Gdy uczysz się kochać na nowo

przemoc domowa kobieta mężczyzna

Przemoc domowa jest niezwykle ważnym tematem, który na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie był podejmowany przez publicystów i polityków, ale również reżyserów. Mający swoją premierę we wrześniu tego roku film „Lekcja miłości“ stanowi kolejną już próbę poruszenia tego problemu. Czy udaną?

„Lekcja miłości“ opowiada wzruszającą historię Joli, która po wielu latach przemocy wreszcie postanawia dać sobie drugą szansę na miłość. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ kobieta nadal nie potrafi zapomnieć o swoim mężu i krzywdach, które spotykały ją przez 45 lat małżeństwa. Aby odnaleźć szczęście, Jola musi pokonać osobiste bariery i podjąć wiele ryzykownych decyzji.

Na dobre i złe

Jola jest piękną, dojrzałą kobietą o wielu zainteresowaniach – uwielbia tańczyć, uczęszcza na lekcje śpiewu, pisze wiersze i piosenki. Zawsze elegancka, „kolorowa“, nieco ekscentryczna; ma doskonały gust, a koleżanki zazdroszczą jej wdzięku. Jednak to tylko pozory. Pod iluzją siły i niezależności kryje się obraz kobiety głęboko skrzywdzonej, która boi się swojego męża i nie wie, jak wygląda zdrowa relacja z mężczyzną.

Mąż Joli przez 45 lat znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Nazywał ją idiotką, egoistką, a pod wpływem alkoholu bił ją i dzieci. Potem powtarzał, że kocha ich nad życie. Takie traktowanie odarło kobietę z poczucia własnej wartości, zamieniając jej życie w istny koszmar.

Mimo to Jola nie odeszła. Kiedy próbowała, mąż przepraszał, powtarzał, że to się więcej nie powtórzy, że więcej jej nie uderzy. A ona mu wierzyła.

W końcu z mężem trzeba być „na dobre i złe“. Tak, jak przysięgali sobie przed ołtarzem. W tym poczuciu utwierdza ją młody ksiądz, który uważa, że kobieta powinna wybaczyć mężowi przemoc i nadużywanie alkoholu.

W końcu jednak kobieta postanawia uciec z Włoch, gdzie dotąd zamieszkiwała z mężem, i wrócić do Polski. To w rodzinnym kraju nareszcie odnajduje spokój i uczy się żyć na nowo. Wkrótce w jej życiu pojawia się Wojtek, będący całkowitym przeciwieństwem jej męża. Mężczyzna jest miły, zabawny, troszczy się o Jolę i traktuje ją z szacunkiem, którego dotąd nie znała.

lekcja miłościFoto: HBO Polska

Kobieta nie jest jednak do końca przekonana co do nowego związku. Jak sama mówi, boi się ślubu, boi się raz jeszcze stać się czyjąś własnością. Jednocześnie nie potrafi zapomnieć o swoim mężu – na każdym kroku porównuje do niego Wojtka i nie może zdecydować się na rozwód.

Przede wszystkim bliskość

Podczas seansu mamy możliwość poznać Jolę z różnych stron. Widzimy jej relacje z przyjaciółkami, które same doświadczyły przemocy, z poniżającym ją mężem, z dziećmi czy wreszcie z radosnym, czułym Wojtkiem. Każda scena odkrywa przed nami kolejny fragment historii i pozwala nam poznać prawdziwe oblicze kobiety.

Szczególnie interesujące wydaje się relacja Joli z jej córkami. Nie ulega wątpliwości, że toksyczna relacja rodziców odbiła się również na szóstce ich dzieci – jedna z córek po latach sama związała się z agresywnym mężczyzną. Stanowi to bardzo smutny przykład tego, jaki wpływ na dzieci ma przemoc domowa.

Zdarza się, że córki maltretowanych kobiet mają wypaczone postrzeganie relacji damsko-męskich. Nie otrzymały w dzieciństwie prawidłowego wzorca, przez co stanowią łatwy cel dla agresywnych mężczyzn.

Ponadto warto zwrócić uwagę na rozkwitający związek Joli z Wojtkiem, wokół którego obraca się cała historia. Mężczyzna w wyjątkowy sposób adoruje partnerkę i chętnie doprowadza ją do śmiechu, potrafi również przyznać się do błędu. To przykład dojrzałej (i nie tylko!) miłości, którą każdy z nas powinien obrać sobie za wzorzec.

» Nie możesz się oprzeć poruszającym historiom miłosnym? Raz jeszcze przeżyj 8 najbardziej romantycznych scen filmowych wszech czasów!

Film dla kobiet najwyższych lotów

lekcja miłościFoto: HBO Polska

„Lekcja miłości“ nie jest typowym filmem dokumentalnym. Nie znajdziemy tu wywiadów z głównymi bohaterami czy reżyserowanych rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Cała akcja rozgrywa się na naszych oczach, przez co czujemy się, jakbyśmy oglądali dobry film obyczajowy. Jednocześnie w produkcji trudno doszukiwać się sztuczności, co czyni ją naprawdę jedyną w swoim rodzaju.

Tworzenie filmu zajęło aż 4 lata, podczas których twórczynie filmu miały okazję poznać swoją bohaterkę, a ona miała szasnę rozkwitnąć. Jak same mówią – film miał wpływ na życie, a życie miało wpływ na film.

Na początku film może zniechęcić. Pierwsze sceny są chaotyczne, dużo się dzieje, a mało jest tak naprawdę wyjaśnione. Do życia Joli wchodzimy „z biegu“, przez co nie widzimy początku relacji z Wojtkiem, nie wiemy, jak wyglądają jej obecne kontakty z dziećmi i mężem. Na szczęście z czasem kolejne wątki się wyjaśniają, a my szybko poczujemy się zaangażowane w tę poruszającą historię.

Z czystym sumieniem możemy polecić wam historię Joli – to fantastyczny film dla kobiet w każdym wieku, który wciąga, wzrusza oraz uczy. Nie tylko miłości, ale również szacunku do siebie, odwagi i wytrwałości.

Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie i odniósł tam ogromny sukces. Od 4 października będzie można obejrzeć go w HBO i HBO GO.  

lekcja miłości plakat

„Lekcja miłości”
film dokumentalny, Polska, 2020
Reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja
Premiera kinowa w Polsce: 4 października 2020
Z kim obejrzeć: z mężem, z dziećmi, z przyjaciółkami
Ocena:
ocena 5 na 5

Zobacz zwiastun:

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *