Domowe sposoby na przeziębienie, czyli jak leczyć katar, kaszel i gorączkę naturalnymi metodami

Dojrzała para leży w łóżku i dmucha nosy w chusteczki

Jak wyleczyć przeziębienie? Jak poradzić sobie z katarem, zbić gorączkę i złagodzić kaszel?

Oczywiście – najlepszym sposobem jest udanie się do lekarza. To też najbezpieczniejsze rozwiązanie. Lekarz porządnie cię zbada, osłucha i zdecyduje, czy męczące cię katar, kaszel i podwyższona temperatura to zwykłe przeziębienie, czy może poważniejsza infekcja.

Co jednak zrobić, gdy z jakiegoś powodu nie możesz od razu pójść do przychodni? Wtedy z pomocą przychodzą leki bez recepty i domowe sposoby na przeziębienie.

O tych pierwszych pisać nie będziemy – lepiej zapytaj o nie farmaceutę – ale o domowych sposobach na katar, kaszel i gorączkę możemy się wypowiedzieć.

Co na przeziębienie? Jak zwalczyć przeziębienie? Masz całkiem spory arsenał broni do dyspozycji.

Niewykluczone, że część z tych metod regularnie stosujesz. Może jednak nie słyszałaś o wszystkich. Poza tym warto wiedzieć, dlaczego te konkretne zabiegi tak dobrze radzą sobie z katarem, kaszlem i gorączką. Zawsze lepiej działać świadomie.

Zapraszamy do lektury i… życzymy zdrowia!

Jakie są objawy przeziębienia?

Zanim zaczniesz szukać sposobów na samodzielne uporanie się z przykrymi skutkami przeziębienia, dowiedz się, jakiego rodzaju mogą to być skutki.

Do najczęstszych objawów przeziębienia zaliczamy:

  • katar – na początku wodnisty, później śluzowaty, utrudniający oddychanie,
  • drapanie w gardle powodujące kaszel,
  • stan podgorączkowy – temperatura nie przekracza zwykle 38 stopni,
  • ból głowy – niezbyt silny i mijający po zwykłych lekach przeciwbólowych,
  • osłabienie, a w szczytowym momencie infekcji również krótkotrwałe bóle mięśni.

Jak wyleczyć katar?

Dojrzała kobieta robi inhalacje nad parującą miską i pod ręcznikiem
Inhalacje to sposób na nawilżenie wnętrza nosa i ułatwienie sobie oddychania.

Oczywiście – wszyscy wiemy, że nieleczony trwa tydzień, a leczony tylko 7 dni. Albo odwrotnie. Czy istnieją zatem skuteczne sposoby na pozbycie się kataru?

Przestrzegając kilku prostych zasad, ułatwisz sobie oddychanie i złagodzisz skutki kataru. A być może też przyspieszysz jego likwidację.

Oto domowe sposoby na katar.

Oczyszczaj nos

Regularnie wydmuchuj wydzielinę, pamiętając, żeby zawsze oczyszczać tylko jedną dziurkę na raz. Druga powinna być ściśnięta palcem.

Poza tym do dmuchania nosa używaj jednorazowych chusteczek higienicznych. Po ich zużyciu, wyrzucaj je, żeby na bieżąco pozbywać się z otoczenia wydzieliny, wirusów i bakterii z górnych dróg oddechowych.

Stosuj inhalacje

Dzięki nim nawilżysz wnętrze nosa i ułatwisz sobie oddychanie.

Wlej do garnka szklankę wody, wsyp 2 łyżki soli, podgrzej, a następnie kilka razy dziennie nosem wdychaj ciepłą parę. Uwaga: para nie może być gorąca! Dla lepszego efektu możesz przykryć głowę i naczynie z wodą ręcznikiem.

Możesz również nawilżać błony śluzowe w nosie izotonicznym roztworem wody morskiej.

Wypróbuj ciepły okład

Ulożona na czole ściereczka namoczona w gorącej (ale nie wrzącej) wodzie poprawia cyrkulację krwi i nawilża drogi oddechowe. To także dobry sposób na zredukowanie ciśnienia w zatkanych zatokach.

Pielęgnuj skórę wokół nosa

Katar to nie tylko trudności z oddychaniem, łzawiące oczy i opuchlizna. Regularnie dmuchanie i przecieranie okolic nosa skutkuje uszkodzeniami naskórka wokół ust i nosa. Nieznośne pieczenie sprawia, że czujesz się jeszcze gorzej!

Pamiętaj zatem o natłuszczaniu tych miejsc maścią z witaminą A lub gęstym kremem, który na pewno masz w swojej kosmetyczce.

Domowe sposoby na kaszel

Dojrzała kobieta kaszle
Kaszel suchy jest uciążliwy, bo odkrztuszanie nie przynosi ulgi.

W przypadku przeziębienia najczęściej męczy nas suchy kaszel powodowany drapaniem w gardle. Jest on uporczywy, ponieważ nie przynosi ulgi. W przypadku kaszlu mokrego po odkrztuszeniu jest nam trochę łatwiej.

Poznaj sposoby na to, jak wyleczyć kaszel towarzyszący infekcji. A dokładniej – jak złagodzić suchy kaszel domowymi sposobami.

Syrop z cebuli

Cebula działa łagodząco na kaszel suchy, a jeśli męczy cię jednak kaszel mokry, pomoże rozrzedzić flegmę. Poza tym cebula zawiera dużo witaminy C, więc wzmacnia odporność. Choć w momencie, gdy przeziębienie już trwa, takie działanie jest trochę jak musztarda po obiedzie.

Przepis na syrop z cebuli jest banalnie prosty. Wystarczy, że pokroisz cebulę w piórka, przełożysz do słoika, zasypiesz cukrem, wymieszasz i odstawisz na 5 godzin. Po tym czasie cebula puści sok, o który nam chodzi. Syrop możesz przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Napar z siemienia lnianego

Łagodzi odruch kaszlu. Ugotuj kleik ze szklanki wody i łyżki siemienia lnianego lub zalej dwie łyżki siemienia szklanką gorącej wody i odstaw na 15 minut do zaparzenia.

Przygotowaną miksturę pij powoli, pozwalając, żeby stopniowo spływała po ścianach gardła.

Mleko z masłem

Działa podobnie jak napar z siemienia – kojąco i „otulająco” na gardło.

Podgrzej mleko do ok. 50 stopni i rozpuść w nim łyżeczkę masła. Możesz również dodać łyżeczkę miodu, pamiętając, że mikstura nie może się zagotować.

Nawilżanie powietrza

Jeśli nie masz w domu specjalnego nawilżacza, rozłóż na kaloryferach mokre ręczniki. Para podniesie wilgotność powietrza, które skuteczniej nawilży twoje błony śluzowe.

Picie wody

Tu też chodzi o nawilżanie błon śluzowych.

W ogóle przyjmowanie dużej ilości płynów jest podczas przeziębienia bardzo wskazane. Ważne jest jednak to, aby robić to regularnie, małymi łykami, a nie wlewać w siebie na raz całą szklankę.

Poza tym woda nie powinna być gazowana, zimna ani gorąca. Najlepiej, gdyby przyjmowane napoje były w temperaturze pokojowej.

Jak obniżyć gorączkę domowymi metodami?

Dojrzała kobieta sprawdza temperaturę na termometrze i rozmawia przez telefon
O gorączce mówimy, gdy temperatura przekroczy 38 stopni.

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu na stany chorobowe wywoływane przez wirusy albo bakterie. Pojawia się, gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni. Wcześniej mówimy o tzw. stanie podgorączkowym.

Jak zbić gorączkę? Podwyższoną temperaturę obniżamy zwykle za pomocą leków przeciwgorączkowych, ale naturalne, domowe sposoby też warto wypróbować.

Mleko z miodem i czosnkiem

Czosnek działa jak naturalny antybiotyk. Obniży gorączkę, rozgrzeje, gdy masz dreszcze, pomoże się wyciszyć i zapaść w spokojniejszy sen.

Do ciepłego mleka z łyżką miodu dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku – i gotowe!

Napoje o działaniu napotnym

Takie napoje działają przeciwgorączkowo. Chodzi między innymi o:

  • napar z kwiatu lipy,
  • napar z czarnego bzu,
  • napar z dzikiej róży,
  • napar owoców malin,
  • herbatę z miodem i cytryną.

Okłady

Namoczony w zimnej wodzie ręcznik przyłożony do czoła nie tylko pomoże zbić temperaturę, ale również przyniesie ulgę rozpalonemu ciału.

Jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień?

Często nie jest to możliwe. Ale jeśli zaczniesz działać szybko i nie pozwolisz, żeby objawy się nasiliły, masz szansę skrócić walkę do niezbędnego minimum.

Naturalne sposoby na przeziębienie również mogą cię w tym starciu wesprzeć.

Pamiętaj o 5 zasadach

1. Pij dużo płynów

2. Rozgrzej się

3. Odpoczywaj

4. Zjedz coś pożywnego

5. Wypróbuj inhalacje

I zdrowiej na zdrowie!

Być może w twoim domu stosuje się inne metody na walkę z przeziębieniem. Takie, których nauczyła cię twoja mama lub babcia. Będzie super, jeśli przekażesz je w komentarzu. Oby nam wyszły na zdrowie!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *