Leczenie w sanatorium na NFZ – co zrobić, żeby wyjechać?

Uśmiechnięta starsza kobieta siedzi na plaży, w tle widać morze

Leczenie sanatoryjne ma w Polsce długą tradycję i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Kultowe miejscowości uzdrowiskowe są wręcz oblegane przez kuracjuszy. Są to np. Kołobrzeg, który ma wspaniałą dzielnicę sanatoryjną nad samym morzem, Ciechocinek – miejsce z największymi w Europie drewnianymi tężniami solankowymi o łącznej długości 1741,5 m – czy Rabka szczycąca się pięknym Parkiem Zdrojowym.

Wiele osób jeździ co roku do sanatorium, ale równie dużo nawet nie wie, jak się w ogóle na takie leczenie dostać. Lekarze rzadko proponują wyjazdy do uzdrowisk, a przecież należą się każdemu, kto ma kłopoty ze zdrowiem.

Dlatego postanowiłyśmy napisać dla ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się:

 • komu przysługuje leczenie w sanatorium i jakie choroby można leczyć,
 • jakie dokumenty i gdzie musisz złożyć oraz kto skieruje cię do sanatorium,
 • ile taki wyjazd kosztuje,
 • jak się przygotować do pobytu w lecznicy.

Dla kogo leczenie sanatoryjne?

Każda osoba, która ma problemy ze zdrowiem i jest w trakcie leczenia lub jest po przebytej chorobie albo pobycie w szpitalu i chce podreperować swoje zdrowie, ma prawo skorzystać z leczenia sanatoryjnego ze skierowaniem z NFZ. Oznacza to, że większą część kosztów pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Lista chorób, które możesz leczyć w uzdrowiskach, jest naprawdę długa. Raczej nie będziesz miała problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na leczenie swoich dolegliwości.

Kobieta trzymająca się za bolące plecy
Sanatoria specjalizujące się w leczeniu kręgosłupa znajdują się m.in. w Busku-Zdroju i Polanicy.

W Polsce uzdrowiska oferują leczenie w szerokim zakresie: począwszy od chorób układu krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego i układu pokarmowego, poprzez alergie, kardiologię, cukrzycę, narządy ruchu, neurologię, a skończywszy na okulistyce, laryngologii czy reumatologii.

dwie drogi dostania się do sanatorium na NFZ:

 • leczenie poszpitalne – czyli zaraz po przebytej chorobie zostajesz skierowana prosto do sanatorium na dalsze leczenie lub rehabilitację,
 • leczenie sanatoryjne – jest skierowane do osób, które od jakiegoś czasu chorują na daną chorobę i chcą poprawić swoje zdrowie.

Jakie dokumenty potrzebne są do złożenia wniosku o leczenie sanatoryjne?

Będąc w trakcie leczenia odwiedzasz regularnie lekarzy, na pewno masz więc dokumentację medyczną, czyli opis choroby, stanu zdrowia i przebiegu leczenia.

Jeśli leczysz się u więcej niż jednego lekarza, np. u specjalisty, warto zrobić kopię karty leczenia i udać się z nią do lekarza, który wypisze skierowanie do sanatorium. Takie skierowanie wypisuje lekarz pierwszego kontaktu, czyli lekarz rodzinny.

Wygląda to mniej więcej tak: idziesz do lekarza i prosisz o wypisanie ci wniosku o leczenie sanatoryjne. Lekarz sprawdza twoją dokumentację, przeprowadza z tobą wywiad i jeśli zdecyduje, że taki wyjazd jest wskazany, wypisuje wniosek.

Lekarz i pacjentka wypełniający skierowanie do sanatorium
Skierowanie na leczenie wypisze ci twój lekarz rodzinny.

Wniosek do pobrania i wydrukowania znajdziesz tutaj.

Gotowy wniosek należy wysłać do oddziału NFZ właściwego dla twojego miejsca zamieszkania w terminie 30 dni od wypisania. Inaczej straci ważność i lekarz będzie musiał ponownie wypisać wniosek o leczenie.

Może to zrobić lekarz, ale możesz to zrobić także osobiście (adres poda ci osoba w ośrodku zdrowia). Całość wkładasz do dużej koperty A4 i wysyłasz, najlepiej listem poleconym, do rozpatrzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kiedy twoje skierowanie dotrze do oddziału NFZ zostaje poddane ocenie. Oznacza to, że lekarz specjalista ocenia jego zasadność: czy faktycznie należy ci się taki wyjazd i czy nie ma przeciwwskazań, czy nie przyniesie on więcej szkód, niż korzyści. To ważne, ponieważ leczenie jest dosyć intensywne i niektóre choroby mogą ulec zaostrzeniu.

Po pozytywnym rozpatrzeniu skierowania, a na takie przecież liczymy, w ciągu 30 dni dostajesz do domu list z zawiadomieniem. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, bo okres oczekiwania na leczenie w uzdrowisku jest u nas naprawdę długi i może on wynosić nawet do dwóch lat! Chowasz więc skierowanie do szuflady i czekasz.

Status twojego skierowania możesz także sprawdzić na stronie NFZ. Wystarczy wpisać tam numer twojego skierowania i datę urodzenia.

Dostałaś skierowanie na leczenie i co dalej?

Kiedy przychodzi nareszcie długo wyczekiwany kolejny list z NFZ, dowiadujesz się, w jakim terminie i dokąd pojedziesz. Zawiadomienie to otrzymasz najpóźniej do 14 dni przed rozpoczęciem leczenia.

Jeśli jesteś emerytką, to pakujesz walizeczkę i jedziesz. Ale jeśli pracujesz lub masz już w tym terminie ważne rzeczy do zrobienia, może to być problematyczne, ponieważ musisz w ciągu 14 dni załatwić swoje sprawy, aby móc wyjechać.

Widok z lotu ptaka na latarnię morską w Kołobrzegu, w tle widać morze
W Kołobrzegu leczy się np. choroby tarczycy i schorzenia układu oddechowego. Spacery brzegiem morza to część terapii.

Oczywiście masz prawo nie zgodzić się na wybrane przez NFZ sanatorium oraz termin wyjazdu, jeśli nie pasuje ci wybrana data lub miejscu pobytu. Może się przecież okazać, że uzdrowisko jest na drugim końcu Polski, a ty nie masz jak tam dojechać albo boisz się jechać sama pociągiem w nocy.

Jeśli dostaniesz skierowanie np. do Rabki, która jest położona na górzystym terenie, a ty masz kłopot z kolanem i nie masz siły chodzić ciągle pod górkę, także możesz poprosić o zmianę miejsca leczenia.

Warto po otrzymaniu skierowania sprawdzić w Internecie, jak prezentuje się to sanatorium, jakie mają zabiegi, jak wyglądają pokoje, czy jest co robić w okolicy. Jest to równie ważne i takie opinie można bez problemu znaleźć.

Nie będziemy cię okłamywać, że każde sanatorium to piękne uzdrowisko. Są także takie, w których warunki są rodem z PRL, a wyżywienie tak słabe, że trzeba dojadać na mieście.

Jeśli więc musisz lub chcesz zmienić miejsce lub termin pobytu, skierowanie odsyłasz z powrotem do NFZ z listem, prosząc o zmianę terminu. Na szczęście na kolejne nie trzeba już czekać dwa lata. Kolejne skierowanie powinnaś dostać w ciągu kilku tygodni.

Jakie są koszty leczenia sanatoryjnego?

Koszt pobytu w uzdrowisku jest zróżnicowany i zależy od kilku czynników:

 • termin wyjazdu, czyli okres rozliczeniowy (od 1 października do 30 kwietnia jest taniej),
 • rodzaju pokoju – jednoosobowy czy wieloosobowy,
 • warunków mieszkalnych – z łazienką w pokoju, współdzieloną czy na korytarzu.

Pacjent zawsze ponosi koszty przejazdu oraz opłatę klimatyczną.

Przykładowo: jeden dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z łazienką w sezonie letnim, czyli od 1 maja do 30 września to koszt 40,09 zł (czyli 841,89 zł za pobyt 21-dniowy), a 32,60 zł okresie zimowym (czyli 684,60 zł za cały pobyt).

Pobyt w pokoju trzyosobowym z łazienką to koszt 14,90 zł za dzień pobytu w okresie letnim (czyli 312,90 zł za pobyt 21-dniowy) i 11,90 zł za dzień pobytu w okresie zimowym (czyli 249,90 zł za cały pobyt).

Kobieta w szlafroku siedzi na łóżku w pokoju sanatoryjnym
Pokój jednoosobowy jest najdroższy, ale idealny dla osób pragnących ciszy i odpoczynku.

Jeśli więc jedziesz do sanatorium, aby szukać spokoju, to zdecyduj się na pokój jednoosobowy. Ale jeśli szukasz nowych znajomości i lubisz jak coś się dzieje, wybierz pokój wieloosobowy. Na pewno będzie wesoło i możesz poznać ciekawych ludzi, a nawet przyjaciółkę na życie.

Sanatoria poszpitalne są bezpłatne i są traktowane jako przedłużenie leczenia. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności także nie będą ponosiły opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie.

To będzie ci potrzebne na wyjazd do sanatorium

Na pobyt i leczenie w uzdrowisku musisz się spakować i przygotować inaczej niż na wczasy. To trzytygodniowy wyjazd i na pewno przyda się więcej różnorodnych ciuchów, bo i pogoda jest zmienna, i okazje inne.

Do tego musisz być przygotowana na różnorodne zabiegi, gdyż nie wiesz jeszcze, co cię czeka i jakie zabiegi przepisze ci lekarz na miejscu.

Koniecznie zabierz:

 • dres lub inne luźne, sportowe ubranie,
 • cienki szlafrok,
 • buty sportowe,
 • klapki gumowe,
 • strój kąpielowy i jeśli nie chcesz moczyć włosów – czepek,
 • ręcznik,
 • kosmetyki, bo po zabiegach ciało może potrzebować nawilżenia, 
 • kilka dodatkowych groszy na kawkę i ciastko w kawiarni na mieście.
Kobieta w wannie poddająca się zabiegowi hydromasażu
Strój kąpielowy przydaje się do hydromasaży, kąpieli i ćwiczeń w basenie.

Oczywiście polecamy wziąć ze sobą kijki do nordic walkingu, ponieważ na takich wyjazdach zawsze znajdzie się grupa osób, które będą aktywnie spędzały czas. To dla ciebie dobry sposób, aby poznać nowych ludzi i zintegrować się.

Nie zapomnij także o strojach na wieczorne dancingi. Są one nieodzowną częścią pobytu w sanatorium i nawet jeśli nie tańczysz, zawsze miło zejść do kawiarni i popatrzeć, jak bawią się inni. 

Wszelkie informacje na temat leczenia znajdziesz na stronach NFZ: www.nfz.gov.pl

W następnym artykule z serii o sanatoriach dowiesz się, w jakim miejscu leczyć konkretne schorzenia i jakie miejsca polecają kuracjusze. Oraz nasza redakcja!

A już teraz zachęcamy cię do dzielenia się w komentarzach swoimi opiniami na temat pobytów w sanatorium. Jeżeli masz jeszcze pytania związane z wyjazdem na leczenie, chętnie odpowiemy.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *