo, które po przetworzeniu ma więcej składników odżywczych niż surowe? Warto więc jeść pomidory z puszki, passatę czy, jak w naszym przypadku, w formie sosu pomidorowego ze słoiczka.

Pomidory dostarczą nam witamin C i E, są też bogate w beta-karoten i duże ilości potasu, który jest bardzo ważny m.in. dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, w tym naszego mózgu. Pomidory zawierają też likopen. Likopen jest przeciwutleniaczem, to znaczy, że zwalcza w organizmie wolne rodniki i tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, przede wszystkim nowotwór prostaty, jajników i macicy. Obniża też ryzyko udaru i zawału, oraz wzmacnia kości.

Jest też cebula – warzywo, które jest w naszej kuchni od zawsze. Cebula nie tylko podkręca smak każdej potrawy, jest ona też bardzo cenna dla naszego układu pokarmowego – pomoże nam w prawidłowym trawieniu potraw. Jest też naturalnym antybiotykiem, pomaga nam zwalczyć bakterie w jamie ustnej i w przewodzie trawiennym. Jest bogata w witaminy z grupy B i witaminę C i podobnie jak pomidory zawiera sporą ilości potasu.

Składniki na szakszukę: cebula i czosnek, pomidory, papryka, feta i kumin
Główne składniki na szakszukę, czyli cebulę, paprykę i pomidory mamy zawsze w domu.

Przepis na szakszukę z polskim akcentem

W oryginalnym przepisie składniki na szakszukę to jajka, sos pomidorowy lub kawałki pomidorów, cebula i papryczki chilli. Ale szakszukę możesz robić też z innych warzyw. To świetny sposób na pozbycie się wszystkich resztek z lodówki (tych świeżych i tych trochę mniej 😀). I tak właśnie zrobiłyśmy.

Składniki na jedną porcję:

  • 1 surowe jajko
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 papryki
  • 1 papryczka chili (jeśli lubisz ostrzejsze potrawy)
  • ok. 300 g pomidorów w puszce (razem z sosem) lub 300 g świeżych pomidorów pokrojonych w kostkę
  • olej do smażenia
  • sól i pieprz do smaku
  • szczypta słodkiej papryki
  • spora szczypta kuminu (to on nadaje tego charakterystycznego smaku)
  • świeża pietruszka/kolendra/szczypiorek do posypania

Opcjonalnie możesz dodać kawałek cukinii, kilka pieczarek, fetę lub groszek.

Potrzebna będzie ci też patelnia z pokrywką.

Kolejne fazy przygotowawywania szkaszuki: smażenie cebuli, do cebuli dodaje się warzywa a na koniec zalewa je sosem pomidorowym.
Na patelni smażymy kolejno cebulę i warzywa, a potem zalewamy wszystko sosem pomidorowym.

Sposób przygotowania:

Cebulę i czosnek i zioła posiekaj, resztę warzyw pokrój w kostkę lub wąskie paski (jak kto lubi). Na patelni smaż na oleju cebulę do momentu, aż się delikatnie zeszkli, dodaj czosnek i smaż kolejną minutę, a następnie dodaj pozostałe warzywa, przypraw i smaż około 5 minut (warzywa muszą się lekko przesmażyć).

Do podsmażonych warzyw wlej pomidory w puszce (lub wrzuć na patelnię te pokrojone w kostkę) i mieszaj całość, smażąc kolejne 5 minut.

Gdy warzywa z sosem będą gotowe, zrób zagłębienie (dołek) w sosie i delikatnie wlej do niego jajko – tak, jakbyś wlewała jajko sadzone na patelnię. Jajko posól, całość przykryj pokrywką i smaż dalej na wolnym ogniu, aż jajko się zetnie.

Przepis na szakszukę – rozbite jajko na sosie pomidorowym z warzywami.
W sosie zrób małe zagłębienie i wlej do niego jajko.

Idealna szakszuka to taka, której jajko jest ścięte z góry, a pływające w środku – jak idealne jajko sadzone:-) – wtedy jajko rozlewa się nam pięknie na sos pomidorowy.

Na koniec posyp potrawę świeżymi ziołami lub szczypiorkiem i gotowe.

Szakszuka – sos pomidorowy z warzywami na patelni a na nim rozbite jajko.
Szakszuka idealna: jajko ścięte z góry, a pływające w środku.

My do naszej szakszuki pod sam koniec smażenia dodałyśmy groszek i fetę pokrojoną w kostkę. W zimie serwujemy szakszukę z naszymi ulubionymi polskimi akcentami: ogórkiem kiszonym i grzybkami marynowanymi. Kiszonki i marynaty są przecież idealnym dodatkiem, nawet do izraelskiej potrawy:-)

Smacznego!

Czas przygotowania: około 15 minut
Poziom trudności:

trudnosc_bardzo latwe

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *