Czy woda z kranu nadaje się do picia? Koniecznie dowiedz się, czy jest bezpieczna dla twojego zdrowia
Czy kranówka jest zdatna do picia? A może woda z kranu jest niebezpieczna dla zdrowia?
Badania wykazują, że Polacy wciąż są bardzo nieufni wobec kranówki. Większość osób – zwłaszcza tych dojrzałych – pamięta chlorowany smak i mętność kranówki z czasów komunizmu.
Trochę strach było brać coś takiego do ust, więc… tak nam już zostało. Wolimy kupować wodę w butelkach albo solidnie przegotować kranówkę przed zastosowaniem, niż po prostu napełnić nią szklankę tak po prostu podstawioną pod kran.
Bo może kranówka jest trująca? Albo przynajmniej szkodliwa dla naszego zdrowia?
Czy nasze obawy są słuszne? Czy można pić wodę z kranu? Czy coś nam grozi? A może to wcale nie takie złe rozwiązanie?
Tyle pytań i tak mało odpowiedzi… Mało? W takim razie zaraz to naprawimy!
Bierzemy pod lupę polską kranówę i sprawdzamy, czy można ją pić bez strachu i ograniczeń.
Czy woda z kranu jest zdatna do picia?
W ostatnich latach jakość kranówki bardzo się poprawiła. Wpłynęły na to bez wątpienia przeprowadzane modernizacje systemów uzdatniających wodę.
Co ciekawe, najlepszej jakości woda płynie z kranów w dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu czy Trójmieście. Według Głównego Inspektora Sanitarnego woda zdatna do picia jest dostępna w 99,7% polskich domów. Spełnia ona restrykcyjne wymogi Ministerstwa Zdrowia, WHO i Unii Europejskiej.
Jaki jest skład wody z kranu?
Będziesz zdziwiona – nierzadko jest lepszy od składu wody w butelkach!
Zawiera wysokie stężenie wielu cennych dla naszego zdrowia minerałów, a wapnia czy magnezu w niektórych miastach ma więcej niż źródlana woda kupowana w sklepach.
Jakie są korzyści z picia kranówki?
Jest ich całkiem sporo.
Woda kranowa dostarcza twojemu organizmowi łatwo przyswajalne pierwiastki, które wspomagają jego prawidłowe funkcjonowanie.
Wapń wzmacnia kości, zęby, stawy i mięśnie. Wspomaga także pracę serca i pomaga budować odporność, zabezpieczając cię przed chorobami i stanami zapalnymi.
Z kolei magnez jest potrzebny twojemu układowi nerwowemu. Pomaga radzić sobie ze zmęczeniem i pozwala odzyskać siły.
Nie zapominajmy też o dwóch bardzo istotnych, choć już nieco mniej „zdrowotnych” korzyściach.
Decydując się na picie wody z kranu, oszczędzasz pieniądze. Możesz zrezygnować z kupowania wody butelkowanej w sklepach, więc jeśli do tej pory robiłaś to regularnie, będzie to spore odciążenie twojego domowego budżetu.
Poza tym ograniczysz produkcję śmieci. Będzie ich mniej nie tylko w twoim domu, ale w ogóle na naszej planecie. Z pewnością wiesz, że plastikowe butelki rozkładają się setki lat. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że to tylko wierzchołek góry… zanieczyszczeń?
Bo sam plastik to nie wszystko. Taką butelkę trzeba przecież wyprodukować (przy okazji zużywając wodę i emitując dwutlenek węgla do atmosfery), a później jeszcze przewieźć do miejsca, w którym ktoś napełni ją wodą, a następnie do sklepu, w którym ktoś inny będzie mógł ją sprzedać.
To wszystko ciągnie za sobą kolejne zanieczyszczenia środowiska, a przecież możemy ich sobie tak łatwo oszczędzić!
Czy woda z kranu może być szkodliwa dla zdrowia?
Dlaczego wciąż tak nieufnie podchodzimy do picia wody z kranu?
Pewnie dlatego, że kranówka dorobiła się kiepskiej opinii w przeszłości i do dziś pokutuje na jej temat wiele mitów.
Nie odpowiada nam na przykład jej zapach. Wydaje nam się, że zawiera dużo chloru. W rzeczywistości jednak zawiera go tyle, ile trzeba, żeby woda była zdezynfekowana, ale nie są to ilości szkodliwe dla zdrowia.
Jeśli jednak rzeczywiście zapach wody odbiera nam przyjemność z jej picia, możemy zastosować specjalny filtr. Przegotowanie wody zwykle niewiele w tym wypadku daje, za to pozbawia wodę części minerałów.
Inną sytuacją, która często budzi nasze wątpliwości, jest widok kamienia osadzającego się np. w czajniku albo dzbanku z odstaną wodą.
Wydaje ci się, że świadczy to o zanieczyszczeniu? Nic bardziej mylnego! Taki osad to znak, że w wodzie znajduje się wapń i magnez, których – jak już ustaliliśmy – nasz organizm potrzebuje.
Kiedy nie powinno się pić wody z kranu?
Jedyną okolicznością świadczącą na niekorzyść jakości kranówki jest jej mętnienie lub zmieniona barwa. Czasem właśnie taka woda płynie z naszego kranu – na przykład z powodu przeprowadzanych prac kanalizacyjnych.
Wówczas nie należy jej pić. Lepiej poczekać, aż kolor wody wróci do normy.
Jeżeli sytuacja się powtarza i nie ma na to szczególnego uzasadnienia, warto przeprowadzić kontrolę instalacji i ewentualną wymianę rur.
Jeśli masz wątpliwości, co do tego, czy woda płynąca z kranu w twoim domu jest zdatna do picia – uspokajamy: sanepid i przedsiębiorstwa wodociągowe regularnie kontrolują jej stan.
A jeśli nadal nie masz pewności (bo na przykład nie wiesz, jaki jest stan twojej instalacji), zawsze możesz pobrać próbkę wody i zlecić jej zbadanie.
Potem nie pozostaje już nic innego, tylko rozsmakować się w źródle płynącym z twojego kranu!
Pijesz wodę z kranu? Daj znać, gdzie mieszkasz – stwórzmy listę najsmaczniejszych kranówek!