Najdziwniejsze tradycje andrzejkowe
Na świętowanie andrzejek nigdy nie jest za późno! Wcale nie trzeba desperacko poszukiwać partnera, żeby zorganizować wieczór wróżb w gronie najlepszych przyjaciółek. Duża dawka śmiechu, plotek i emocji gwarantowana, a jeśli przy okazji coś się spełni, to czemu nie?
Przesądność doskonale wpisuje się w naszą kulturę. Czytamy horoskopy, interesują nas tematy związane z wróżbami i ezoteryką, a na widok czarnego kota oblewa nas zimny pot. Andrzejki są zatem idealnym czasem na to, by na chwilę porzucić zdrowy rozsądek i wpaść w wir… nietypowych wróżb andrzejkowych!
» Andrzejki to nie jedyne fascynujące słowiańskie święto! Kliknij i dowiedz się więcej o niezwykłej tradycji dziadów!
Andrzejki jak walentynki?
O wieczorze wróżb słyszał każdy, jednak czy wiemy, skąd w ogóle wzięły się andrzejki? Ich nazwa pochodzi od świętego Andrzeja – pierwszego ucznia Chrystusa. Poniósł on męczeńską śmierć i stał się patronem narodów słowiańskich, rybaków, ale również – co najbardziej nas tu interesuje – małżeństw i zakochanych. Święty ten ma pomagać w sprawach sercowych i rozwiązywać problemy miłosne. Zatem andrzejki to tak naprawdę nasze słowiańskie walentynki!
Tradycje andrzejkowe zostały zapoczątkowane już w XVI wieku i początkowo spotykały się z ogromną krytyką ze strony Kościoła. Liczne edykty, apele i publiczne uznawanie święta za zabobon nie przyniosły jednak skutku – wieczór wróżb przetrwał do dzisiaj, a wraz z nim liczne wróżby andrzejkowe.
Najbardziej popularne spośród nich to lanie wosku, ustawianie butów w rzędzie czy rzucanie za siebie obierkami jabłka, które mają ułożyć się w pierwszą literę imienia wybranka. Istnieje jednak wiele wróżb, o których mało kto z nas słyszał, choć są naprawdę fascynujące.
» Lubisz doszukiwać się we wszystkim ukrytego znaczenia? Twoje imię też wiele o tobie mówi! Kliknij i dowiedz się, jaki związek ma imię z drzemiącym w nas potencjałem seksualnym!
Twarz ukochanego w lustrze
Dość groteskowa wróżba, która może kojarzyć się raczej z przyzywaniem upiorów niż z dowcipnymi przepowiedniami traktowanymi z przymrużeniem oka.
O północy panna musi zgasić światło i stanąć lub usiąść ze świecą przed lustrem. Przy dostatecznej koncentracji nad ramieniem powinny pojawić się rysy twarzy jej przyszłego partnera. Jest to jedna z tych wróżb, w które mało kto wierzy, jednak mimo to musimy przyznać, że brzmi ona całkiem upiornie.
Do takiej zabawy trzeba mieć dużą cierpliwość i stalowe nerwy, więc sercowcy powinni ją sobie darować!
Inne wersje tej przepowiedni wymagają od nas dodatkowo pomalowania ust czerwoną szminką lub powtarzania modlitwy do świętego Andrzeja. A może wystarczyłoby po prostu pomamrotać sobie coś tam pod nosem podczas codziennego makijażu wykonywanego przed lustrem w łazience?
Placki i pierożki prawdę ci powiedzą
Wróżby z plackami i pierożkami znane są głównie na Mazowszu, jednak również tam wykonuje się je raczej sporadycznie. Ten typ przepowiedni przeprowadza się grupowo, z udziałem… psów. Nasi czworonożni przyjaciele odgrywają ważną rolę podczas tego magicznego wieczoru!
Pierożkowe wróżby na andrzejki polegają na tym, że każda z bawiących się kobiet serwuje psu pierożek lub posmarowany tłuszczem placek. Ta, której przysmak zostanie zjedzony w pierwszej kolejności, wkrótce znajdzie ukochanego.
» Jakie jeszcze tradycje wiążą się ze znanymi świętymi? Kliknij i przeczytaj, jakie tajemnice kryje w sobie… Święty Mikołaj!
Nie masz psa? Nic nie szkodzi! Istnieje wersja pierogowej wróżby dla pań, które wolą koty lub w ogóle nieszczególnie przepadają za zwierzętami. Każda kobieta piecze pierożek, umieszczając w jego wnętrzu karteczkę z imieniem ukochanego. Ta, która pośród innych wypieków znajdzie ten z imieniem jej lubego, będzie mogła spodziewać się ślubu już w następnym roku.
Ciasteczka z wróżbą są szalenie popularne w Chinach. Okazuje się jednak, że w Polsce też mamy coś podobnego. Chińskie chwalimy, swego nie znamy?
Wróżba z makaronu
Pierożki to nie jedyna potrawa, dzięki której zabawa andrzejkowa stanie się dużo bardziej urozmaicona (i sycąca!). Okazuje się bowiem, że do wróżb może posłużyć także makaron! W tym wypadku chodzi jednak o surowe, nieugotowane kluski.
Każda z kobiet musi wybrać po jednej sztuce makaronu. Bardzo ważne jest jednak to, aby różniły się one kształtem – albo barwą, bo do zabawy można też wykorzystać naturalny, kolorowy makaron, barwiony szpinakiem lub burakami.
Jedna z pań może wykorzystać świderki, inna penne, jeszcze inna kokardki i tak dalej.
Ta, której makaron pierwszy wypłynie na powierzchnię w czasie gotowania, jako pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżba dość ciekawa i zabawna, ale mimo wszystko niezbyt powszechna. Trzeba tylko zadbać o to, żeby w domu nie zabrakło różnych rodzajów makaronu – po jednym dla każdej uczestniczki!
» Warto poszerzać horyzonty! Kliknij i poznaj fakty, jakie powinnaś znać o słynnym amerykańskim Święcie Dziękczynienia!
Kształty kleksów
Te panie, którym brakuje pomysłu na to, jak się bawić w andrzejki, mogą zachwycić koleżanki swoją oryginalnością, zaopatrując się… w atrament! Wróżenie z kształtu zastygłego wosku zna każdy – dużo mniej popularne jest natomiast przepowiadanie przyszłości z kleksa. Dziwne, bo metoda ta jest szybsza i wygodniejsza, nie tracąc przy tym nic z andrzejkowej magii.
Jak przeprowadzić tę wróżbę? Wystarczy wylać na kartkę odrobinę atramentu, tak aby uformował on dużą plamę. Następnie możemy od razu przejść do interpretacji.
Być może nasz kleks przypomina literę T, co powinno zwrócić naszą uwagę na wszystkich Tomków i Tadeuszów? A może jej kształt jest podobny do sylwetki kota, co oznacza, że nasz luby będzie posiadał właśnie tego pupila?
Możliwości jest mnóstwo, a zabawa jest równie porywająca co wróżenie z wosku. Świetna alternatywa dla tych pań, którym lanie wosku już dawno się znudziło i które poszukują nowego, być może wygodniejszego (choć niekoniecznie czystszego) sposobu na przepowiednie.
» Andrzejki to niejedyne słynne imieniny, które w Polsce świętujemy jak nikt inny na świecie. Kliknij i przeczytaj, jak Polacy bawią się w Barbórkę – imieniny Basi!
A czy u ciebie andrzejkowe wróżby kiedykolwiek się sprawdziły?