Jak skutecznie poprawić słuch?
Większość ludzi doświadczyło w swoim życiu jakichś problemów ze słuchem. Gorsze słyszenie przyczynia się do obniżenia komfortu naszego życia i utrudnia codzienną komunikację. Warto jednak pamiętać, że nie jest to sytuacja bez wyjścia – słuch można przecież poprawić!
Objawy uszkodzenia słuchu nie muszą być powodem do bezradnego załamywania rąk, ale powinny stać się impulsem do podjęcia określonych działań. Problemy ze słuchem to nie koniec świata. Rezygnacja wynikająca z rodzącego się poczucia bezradności to naturalna reakcja, ale nie możemy pozwolić jej trwać zbyt długo.
Co zatem należy zrobić, aby zauważalnie poprawić słuch?
Aparaty słuchowe – słyszenie pomimo ubytku słuchu
W przypadku uszkodzenia słuchu jednym z rozwiązań jest rehabilitacja aparatami słuchowymi. Wielu osobom kojarzą się one z czymś wstydliwym, co trzeba ukrywać przed całym światem. Zupełnie niepotrzebnie.
Współczesne aparaty słuchowe są nie tylko bardzo wygodne dla użytkownika, ale także praktycznie niewidoczne dla otoczenia.
Pozwala to na odzyskanie radości z doświadczania dźwięków bez żadnej niewygody w codziennym funkcjonowaniu. Dobrze dobrany aparat słuchowy gwarantuje doskonałą jakość słyszenia, będąc wygodny i niemal niezauważalny dla innych.
Jeśli pomimo używania aparatów słuchowych jakość naszego słyszenia wciąż nie jest idealna, być może nasze urządzenia wymagają regulacji. Wówczas warto skorzystać z usługi zdalnego regulowania aparatu słuchowego, którą oferuje część specjalistycznych firm.
Centrum Słuchu często oferuje też swoim klientom możliwość konsultacji online z protetykiem słuchu, który pomoże wprowadzić korektę ustawień aparatów słuchowych bez wychodzenia z domu, co jest dużym ułatwieniem dla osób o ograniczonej mobilności, np. seniorów.
Jakie są inne sposoby na poprawę słuchu?
W przypadku niektórych rodzajów niedosłuchu można przywrócić dobre słyszenie na inne sposoby. Najważniejszym z nich jest odpowiednia pielęgnacja.
Nierzadko zdarza się, że gorszy słuch jest wynikiem nagromadzonej w uchu woskowiny. W tym kontekście wiele osób popełnia rażący błąd.
Woskowiny absolutnie nie należy usuwać za pomocą patyczków higienicznych, które możemy kupić w każdej drogerii czy sklepie wielobranżowym.
Laryngolodzy i protetycy słuchu już od lat alarmują, że stosowanie tej metody może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie tylko wpychamy w ten sposób woskowinę w głębsze partie ucha, ale możemy też doprowadzić do przerwania błony bębenkowej. Wówczas na własne życzenie narażamy się na dużo większe problemy i ból.
Jak zatem prawidłowo dbać o uszy?
Najchętniej wybieraną alternatywą dla patyczków są spraye do higieny uszu, które w bezpieczny sposób pomagają pozbyć się nadmiaru woskowiny. Można je dostać w każdej aptece, niektórych drogeriach oraz sklepach internetowych.
Spraye nie tylko skutecznie czyszczą uszy, ale także nie stwarzają ryzyka uszkodzeń. Są zatem bardzo bezpieczną metodą, czego niestety nie można powiedzieć o czyszczeniu uszu patyczkami.
Konsultacja ze specjalistą
Jeśli podejrzewamy, że z naszymi uszami dzieje się coś złego, konsultacja ze specjalistą zawsze będzie dobrym wyborem. Warto to zrobić szczególnie z tego względu, że współcześnie nie wymaga to od nas żadnego poświęcenia – zarówno czasowego, jak i finansowego.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze słuchem warto wybrać się na bezpłatne badanie słuchu do najbliższego gabinetu.
Tam protetyk słuchu zdiagnozuje problem i opracuje strategię, która pozwoli nam znów cieszyć się pełnią dźwięków. Dla osób chcących jedynie wstępnie poznać naturę posiadanego problemu, dobrym rozwiązaniem jest także darmowy test słuchu online, który jest dobrym punktem wyjścia do dalszej diagnozy.