Jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami?

Jak zwalczyć łupież domowymi sposobami

Łupież to popularna dolegliwość, która w najlżejszej wersji nie jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, jednak może wpływać na komfort życia.

Niestety, walka z łupieżem to często nie lada wyzwanie, zwłaszcza wśród osób z wrażliwą skórą głowy, którym nie służą chemiczne detergenty. Nie oznacza to jednak, że walka musi być przegrana!

Skąd bierze się łupież i jak się go pozbyć domowymi sposobami? Dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest i skąd bierze się łupież?

Łupież to nadmiernie łuszczący się naskórek na głowie, który powstaje w wyniku różnych czynników. Część z nich jest zależna od stylu życia, np. zbyt częstego używania mocnych detergentów, korzystania z prostownicy lub lokówki czy farbowania włosów.

Czasem jednak nie możesz mieć na to wpływu, ponieważ łupież pojawia się przy nadmiernym poceniu lub przetłuszczającej się skórze głowy.

Najczęściej przyczyną jest jednak spadek odporności organizmu, niedobory cynku lub nasilony łojotok. W innych przypadkach łupież może się pojawić w wyniku zaburzeń hormonalnych, stresu, niewłaściwej higieny, a nawet źle skomponowanej diety.

Łupież występuje w dwóch wersjach: suchej i tłustej.

Pierwszy rodzaj to jego zdecydowanie najłagodniejsza forma, która objawia się tym, że na skórze głowy pojawiają się niewielkie, białe płatki. Powstaje zazwyczaj na skutek zbyt suchej skóry głowy.

Drugi typ łupieżu jest znacznie bardziej uporczywy. Na skórze głowy można bowiem dostrzec nawarstwiające się żółtawe strupy, którym często towarzyszy stan zapalny, świąd i łojotok. Kiedy zauważysz u siebie takie objawy, nie lekceważ ich! Brak reakcji może skutkować nawet wyłysieniem, a dodatkowo znacznie utrudni komfort życia.

Niezależnie od tego, który rodzaj łupieżu zaatakuje twoją skórę głowy, powinnaś właściwie o nią zadbać. Nie tylko w celach estetycznych, ale także zdrowotnych.

Najczęściej wybieranymi sposobami na walkę z łupieżem są odpowiednie preparaty, które znajdziesz np. w aptekach DOZ. Jeśli jednak twoja skóra głowy jest bardzo wrażliwa lub sam łupież dopiero się pojawił, warto wypróbować domowe sposoby.

W przypadku, kiedy żadna z metod nie daje rezultatów, skonsultuj się z lekarzem.

Jak zwalczyć łupież domowymi sposobami?

Jak pozbyć się łupieżu w domowych warunkach? Istnieje kilka możliwości, które pomogą ci pozbyć się tej dolegliwości. Przede wszystkim jednak zadbaj o prawidłową dietę, pozbądź się niedoborów witamin i minerałów oraz zwróć szczególną uwagę na higienę skóry głowy. Poprawne mycie i pielęgnacja to klucz do sukcesu zdrowej skóry, a przy okazji dobry środek profilaktyczny, który pomoże ci uniknąć łupieżu w przyszłości.

  • Płukanka z octu i połówka cytryny

Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów na walkę z łupieżem jest płukanka z octu. Do szklanki wody należy dodać dwie łyżki octu i polać włosy przyrządzoną mieszanką. W przypadku dokuczliwego łupieżu możesz stosować taki roztwór w formie wcierki. Równie popularna jest cytryna, którą należy przekroić na pół i jedną jej częścią wykonać masaż skóry głowy. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, by później dokładnie umyć głowę.

  • Płukanka z pokrzywy

Innym, równie popularnym sposobem jest stosowanie płukanki z pokrzywy, która doskonale radzi sobie z łupieżem suchym. Wystarczy zaparzyć dobrej jakości liście pokrzywy i po umyciu włosów, polać je wystudzonym naparem.

  • Szampon z olejkiem albo olejem

W przypadku bardziej dokuczliwego łupieżu warto dodać do szamponu kilka kropli olejku herbacianego, który załagodzi stany zapalne występujące przy łupieżu tłustym. Na skórę głowy można też wetrzeć olejek rycynowy (na pół godziny), a następnie dokładnie umyć głowę. Jeśli natomiast nie masz go pod ręką, możesz użyć oliwy z oliwek lub oleju kokosowego (na 10 minut lub całą noc).

  • Wybór właściwego szamponu

Wiesz już, jak zwalczyć łupież domowymi sposobami, jednak pamiętaj także o używaniu odpowiedniego szamponu. Najlepszym wyborem będzie produkt zakupiony w aptece, który stworzony został właśnie w celach walki z łupieżem. Jeśli twoja skóra źle reaguje na „typowe” środki myjące, poinformuj farmaceutę, że szukasz delikatnego szamponu, który będzie w stanie odpowiednio doczyścić skórę głowy.

Niezależnie od tego, której metody użyjesz, w przypadku braku efektów koniecznie udaj się do specjalisty!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *