Jak wykorzystać nietrafione kosmetyki?

jak wykorzystac nietrafione kosmetyki

Foto: Diana Kadreva/Unsplash

Każda z nas nieraz kupiła lub dostała nietrafiony kosmetyk. Co zrobić, by pozbyć się produktów, które trochę za długo okupują półki w naszej łazience? U rozsądnej gospodyni wyrzucenie ich do kosza na śmieci zupełnie nie wchodzi w grę!

Świeże kosmetyki, takie użyte zaledwie kilka razy, najlepiej komuś oddać – przyjaciółce, siostrze, dobrej sąsiadce czy koleżance z pracy. Być może znajoma właśnie potrzebuje takiego produktu i sprawimy jej miłą niespodziankę?

Warto również pamiętać, że niektóre firmy kosmetyczne oferują swoim klientkom możliwość zwrotu napoczętego kosmetyku. Kiedy więc kupujemy coś u konsultantki, zapytajmy, czy mamy opcję zwrotu i czy ponosimy w związku z tym jakieś koszty oraz ile czasu mamy na ewentualny zwrot.

Gdy nie mamy komu oddać napoczętych kosmetyków, warto je zużyć w nieco inny sposób niż ich pierwotne przeznaczenie. Przygotowaliśmy dla was 10 świetnych sposobów na wykorzystanie nietrafionych kosmetyków!

» Sprytna pani domu dba o budżet w każdej sytuacji. Poznaj 7 sposobów na skuteczne oszczędzanie!

1. Szampony, żele do ciała

Można ich użyć do mycia rąk. Świetnie się sprawdzą również jako płyny do ręcznego prania delikatnych rzeczy, np. rajstop, skarpetek, swetrów czy biustonoszy. Można również umyć nimi podłogę lub okna. Żele i szampony mocno się pienią, więc potrzebujemy zaledwie odrobiny. Jeśli podoba się nam zapach szamponu, użyjmy go jako płynu do kąpieli z bąbelkami!

2. Żele do higieny intymnej

Zwykle mają bardzo delikatny skład, więc nadadzą się również jako żel do mycia ciała, a nawet do mycia twarzy.

3. Krem do twarzy

Wykorzystajmy go do smarowania rąk, pięt czy łokci, czyli tych miejsc, na których skóra jest grubsza i mniej wrażliwa niż skóra twarzy, a jednocześnie również wymaga nawilżania. Kremy, najlepiej takie natłuszczające, nadają się także do pielęgnacji obuwia lub skórzanych torebek. Pamiętajmy, by produkt nanieść na dokładnie oczyszczoną powierzchnię buta czy torebki.

4. Odżywka do włosów

Taka w formie kremu z tubki świetnie nada się do mycia włosów zamiast szamponu. Można również wypróbować odżywkę w roli kremu do golenia, a nawet użyć jej do prania wełnianych swetrów. Pamiętajmy jednak, że powinna to być odżywka o jak najbardziej naturalnym składzie, bez dodatku silikonów.

» Szukanie nowych sposobów na wykorzystanie lekko używanych rzeczy to jedna z głównych zasad modnego, choć – wbrew pozorom – wcale nie takiego nowego ruchu zero waste. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, czy żyjesz zgodnie z tą ideologią – nawet jeśli zupełnie nie zdajesz sobie z tego sprawy!

5. Podkład

Jeśli okazał się za ciemny, wystarczy wymieszać go z kremem do twarzy, którego używamy na co dzień. Dzięki temu otrzymamy tzw. krem BB, czyli produkt nadający skórze lekki koloryt. Taki krem świetnie sprawdzi się latem, gdy nie chcemy nakładać na twarz dużej ilości makijażu. Podkład najlepiej mieszać z kremem na bieżąco, np. codziennie podczas makijażu, dzięki temu będzie zawsze świeży. W razie potrzeby możemy użyć innego kremu jako bazy, np. matującego.

6. Sypki puder

Jeśli nie pasuje nam jego kolor, również możemy go wymieszać z kremem, by otrzymać krem BB. Lekko za ciemny puder możemy potraktować także jako pigment i wymieszać go z pudrem ryżowym lub bambusowym. Taka mieszanka świetnie zmatowi skórę w cieplejsze dni.

7. Szminka

Można połączyć ją z bezbarwnym błyszczykiem lub pomadką ochronną. Matowe pomadki, oczywiście w odpowiednim kolorze i tonacji, sprawdzą się również jako róż do policzków.

» Warto dawać drugie życie nawet… odpadom! Dowiedz się, do czego możesz wykorzystać w domu fusy po kawie!

8. Cienie do powiek lub kredki do oczu

Warto je łączyć, by uzyskać nowe odcienie, które będą nam odpowiadały. Kolorowe kosmetyki sprawdzą się także jako farbki do ciała dla dzieci lub po prostu materiały plastyczne dla małych artystów.

jak wykorzystac kosmetyki

Foto: Pixabay

9. Tusz do rzęs

Mimo że jest parę sposobów na „uratowanie” lekko zaschniętego tuszu, to naszym zdaniem nie warto ich stosować. Produkt z pewnością nie będzie już tak trwały jak oryginalny, a dodatkowo może podrażniać oczy i spowodować np. zapalenie spojówek. Warto jednak wykorzystać dobrą szczoteczkę z tuszu do rzęs do czesania brwi lub rozdzielania rzęs po pomalowaniu świeżą maskarą.

» Jak malować oczy po pięćdziesiątce? Poznaj praktyczne makijażowe porady dla kobiet dojrzałych, których udzieliła nam profesjonalna makijażystka!

10. Płyn do demakijażu

To dobry preparat do czyszczenia pędzli do makijażu. W ostateczności można użyć go jako uniwersalnego płynu do… wytarcia kurzu w łazience! Warto jednak najpierw sprawdzić na małej powierzchni, czy nie zostawia tłustych lub lepkich śladów.

I na koniec pamiętajmy, że wykorzystujemy jedynie te kosmetyki, których okres przydatności nie minął – przeterminowanych kosmetyków bezwzględnie się pozbywamy! Sygnałem alarmowym powinna być dla nas zmiana konsystencji, zapachu lub barwy otwartego produktu.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kosmetyków kolorowych lub tych stosowanych do twarzy, szyi i dekoltu. Nie warto również używać w jakikolwiek sposób kosmetyków, które wywołują u nas alergię lub podrażniają.

Dajcie znać, czy zdarza wam się wykorzystywać kosmetyki w inny niż wskazany przez producenta sposób!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *