Jakie informacje otrzymamy po wykonaniu testu na koronawirusa?

Testy na koronawirusa

Trudno w to uwierzyć, ale od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce minęły już ponad dwa lata. Wszyscy pamiętamy panikę, stres i puste ulice.

Dzisiaj najpoważniejsze obostrzenia są już za nami, ale wirusa nie można w żadnym razie lekceważyć – nadal jest on niebezpieczny i silnie zaraźliwy. Szczęśliwie jednak, miarodajne testy na koronawirusa stały się już bardzo powszechne.

Testy na koronawirusa – jak wykonać?

Aby wykonać test na obecność koronawirusa, można zwrócić się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego), który wystawi stosowne skierowanie oraz wskaże miejsce poboru próbek. Bardzo często są to punkty mobilne – oznacza to, że w celu wykonania testu nie trzeba nawet opuszczać swojego samochodu.

Sprawa wygląda jeszcze prościej w ramach skierowania na test wystawionego automatycznie po wypełnieniu formularza udostępnionego przez Ministerstwo Zdrowia.

W celu skorzystania z tej opcji, zalogować się należy na swoje Internetowe Konto Pacjenta – tam też znajdować się będzie informacja o czasie oraz miejscu poboru próbki.

Możliwość ta jest bardzo wygodna, ponieważ nie wymaga stania w długich kolejkach – termin mamy wyznaczony na konkretną godzinę.

Na początku pandemii dostępność testów i liczba zespołów nie pozwalała na sprawne badanie społeczeństwa – dzisiaj problemy te już raczej należą do przeszłości. Darmowy test możemy zrobić niemal z marszu, czasem termin wyznaczony zostanie dosłownie dwie godziny po wypełnieniu formularza.

Jak wygląda pobór próbki?

Uzyskanie skierowania na testy na koronawirusa powoduje automatyczne nałożenie na pacjenta izolacji do czasu uzyskania negatywnego wyniku. Wyjątek stanowi oczywiście tylko sama droga, którą należy pokonać z własnego miejsca zamieszkania do punktu pobrań.

Co ciekawe, w tym celu dozwolone jest używanie komunikacji publicznej – nie ma więc przeciwwskazań, by na test dojechać tramwajem bądź autobusem. 

Warto jednak dodać, że jeżeli tylko ma się taką sposobność, winno się raczej wybierać taki środek transportu, w którym nie będziemy mieli z nikim kontaktu.

Pobór próbki do testu PCR polega na poczynieniu przez wyznaczoną osobę wymazu z jamy ustno-nosowej – najczęściej będzie to krótkie „maźnięcie” wewnętrznej części policzków, czasem patyczek powędruje do nosa.

Co po wykonaniu testu?

Wynik testu na koronawirusa dostaniemy najczęściej już tego samego dnia, w którym wykonaliśmy badanie. Próbki sprawdzane są do późnych godzin nocnych, więc nie powinniśmy zdziwić się SMS-em nawet po godzinie 22!

Pozytywny wynik automatycznie zwalnia z izolacji, negatywny rodzi natomiast konieczność spędzenia tygodnia w odosobnieniu.

Co ciekawe, od niedawna z izolacji można zwolnić się nawet szybciej – „wychodzimy na wolność”, gdy test wykonany nie wcześniej niż piątej doby izolacji da wynik negatywny.

Należy jednak podkreślić, że w uzasadnionych przypadkach lekarz może przedłużyć okres odosobnienia, np. gdy pacjent ciężko przechodzi koronawirusa i wymaga hospitalizacji. Szczęśliwie, najczęściej jednak nie ma takiej potrzeby.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *