Na co zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie dla nastolatka?

jakie ubezpieczenie wybrac dla nastolatka

Rok szkolny się rozkręca i nie tylko przed naszymi dziećmi pojawiają się nowe wyzwania. Nas, rodziców, również czeka sporo decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia dla naszych nastoletnich synów i córek.

Wybór ubezpieczenia dla nastolatka nie jest wcale prostą sprawą. Na co zwrócić uwagę? Co oznaczają zawarte w umowie klauzule i terminy? Jak rozumieć kwoty proponowane przez firmy ubezpieczeniowe?

Zadajmy sobie te pytania, zanim na kolejnym zebraniu w szkole zdecydujemy się na jakąś polisę w ciemno tylko dlatego, że inni rodzice też ją wybrali. To, że ubezpieczenie NNW (czyli następstw nieszczęśliwych wypadków) jest nieobowiązkowe, nie oznacza, że możemy podejść do sprawy bez zastanowienia. To się nam po prostu nie opłaci!

Koniecznie przeczytajcie nasz miniprzewodnik ubezpieczeniowy, który podpowie wam, jakie ubezpieczenie wybrać dla nastolatka!

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie dla nastolatka?

Wiek młodzieńczy ma swoje prawa. Piętnasto-, szesnasto- i siedemnastolatkowie są już bardzo samodzielni, mają wiele, często dość ekstremalnych, zainteresowań i odważnie sięgają po swoje – nie zawsze jednak zachowując odpowiednie środki ostrożności.

W tej sytuacji właściwe ubezpieczenie dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. Warto zatem dobrze zastanowić się nad wyborem ubezpieczyciela, żeby w razie choroby czy wypadku otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe.

jaka polise wybrac dla nastolatka

Zakres ubezpieczenia NNW obejmuje zwykle następstwa nieszczęśliwych wypadków, czyli m.in. urazy i uszkodzenia ciała, problemy ze zdrowiem oraz śmierć ubezpieczonej osoby. Uczniowie są chronieni ubezpieczeniem w trakcie nauki w szkole, a także w drodze do niej i podczas powrotu do domu.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przede wszystkim poświęćmy czas na spokojne zapoznanie się z wszystkimi warunkami umowy, postanowieniami ogólnymi oraz zakresem udzielanych świadczeń. Tylko w ten sposób unikniemy rozczarowań w sytuacji, gdy będziemy musieli skorzystać z polisy.

Jeżeli nasze dziecko choruje przewlekle lub ma jakąś wadę wrodzoną, koniecznie dowiedzmy się, czy zakres ubezpieczenia obejmuje wypadki wynikające z tych dolegliwości.

Ponadto, jeżeli nasi nastoletni syn lub córka regularnie uprawiają jakiś sport, choćby grają w piłkę czy tańczą, zadbajmy, aby byli ubezpieczeni również podczas kontuzjogennych treningów.

Innym istotnym elementem, który należałoby sprawdzić, jest obszar, na którym “działa” ubezpieczenie. Może się bowiem okazać, że gdy nastolatek wyjedzie za granicę (np. w ramach wycieczki szkolnej) ubezpieczenie nie jest ważne. Dopytajmy także, czy uczeń będzie objęty ubezpieczeniem również w okresie wakacyjnym!

Czasami konieczne może okazać się rozszerzenie pakietu podstawowego ubezpieczenia o dodatkowe opcje. Wiąże się to z koniecznością płacenia wyższych składek, ale w niektórych sytuacjach nie opłaca się na tym oszczędzać.

Suma ubezpieczenia – co to takiego?

Jak w takim razie rozumieć kwoty, o których mowa w polisie? Jakiego wsparcia finansowego możemy oczekiwać w sytuacji, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku?

Wysokość składki zależy zwykle od tzw. sumy ubezpieczenia, czyli kwoty będącej górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela. Krótko mówiąc: tyle maksymalnie możemy otrzymać w przypadku następstwa nieszczęśliwego wypadku.

Jeśli suma ubezpieczenia wynosi 10000 zł, nawet w przypadku śmierci ubezpieczonego ubezpieczyciel nie wypłaci wyższego odszkodowania niż właśnie 10000 zł.

Wysokość świadczeń wypłacanych w przypadku urazów zależy od sumy ubezpieczenia i wyliczonego procentowego uszczerbku na zdrowiu. Z pewnością jednak im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa będzie również kwota wypłacona np. w przypadku złamania ręki czy nogi.

Co konkretnie może nam zaoferować ubezpieczyciel?

Na rynku nie brakuje ofert ubezpieczeń, które różnią się między sobą nie tylko wysokością składki, ale także zakresem i obszarem działania. Którą z nich wybrać? Oczywiście taką, która jest najbardziej skrojona do naszych potrzeb!

Jedną z ciekawszych propozycji jest oferta Nationale-Nederlanden. Mamy tu do wyboru 3 pakiety ubezpieczeń gwarantujące ochronę dziecka 24/7 podczas lekcji w szkole, zajęć pozaszkolnych, w domu oraz na wycieczkach i wakacjach za granicą.

Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie natychmiast po zdarzeniu. Wystarczy złożyć wniosek, dołączając do niego dokumentację medyczną (np. wypis ze szpitala po złamaniu ręki) i można liczyć na wypłatę pieniędzy. Nie trzeba czekać na ocenę lekarza po zakończeniu leczenia czy rehabilitacji.

Ogromną zaletą polisy Nationale-Nederlanden jest fakt, że ubezpieczyciel wypłaca konkretną, z góry określoną kwotę za każde zdarzenie. Co to oznacza? To, że w przypadku np. złamania nie jest liczony procentowy uszczerbek na zdrowiu, ale wypłacana jest z góry ustalona kwota 900 zł – i to za każde złamanie w ramach jednego wypadku!

odszkodowania za zlamanie

Ponadto ubezpieczyciel gwarantuje brak limitu wypłat, czyli niezależnie od ilości wypadków podczas okresu ubezpieczenia wypłacone zostanie świadczenie za każdy z nich.

Roczna składka za pakiet Standard wynosi 50 zł. Jest to najtańszy, ale wciąż atrakcyjny wariant zakresu ubezpieczenia. Polisę można łatwo wykupić przez Internet w zaledwie kilka minut!

Zainteresowani mogą rozważyć także wykupienie dodatkowych pakietów, m.in. Opiekę po wypadku (pomoc na co dzień), Opiekę medyczną (wizyty u lekarzy specjalistów) czy połączenie obu tych opcji.

Wybierając ofertę ubezpieczeniową dla nastolatka, kierujmy się własnymi potrzebami i nie bójmy się mieć własne zdanie. Nie warto traktować tego zagadnienia niedbale. W końcu chodzi o zdrowie naszych dzieci.

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *