Najdziwniejsze tradycje andrzejkowe

wrozby andrzejkowe

Foto: Pixabay

Na świętowanie andrzejek nigdy nie jest za późno! Wcale nie trzeba desperacko poszukiwać partnera, żeby zorganizować wieczór wróżb w gronie najlepszych przyjaciółek. Duża dawka śmiechu, plotek i emocji gwarantowana, a jeśli przy okazji coś się spełni, to czemu nie?

Przesądność doskonale wpisuje się w naszą kulturę. Czytamy horoskopy, interesują nas tematy związane z wróżbami i ezoteryką, a na widok czarnego kota oblewa nas zimny pot. Andrzejki są zatem idealnym czasem na to, by na chwilę porzucić zdrowy rozsądek i wpaść w wir… nietypowych wróżb andrzejkowych!

» Andrzejki to nie jedyne fascynujące słowiańskie święto! Kliknij i dowiedz się więcej o niezwykłej tradycji dziadów!

Andrzejki jak walentynki?

O wieczorze wróżb słyszał każdy, jednak czy wiemy, skąd w ogóle wzięły się andrzejki? Ich nazwa pochodzi od świętego Andrzeja – pierwszego ucznia Chrystusa. Poniósł on męczeńską śmierć i stał się patronem narodów słowiańskich, rybaków, ale również – co najbardziej nas tu interesuje – małżeństw i zakochanych. Święty ten ma pomagać w sprawach sercowych i rozwiązywać problemy miłosne. Zatem andrzejki to tak naprawdę nasze słowiańskie walentynki!

andrzejki wrozby milosc

Foto: Pixabay

Tradycje andrzejkowe zostały zapoczątkowane już w XVI wieku i początkowo spotykały się z ogromną krytyką ze strony Kościoła. Liczne edykty, apele i publiczne uznawanie święta za zabobon nie przyniosły jednak skutku – wieczór wróżb przetrwał do dzisiaj, a wraz z nim liczne wróżby andrzejkowe.

Najbardziej popularne spośród nich to lanie wosku, ustawianie butów w rzędzie czy rzucanie za siebie obierkami jabłka, które mają ułożyć się w pierwszą literę imienia wybranka. Istnieje jednak wiele wróżb, o których mało kto z nas słyszał, choć są naprawdę fascynujące.

» Lubisz doszukiwać się we wszystkim ukrytego znaczenia? Twoje imię też wiele o tobie mówi! Kliknij i dowiedz się, jaki związek ma imię z drzemiącym w nas potencjałem seksualnym!

Twarz ukochanego w lustrze

Dość groteskowa wróżba, która może kojarzyć się raczej z przyzywaniem upiorów niż z dowcipnymi przepowiedniami traktowanymi z przymrużeniem oka.

O północy panna musi zgasić światło i stanąć lub usiąść ze świecą przed lustrem. Przy dostatecznej koncentracji nad ramieniem powinny pojawić się rysy twarzy jej przyszłego partnera. Jest to jedna z tych wróżb, w które mało kto wierzy, jednak mimo to musimy przyznać, że brzmi ona całkiem upiornie.

Do takiej zabawy trzeba mieć dużą cierpliwość i stalowe nerwy, więc sercowcy powinni ją sobie darować!

andrzejki twarz w lustrze

Foto: Pixabay

Inne wersje tej przepowiedni wymagają od nas dodatkowo pomalowania ust czerwoną szminką lub powtarzania modlitwy do świętego Andrzeja. A może wystarczyłoby po prostu pomamrotać sobie coś tam pod nosem podczas codziennego makijażu wykonywanego przed lustrem w łazience?

Placki i pierożki prawdę ci powiedzą

Wróżby z plackami i pierożkami znane są głównie na Mazowszu, jednak również tam wykonuje się je raczej sporadycznie. Ten typ przepowiedni przeprowadza się grupowo, z udziałem… psów. Nasi czworonożni przyjaciele odgrywają ważną rolę podczas tego magicznego wieczoru!

Pierożkowe wróżby na andrzejki polegają na tym, że każda z bawiących się kobiet serwuje psu pierożek lub posmarowany tłuszczem placek. Ta, której przysmak zostanie zjedzony w pierwszej kolejności, wkrótce znajdzie ukochanego.

» Jakie jeszcze tradycje wiążą się ze znanymi świętymi? Kliknij i przeczytaj, jakie tajemnice kryje w sobie… Święty Mikołaj!

andrzejki wrozba pierogi

Foto: Pixabay

Nie masz psa? Nic nie szkodzi! Istnieje wersja pierogowej wróżby dla pań, które wolą koty lub w ogóle nieszczególnie przepadają za zwierzętami. Każda kobieta piecze pierożek, umieszczając w jego wnętrzu karteczkę z imieniem ukochanego. Ta, która pośród innych wypieków znajdzie ten z imieniem jej lubego, będzie mogła spodziewać się ślubu już w następnym roku.

Ciasteczka z wróżbą są szalenie popularne w Chinach. Okazuje się jednak, że w Polsce też mamy coś podobnego. Chińskie chwalimy, swego nie znamy?

Wróżba z makaronu

Pierożki to nie jedyna potrawa, dzięki której zabawa andrzejkowa stanie się dużo bardziej urozmaicona (i sycąca!). Okazuje się bowiem, że do wróżb może posłużyć także makaron! W tym wypadku chodzi jednak o surowe, nieugotowane kluski.

Każda z kobiet musi wybrać po jednej sztuce makaronu. Bardzo ważne jest jednak to, aby różniły się one kształtem – albo barwą, bo do zabawy można też wykorzystać naturalny, kolorowy makaron, barwiony szpinakiem lub burakami.

andrzejki wrozba makaron

Foto: Pixabay

Jedna z pań może wykorzystać świderki, inna penne, jeszcze inna kokardki i tak dalej.

Ta, której makaron pierwszy wypłynie na powierzchnię w czasie gotowania, jako pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżba dość ciekawa i zabawna, ale mimo wszystko niezbyt powszechna. Trzeba tylko zadbać o to, żeby w domu nie zabrakło różnych rodzajów makaronu – po jednym dla każdej uczestniczki!

» Warto poszerzać horyzonty! Kliknij i poznaj fakty, jakie powinnaś znać o słynnym amerykańskim Święcie Dziękczynienia!

Kształty kleksów

Te panie, którym brakuje pomysłu na to, jak się bawić w andrzejki, mogą zachwycić koleżanki swoją oryginalnością, zaopatrując się… w atrament! Wróżenie z kształtu zastygłego wosku zna każdy – dużo mniej popularne jest natomiast przepowiadanie przyszłości z kleksa. Dziwne, bo metoda ta jest szybsza i wygodniejsza, nie tracąc przy tym nic z andrzejkowej magii.

Jak przeprowadzić tę wróżbę? Wystarczy wylać na kartkę odrobinę atramentu, tak aby uformował on dużą plamę. Następnie możemy od razu przejść do interpretacji.

andrzejki wrozba kleks

Foto: Pixabay

Być może nasz kleks przypomina literę T, co powinno zwrócić naszą uwagę na wszystkich Tomków i Tadeuszów? A może jej kształt jest podobny do sylwetki kota, co oznacza, że nasz luby będzie posiadał właśnie tego pupila?

Możliwości jest mnóstwo, a zabawa jest równie porywająca co wróżenie z wosku. Świetna alternatywa dla tych pań, którym lanie wosku już dawno się znudziło i które poszukują nowego, być może wygodniejszego (choć niekoniecznie czystszego) sposobu na przepowiednie.

» Andrzejki to niejedyne słynne imieniny, które w Polsce świętujemy jak nikt inny na świecie. Kliknij i przeczytaj, jak Polacy bawią się w Barbórkę – imieniny Basi!

A czy u ciebie andrzejkowe wróżby kiedykolwiek się sprawdziły?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *