Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie od narkotyków stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia. Wystarczy przedawkować narkotyk, który stanowi dla organizmu toksynę, aby doszło do zgonu.

Niektóre osoby udaje się odratować, jeśli zostanie im udzielona natychmiastowa pomoc medyczna. Niestety, niektóre zmiany psychofizyczne są już nieodwracalne, co wiąże się z wystąpieniem trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Pierwsze objawy uzależnienia często pozostają niezauważalne, nawet najbliższe osoby nie dostrzegają początków narkomanii. Jest to choroba, która wymaga leczenia. Nierzadko narkomanii towarzyszy także alkoholizm, osoby uzależnione łączą ze sobą różne substancje psychoaktywne.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Czym jest uzależnienie od narkotyków? Jakie są charakterystyczne objawy?

Narkotyki są nielegalne, ale niestety nie ma większego problemu z ich dostępnością. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać i do kogo się zgłosić, a będzie ich pod dostatkiem.

Oczywiście, trzeba mieć na to pieniądze, ale nawet jeśli ktoś ma ich deficyt, to trwając w uzależnieniu szuka różnych sposobów, by te środki zdobyć.

Narkoman zrobi wszystko, aby tylko otrzymać kolejną dawkę substancji uzależniającej. Niestety, z czasem musi być ona coraz większa, aby uzyskać podobny efekt.

Wiele młodych osób sięga po narkotyki z ciekawości, ale reakcja organizmu jest dla nich tak bardzo uciążliwa, że już więcej ich nie zażywają. Są także tacy, którzy na tym nie poprzestają i kontynuują zażywanie narkotyków.

Pierwsza faza dotyczy eksperymentowania, czyli poznania stanu odurzenia. Brane są one z nudy, na imprezie, bez myślenia o negatywnych konsekwencjach. W drugiej fazie narkotyk staje się źródłem przyjemności, sposobem na odprężenie. Sięga się po niego coraz częściej, co jednak wymaga zmiany towarzystwa, które otacza się substancjami psychoaktywnymi.

Osoba uzależniona zaczyna porzucać swoje dotychczasowe życie, podporządkowuje je narkotykom. Traci zainteresowanie dotychczasowymi pasjami, motywację do działania. Najważniejsze stają się narkotyki.

W fazie trzeciej substancja uzależniająca jest już najważniejsza, jej zażywanie staje się głównym celem w życiu. Osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością i częstotliwością przyjmowanych narkotyków. Potrzebuje ich coraz więcej ze względu na wzrost tolerancji organizmu. Konieczne staje się branie coraz większej dawki, aby poczuć efekt odurzenia.

Brak pieniędzy na narkotyki sprawia, że dochodzi do kradzieży, różnych problemów z prawem. Narkoman jest agresywny, nie dba o swój wygląd, bagatelizuje pogarszający się stan zdrowia i wypiera się uzależnienia. Jeśli w krwiobiegu zmniejsza się ilość substancji psychoaktywnej, to odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych, które są dla niego nie do wytrzymania. Wymusza to sięgnięcie po narkotyk w celu ich złagodzenia.

W fazie czwartej uzależnienie od narkotyków jest tak silne, że można mówić już o wyniszczeniu organizmu, objawy dotyczą sfery psychofizycznej. Narkoman nie jest w stanie funkcjonować bez substancji odurzającej. Jeśli nie zostanie podjęte specjalistyczne leczenie, to niestety zwiększa się drastycznie ryzyko śmierci.

W jaki sposób leczy się narkomanię? 

Uzależnić można się od stymulantów, antydepresantów, psychodelików, nawet konopi indyjskich i ich pochodnych. Narkomania jest chorobą wymagającą leczenia, które dobiera się w zależności od rodzaju przyjmowanych substancji, stopnia zaawansowania uzależnienia, stanu zdrowia.

Jeśli ktoś nie zrozumie, że jest uzależniony, to niestety nigdy nie skończy z nałogiem. Obecnie leczenie narkomanii polega na stosowaniu farmakoterapii i psychoterapii. Wykorzystuje się model Minnesota, terapię substytucyjną i terapię poznawczo-behawioralną. Detoks narkotykowy przeprowadza się w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień narkotykowych, trwa to kilka tygodni. Z kolei terapia ambulatoryjna zajmuje do dwóch lat. 

Chcesz pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Przeczytaj o tym więcej na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/uslugi/leczenie-narkomanii/ 

Jak można pomóc osobie uzależnionej? O czym należy pamiętać?

Jeśli ktoś chce pomóc osobie uzależnionej, to musi najpierw poznać mechanizmy tej choroby, aby lepiej zrozumieć chorego.

Znaczenie ma bycie przy narkomanie, ofiarowanie swojego wsparcia w terapii uzależnień. Istotne jest szczere rozmawianie o istniejącym problemie, nie można milczeć na ten temat. Oczywiście chory musi być trzeźwy podczas przeprowadzania z nim rozmowy.

Należy mówić o swoich obawach, stawiać jasne granice. Nie można się kłócić, obwiniać, godzić na agresję, chronić, kłamać i usprawiedliwiać. Złym pomysłem jest przymykanie oczu na złe zachowania narkomana, potępianie go i krytykowanie, poniżanie i obrażanie. Nie pomaga mu to ze skończeniem z nałogiem.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *