Już dziś zaplanuj świąteczne porządki!

swiateczne porzadki

Foto: Volha Flaxeco/Unsplash

Znowu to samo… Na myśl o świątecznych porządkach cierpnie ci skóra i włos jeży się na głowie? W tym roku może obejść się bez nerwów i przemęczenia! Żeby tak było, trzeba dobrze zaplanować sobie wszystkie prace, zrobić solidny (i realny do wykonania!) harmonogram, a potem sumiennie się go trzymać.

» Szanująca się pani domu nie marnuje jedzenia! Poznaj proste triki na to, aby nie wyrzucać żywności!

Jak zaplanować świąteczne porządki?

Do świąt zostały nam od dzisiaj równo dwa tygodnie. To całkiem sporo! Jeśli zawczasu zaplanujemy sobie sprzątanie domu i podzielimy je na mniejsze etapy, znacząco ułatwimy sobie pracę i uda nam się posprzątać mieszkanie na Boże Narodzenie bez hektolitrów wylanego potu i zmęczenia. Grunt to uświadomienie sobie, co jest do zrobienia, bo choć wiele naszych zadań jest podobnych, to niektóre będą się jednak różnić – choćby dlatego, że część z nas mieszka w domach, a część w mieszkaniach.

Wzięliśmy pod lupę najważniejsze sprawy do ogarnięcia w domu przed świętami. Nasz plan przewiduje 10 dni niezbyt wytężonej pracy. Jeśli zaczniemy działać już dziś, spokojnie wyrobimy się przed świętami i zostanie nam jeszcze kilka dni na gotowanie albo… odpoczynek. Jako bonus do każdego z obowiązków dokładamy trik, który ułatwi jego wykonanie. Koniecznie skorzystajcie!

Pamiętajcie, żeby nie dać się zwariować – jak czegoś się nie uda zrobić, to świat się nie zawali. A poza tym koniecznie delegujcie zadania. Jeśli w waszym domu mieszka (i bałagani!) kilka osób, każda z nich musi zapracować na udane i czyste święta.

Gotowe? Czas – start!

» Nie zapomnij też o dekoracjach! Po skończonej pracy usiądź wygodnie z kubkiem herbaty w ręku i przeczytaj, jak w prosty sposób wykonać efektowny świąteczny stroik!

Dzień 1: Myjemy okna

Mycie okien to dość nieprzyjemny i wyjątkowo męczący obowiązek. Utarło się, że robimy to dwa razy w roku: przed świętami Bożego Narodzenia oraz na wiosnę. Szczególnie kłopotliwe jest to dla osób, które mieszkają w domach i w efekcie mają dużo większą liczbę okien do umycia. Porządki domowe przed świętami warto więc zacząć właśnie od tej wątpliwej przyjemności. Będzie szybciej z głowy, a poza tym prognozy przewidują jeszcze kilka dni dodatniej temperatury, co jest tutaj nie bez znaczenia.

mycie okien

Foto: Nathan Cowley/Pexels

Jak umyć okna szybko i skutecznie? W tym celu przydatna może okazać się myjka do okien. Możemy sięgnąć po taką z zasilaniem akumulatorowym albo ostatecznie wybrać solidny ściągacz do wody, dzięki któremu unikniemy irytujących smug. Naprawdę warto przemyśleć zakup myjki, planując porządki świąteczne!

SPRYTNY TRIK: Kiedy najlepiej myć okna? Na mycie okien wybierzmy w miarę ciepły, bezdeszczowy, ale pochmurny dzień. W ostrym słońcu płyny na szybach będą błyskawicznie wysychać, co prowadzi do powstawania smug i zmusza do intensywniejszego pucowania.

» Czy wiesz, że okna można myć taniej i bardziej ekologicznie? Poznaj proste i sprawdzone sposoby na ekologiczne sprzątanie domu!

Dzień 2: Pierzemy dywany

Nawet jeśli regularnie je odkurzamy, przez cały rok, a przynajmniej od czasu porządków wiosennych, dywany zdążą się porządnie zakurzyć i stracić świeżość. W tym wypadku nawet gruntowniejsze potraktowanie ich odkurzaczem nie wystarczy i czyszczenie będzie jedynie pobieżne.

Przed świętami warto więc poświęcić jeden dzień na dokładne wytrzepanie i wypranie dywanów. W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i marketach budowlanych można dostać specjalne pianki, które wystarczy wetrzeć w dywan, pozostawić na określony czas, a następnie ściągnąć brud za pomocą odkurzacza. Sposób ten znacząco skraca więc czas, jaki musimy poświęcić na wypranie dywanów. Ale uwaga – pianka może nie być skuteczna w przypadku poważniejszych zabrudzeń!

Pamiętajmy też, że w przypadku czyszczenia na mokro, dywan powinien wyschnąć w ciągu doby, żeby nie zaczął pleśnieć albo żeby podłoga nie uszkodziła się pod wpływem wilgoci. W razie czego podkręćmy ogrzewanie w pomieszczeniu – nawet jeśli nie jest w nim chłodno.

SPRYTNY TRIK: Jak wyprać plamy z soku na dywanie? Potrzyjmy je szmatką zanurzoną w roztworze: 1 szklanka wody, 2 łyżki octu i 1 łyżka proszku do prania. Możliwe, że w przypadku trwalszych zabrudzeń trzeba będzie powtórzyć ten zabieg.

Dzień 3: Sprzątamy szafki w kuchni

Źle poustawiane talerze, nieuporządkowane przyprawy i tłuste plamy – która z nas nie zna tych problemów? Święta są idealnym czasem na to, żeby w końcu zrobić porządek w szafkach kuchennych. Aby nie zajęło to wiele czasu, musimy wiedzieć, jak posprzątać kuchnię w efektywny sposób.

Zaczynamy od wnętrza szafek, dopiero na końcu myjąc je z zewnątrz. Przy okazji sprawdzajmy termin ważności poszczególnych produktów. Pozbywamy się tych, w przypadku których minął, a jeśli zauważymy, że mamy spore zapasy jakiegoś artykułu (np. przy okazji promocji kupowałyśmy większe ilości makaronów, cukru czy dżemów), oddajmy je potrzebującym. W naszej okolicy na pewno przeprowadzane są świąteczne zbiórki.

Sprzątając kuchnię, dodatkowo powinnyśmy przy okazji rozmrozić lodówkę i porządnie wyczyścić ją od wewnątrz. Pozwoli to przywrócić jej świeży zapach. Pamiętajmy także o umyciu piekarnika i okapu.

SPRYTNY TRIK: Jak usunąć rdzę z rusztu w piekarniku? Kawałek folii aluminiowej zanurzamy w wodzie i pocieramy zardzewiałe elementy. Na koniec przecieramy wilgotną gąbką i wycieramy do sucha.

» Jak skutecznie posprzątać kuchnię? Poznaj 30 trików ułatwiających domowe porządki!

Dzień 4: Porządkujemy ubrania w szafach

Dla niektórych z nas ten etap świątecznych porządków może być akurat bardzo przyjemny. Obejmuje on dokładny przegląd szaf i szuflad, w których ubrania często leżą pogniecione albo trzymamy je tylko ze względu na sentyment. Nie bójmy się wyrzucać starych ubrań, których nie zakładałyśmy od lat, a tak naprawdę w ciągu dwóch ostatnich sezonów.

Być może część z nas wywietrzyła już swoje szafy wraz z nadejściem jesieni. Jeżeli jednak nie zabrałyśmy się za to, czas zakasać rękawy – trzeba przecież zrobić miejsce na nowe ciuchy, które być może znajdziemy w tym roku pod choinką!

SPRYTNY TRIK: Jak utrzymać porządek w szufladach? Żeby łatwiej było znaleźć rzeczy przechowywane w szufladach, układajmy je… pionowo! Układanie złożonych koszulek jedna na drugiej sprawia, że żeby coś znaleźć albo wyjąć ubranie spod spodu, trzeba przerzucić wszystko do góry nogami! Kładąc je pionowo jedna obok drugiej, po otwarciu szuflady cała jej zawartość ukazuje się nam jak na dłoni.

» Świeży zapach w szafie to kropka nad i po wielkim sprzątaniu. Kliknij i dowiedz się, jak zrobić ekologiczny odświeżacz powietrza do domu!

Dzień 5: Czyścimy lampy

Choć na co dzień raczej nie przywiązujemy do tego wagi, lampy również bardzo szybko się brudzą. Warto poświęcić jeden dzień w swoim planie świątecznych porządków, aby skutecznie je odświeżyć.

Żarówki po wystygnięciu i wykręceniu dokładnie myjemy wodą z płynem do naczyń lub przecieramy nasączonym alkoholem wacikiem, a następnie starannie suszymy. Oczyszczamy także klosze i abażury, w przypadku poważniejszych zabrudzeń sięgając po detergent. Od razu zrobi się nie tylko czyściej, ale i jaśniej!

SPRYTNY TRIK: Jak dbać o abażury? Modne ostatnio abażury z pergaminu najskuteczniej wyczyścimy miękką gumką do ołówków.

» Zimą, gdy dni są coraz krótsze, odpowiednie oświetlenie mieszkania to kluczowa sprawa. Kliknij i dowiedz się, jakie lampy i żarówki wybrać do domu!

Dzień 6: Myjemy drzwi i fugi łazienkowe

Czyszczenie drzwi raczej nie jest zbyt czasochłonne (chyba że mieszkamy w pałacu, w którym jest ich bardzo dużo!), dlatego połączyliśmy je z myciem fug łazienkowych.

Podczas gdy to pierwsze zajęcie nie powinno nam zająć dłużej niż kilkadziesiąt minut – wystarczy przetrzeć drzwi wilgotną szmatką, przy okazji spryskując ewentualne przeszklenia preparatem do szyb – mycie fug wymaga nieco więcej pracy. Proces ten ułatwi jednak specjalny preparat do fug, który znajdziemy w każdym sklepie chemicznym, lub zwykła pasta do zębów. Popularnym sposobem na zaoszczędzenie czasu, wykorzystywanym przez wiele doświadczonych gospodyń domowych, jest mycie fug przy pomocy szczoteczki do zębów. Można w ten sposób dotrzeć do najmniejszych zakamarków, a efekty są spektakularne!

SPRYTNY TRIK: Jak usunąć pleśń z fug? Tego typu osad rzeczywiście może być problemem. Pozbędziemy się go jednak, szorując spoiny roztworem wodnym z płynem do czyszczenia WC. Łączymy pół litra wody i pół litra środka do toalet (koniecznie musi mieć w składzie chlor!), a następnie zanurzamy w roztworze szczoteczkę do zębów i myjemy fugi. Pamiętajmy o rękawicach ochronnych na dłoniach.

Dzień 7: Odkurzamy ściany i sufity

Tak, tak, oczy was nie mylą – to też warto raz na jakiś czas zrobić. Rozciągające się pajęczyny wyjątkowo źle świadczą o naszym domu, dlatego podczas świątecznych porządków jest to obowiązkowy punkt programu. Wystarczy odkurzyć ściany i sufit przy pomocy odkurzacza z wąską końcówką. Skupmy się głównie na kątach i przestrzeniach za szafami, do których zwykle na co dzień nie zaglądamy.

SPRYTNY TRIK: Jak pozbyć się plam ze ściany? Większość stosowanych dziś farb jest zmywalna, więc powstające na nich zabrudzenia można usunąć i nie trzeba od razu przemalowywać całego pomieszczenia. Podczas gdy stare plamy trzeba często szorować wodą i różnymi preparatami, te całkiem świeże łatwo wyczyścimy gąbką zamoczoną we wrzątku. Musimy jednak działać od razu, zaraz po powstaniu plamy!

Dzień 8: Myjemy ceramikę łazienkową

Mycie fug już za nami, więc pozostała nam tylko ceramika łazienkowa. Jak posprzątać łazienkę i ubikację, dbając o wszystkie sprzęty? Bardzo ważne jest tutaj zastosowanie odpowiednich preparatów, które zapewnią czystość i połysk.

mycie toalety

Foto: rawpixel/Pexels

Zaczynamy od muszli klozetowej, potem przechodzimy do wanny/prysznica, pozostawiając umywalkę na sam koniec i pamiętając, aby nieco wcześniej umyć też lustro. Zwieńczeniem prac jest umycie podłogi i płytek na ścianach – jeśli nie zrobiliśmy tego przy okazji czyszczenia fug.

SPRYTNY TRIK: Jak szybciej umyć lustro? Podczas przecierania tafli płynem do mycia szyb, przeważnie najpierw rozmazujemy na lustrze plamy z mydła i pasty do zębów oraz inne osady. Aby tego uniknąć, przed rozpoczęciem pracy przetrzyjmy zabrudzone miejsca wacikiem nasączonym spirytusem i dopiero po tym zacznijmy mycie płynem.

» Myślisz, że wiesz, jak umyć muszlę klozetową? Kliknij i sprawdź, czy czyszcząc toaletę, wszystko robisz tak, jak trzeba!

Dzień 9: Odkurzamy i polerujemy meble

Oczyszczanie mebli jest jednym z bardziej wymagających etapów świątecznych porządków. Głównie dlatego, że to one, zaraz po zastawionym stole, najbardziej rzucają się w salonie w oczy. Meble należy dokładnie oczyścić mokrą szmatką, a następnie wypolerować specjalnym środkiem.

Przed czyszczeniem oczywiście trzeba zrobić na półkach porządek. Zbieramy zalegające na nich dokumenty, odkurzamy i ustawiamy bibeloty, układamy książki. Te ostatnie efektownie prezentują się posegregowane kolorystycznie. Regał z taką biblioteczką staje się przy okazji ciekawą ozdobą!

Warto to wszystko zrobić na kilka dni przed Wigilią, żeby w przeddzień kolacji już tylko szybko przetrzeć szmatką kurze i cieszyć się blaskiem zadbanych mebli.

SPRYTNY TRIK: Czym usunąć z mebli plamy po kubku? Białawe okręgi na meblach, czyli ślady pozostawione po mokrych naczyniach z napojami, wypolerujemy mieszanką 1:1 octu i oliwy.

Dzień 10: Odkurzamy i myjemy podłogi

Ostatniego dnia skupmy się przede wszystkim na podłogach. Dokładnie je odkurzmy, a potem umyjmy. Jeśli do świąt pozostało jeszcze kilka dni, najprawdopodobniej będziemy musieli powtórzyć odkurzanie w Wigilię. Ale spokojnie – jeśli teraz się do tego przyłożymy, potem pójdzie nam znacznie sprawniej.

mycie podlog z paneli

Foto: Pixabay

Większość z nas ma w domu podłogi pokryte panelami. W okresie przedświątecznym warto nie tylko porządnie je odkurzyć i umyć, ale także starannie wetrzeć w nie płyn pielęgnujący.

SPRYTNY TRIK: Jak myć podłogi? Niby błaha sprawa, ale czasem na powierzchni paneli robią się nieestetyczne smugi, widoczne zwłaszcza pod światło. Tymczasem można ich w prosty sposób uniknąć, myjąc podłogę tak, że przeciągamy mopem wzdłuż paneli, czyli zwykle prostopadle do okien, a nie równolegle do nich.

» Teraz można już myśleć o świątecznym menu oraz oczywiście o dekoracji choinki! Może w tym roku powiesisz na niej pierniczki? Kliknij i wybierz swój ulubiony przepis na bożonarodzeniowe ciasteczka!

Znacie jakieś sprytne triki ułatwiające pracę w domu?

To też może cię zainteresować:

1 Odpowiedź

  1. Ula pisze:

    Ściąga przyda się też na wiosenne porządki.Fajny trik z tym myciem paneli wzdłuż.Wypróbuję,bo zawsze pod światło mam smugi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *