Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu?
Większość osób słyszała o mięśniach Kegla i ich ćwiczeniu głównie w kontekście kobiecej seksualności oraz wpływu, jaki mają na doznania w tej sferze. Jednak pełnią one znacznie więcej funkcji.
Przede wszystkim podtrzymują narządy znajdujące się w jamie brzusznej i pozwalają zwieraczom prawidłowo pełnić swoje zadania. Oznacza to, że treningi tych mięśni znane są także jako ćwiczenia na nietrzymanie moczu.
W jaki sposób należy je wykonywać, by zaobserwować efekty?
Gimnastyka na nietrzymanie moczu – kto powinien ją wykonywać?
Mięśnie dna miednicy otaczają odbytnicę, pochwę oraz cewkę moczową. Oznacza to, że odpowiadają nie tylko za utrzymanie pęcherza, odbytu, macicy i pochwy we właściwym położeniu, ale i za prawidłową pracę zwieraczy – również zwieracza cewki moczowej.
To dzięki nim w prawidłowych warunkach nie dochodzi np. do popuszczania moczu w sytuacjach, w których ciśnienie w jamie brzusznej gwałtownie rośnie, tj. podczas kaszlu, kichania, dźwigania czy śmiechu.
Co więcej, mają wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy. Dzieje się tak, ponieważ współpracują z mięśniami poprzecznymi brzucha, przeponą oraz przykręgosłupowymi mięśniami głębokimi.
Choć tak ważne, ich praca dla wielu osób jest nieodczuwalna. Jest też niewidoczna, co utrudnia jej kontrolowanie. Dlatego prawidłowe wykonywanie ćwiczeń na nietrzymanie moczu bywa trudne.
Gimnastyka na nietrzymanie moczu zalecana jest nie tylko osobom, które już cierpią z powodu tej dolegliwości. Warto wykonywać je także profilaktycznie. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, po porodzie, otyłych, pracujących fizycznie oraz osób przygotowujących się do operacji w obrębie miednicy – na przykład prostaty.
Ułatwia to powrót do formy, a także jest ważnym elementem profilaktyki, który pozwala zapobiec pojawieniu się problemów w przyszłości.
Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu są skuteczne?
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet mogą być wykonywane samodzielnie lub pod kontrolą fizjoterapeuty. Dużą pomocą są specjalnie zaprojektowane do tego celu akcesoria, takie jak kulki Kegla.
Choć znane głównie jako produkty dla kobiet, specjalistyczne sklepy, takie jak butik z akcesoriami erotycznymi n69.pl, oferują również modele zaprojektowane z myślą o męskiej anatomii.
W celu oceny skuteczności ćwiczeń na nietrzymanie moczu coraz częściej stosuje się takie metody, jak biofeedback. Polega ona na stosowaniu aparatury umożliwiającej pacjentowi obserwowanie siły skurczu mięśni. To z kolei ułatwia ocenę postępu leczenia oraz naukę świadomego kurczenia.
Przy metodzie tej można wykorzystać między innymi specjalne, biofeedbackowe kulki Kegla: https://n69.pl/produkty-erotyczne-dla-kobiet/kulki-gejszy-do-cwiczen-miesni-kegla/kulki-gejszy-biofeedbackowe.
Nietrzymanie moczu – ćwiczenia
Przed rozpoczęciem ćwiczeń na nietrzymanie moczu – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet – należy zlokalizować mięśnie i poczuć, jak działają. W tym celu wystarczy wykonać prosty test, polegający na chwilowym wstrzymaniu strumienia podczas oddawania moczu. Jeśli mięśnie są w dobrym stanie, nie będzie to nastręczać problemu.
Podczas wykonywania ćwiczeń na wysiłkowe nietrzymanie moczu należy zwrócić także uwagę, by napinając mięśnie miednicy, nie napinać mięśni brzucha i pośladków. Te powinny pozostać rozluźnione.
Ćwiczenie 1
Wykonywane w pozycji leżącej na plecach. Należy wsunąć dłonie pod pośladki, a następnie delikatnie przyciskać lędźwia do podłoża. Jednocześnie delikatnie odrywa się od niego biodra, zaciskając i „podciągając” mięśnie dna miednicy.
Ćwiczenie 2
Również wykonywane na plecach, z dłońmi włożonymi pod pośladki. Mięśnie Kegla należy napiąć w taki sposób, jak podczas wstrzymywania moczu, a następnie powoli wyprostować jedną nogę, przesuwając stopą po podłożu. Po wyprostowaniu nogi mięśnie mogą zostać na chwilę rozluźnione, a następnie napięte ponownie, przy wykonywaniu powtórzenia z drugą nogą.
Ćwiczenie 3
Wykonywane w pozycji leżącej na brzuchu. Ręce należy ułożyć pod czołem lub wyciągnąć do przodu, a następnie wykonać ruch, jakby chciało się „podwinąć” miednicę. W rezultacie brzuch powinien się unieść, nie doprowadzając do oderwania klatki piersiowej, nóg i rąk od podłoża.
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu mogą być wykonywane kilka razy dziennie po 5-10 minut. Początkowo mogą być trudne, jednak ich systematyczne wykonywanie sprawi, że z czasem będzie to coraz łatwiejsze, przynosząc coraz lepszy efekt. Dzięki nim dokuczliwe objawy mogą być znacznie złagodzone, a nawet całkiem wyeliminowane.