Jak wykąpać kota?

jak wykapac kota

Foto: Pixabay

Właściciele psów dobrze wiedzą, jak i kiedy kąpać swojego pupila. A jak jest z kotami? Kąpać czy nie kąpać? A jeśli kąpać, to jak? W końcu większość mruczków nie znosi wody, więc pewnie nie obędzie się bez zadrapań. Dowiedz się wszystkiego o kąpaniu kota!

Czy kota się kąpie?

Koty cieszą się opinią czyściochów nie bez przyczyny. Zwierzęta te większą część dnia (kiedy akurat nie śpią) spędzają na dokładnym myciu swojego futerka. Stąd też sierść zdrowego kota jest gładka, błyszcząca i wbrew pozorom dość ciężko o jej zabrudzenia.

Wielu właścicieli kotów nie odczuwa potrzeby dodatkowego kąpania pupila i jest to jak najbardziej zrozumiałe.

Kiedy jednak kąpiel jest niezbędna, na przykład na skutek zabrudzenia smarem lub farbą, warto wiedzieć, jak kąpie się kota i czego dokładnie powinniśmy unikać podczas takiej kąpieli.

» Jaka rasa kota będzie najspokojniejsza, a jaka odpowiednia dla twoich wnuków? Poznaj 6 ras kotów idealnych dla dojrzałej kociary!

Kąpiel kota jest kwestią całkowicie indywidualną. Wiele zależy od samego nastawienia zwierzaka. Większość kotów nie znosi wody i będzie bronić się wszystkimi czterema łapami, aby uniknąć kontaktu z nią, ale nieliczne osobniki mogą wręcz pchać się do wanny! To jednak rzadkie przypadki, dlatego lepiej nie zakładać, że akurat nasz pupil okaże się miłośnikiem kąpieli.

Ze względu na niekwestionowaną niechęć tych zwierząt do wody, powinniśmy ograniczyć kąpiele wyłącznie do sytuacji, w których kot nie jest w stanie umyć się sam. Dotyczy to wszelkich zabrudzeń farbami, barwnikami, ale również substancjami, które dla kota mogą być niebezpieczne.

higiena kota

Foto: Pixabay

Pamiętajmy, że kot podczas mycia swojego futerka zlizuje wszystkie zabrudzenia. Stąd też, jeśli na jego sierści znajdzie się potencjalnie szkodliwa lub trująca substancja, musimy jak najszybciej zmyć ją samodzielnie!

Może również dojść do sytuacji, w której sierść kota przetłuści się lub zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Mogą też pojawiać się zabrudzenia na łapkach, których zwierzę nie może samodzielnie doczyścić. W takim wypadku pomoże szybka kąpiel lub przetarcie sierści suchym szamponem w formie pianki albo proszku. Ponadto pamiętajmy, że możemy pomagać kotu w higienie, regularnie wyczesując jego sierść.

Jak wykąpać kota?

czy kota sie kapie

Foto: Pixabay

Przede wszystkim należy pamiętać, że kota powinniśmy kąpać jedynie produktami higienicznymi dla zwierząt. Czysta woda nie zmyje wszystkich zabrudzeń, a mydło i żele pod prysznic dla ludzi mogą podrażnić skórę kota. Odpowiednie preparaty do mycia znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym, a w razie wątpliwości co do tego, czy produkt będzie odpowiedni dla naszego kota, zawsze możemy zasięgnąć rady sprzedawcy.

Wielu właścicieli kotów używa suchych szamponów, aby zminimalizować stres u mruczka. Choć na krótką metę jest to dobre rozwiązanie, suche szampony jedynie „zacierają” zabrudzenia i przykry zapach. Jeśli chcemy pozbyć się ich na dobre, powinniśmy zdecydować się na dokładną kąpiel z użyciem wody i zwykłego szamponu dla zwierząt.

Jeśli nigdy nie kąpałyście swojego kota, myśl o takim zabiegu może wydawać wam się przerażająca. W końcu mruczek, który boi się wody, na pewno podczas kąpieli nie pozostawi nas bez zadrapań. Musicie jednak wiedzieć, że jeśli zrobicie to we właściwy sposób, zminimalizujecie stres u pupila, a sobie oszczędzicie bolesnych zadrapań. Oto garść porad, dzięki którym kąpiel kota będzie odrobinę przyjemniejsza.

1. Bądź zdecydowana i pewna siebie

Jeśli będziesz się bała, kot wyczuje twoją niepewność i w czasie kąpieli na pewno użyje pazurów. Trzymaj zwierzę pewnie i nie pozwalaj mu się wyrwać.

2. Nie używaj prysznica ani kranu przy kąpieli kota

Hałas powodowany przez słuchawkę prysznicową i woda pod wysokim ciśnieniem dodatkowo go zestresują. Dużo lepszym pomysłem jest użycie wody z kubka lub miski. Pomoże to również w kontrolowaniu jej temperatury.

3. Wystarczy szybkie przetarcie

Jeśli brudna jest tylko konkretna część ciała kota, na przykład łapy albo brzuch, nie musisz myć go w całości. Skróci to czas mycia i zaoszczędzi wam stresu, jako że mruczki znacznie lepiej znoszą szybkie mycie łap lub grzbietu niż pełną kąpiel.

4. Nie używaj suszarki, również zimą!

jak wysuszyc kota

Foto: Pixabay

Nie tylko wywoła ona ogromny stres u kota, ale również może podrażnić jego skórę ze względu na wysoką temperaturę. Zamiast tego po kąpieli należy dokładnie przetrzeć mokrą sierść ręcznikiem i pozostawić ją do samoistnego wyschnięcia. Po kąpieli większość kotów dokładnie się wylizuje, co dodatkowo przyspiesza wysychanie sierści.

» Z czworonogiem do łóżka – tak czy nie? Poznaj plusy i minusy spania z kotem!

Nie istnieje jedna prosta reguła mówiąca, jak często kąpać kota. Wielu właścicieli mruczków nie kąpie ich w ogóle i nie ma w tym nic złego.

Warto jednak pamiętać, że kiedy dojdzie już do nieoczekiwanego zabrudzenia, którego kot nie może sam doczyścić, musimy wiedzieć, jak odpowiednio zabrać się do kąpieli. Jeśli jednak nasz mruczek jest wyjątkowym czyściochem, a jego sierść zawsze jest czysta i pachnąca, zdecydowanie wystarczy jej czesanie.

Przypominamy, że koty krótkowłose należy czesać do dwóch razy w tygodniu, a długowłose codziennie lub co drugi dzień.

Taka pielęgnacja sierści w większości przypadków powinna być całkowicie wystarczająca, a dla samego mruczka dużo przyjemniejsza niż kąpiel.

Jak często – i czy w ogóle – kąpiecie swoje koty?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *