Co zrobić z choinką po świętach?

co zrobic z choinka po swietach

Foto: Pixabay

Zarówno żywe, jak i sztuczne choinki mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Z jednej strony sztuczne drzewka mogą nam służyć przez długie lata i nie są ścinane w lasach, przez co wydają się być lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony środowiska. Z drugiej strony jednak ich produkcja i utylizacja wymagają mnóstwa energii, co wcale nie służy środowisku.

Z kolei tylko naturalne choinki tworzą jedyną w swoim rodzaju świąteczną atmosferę, bo ich zapachu i wyglądu po prostu nie da się podrobić. Przy wyborze żywego drzewka pojawia się jednak problem z tym, co zrobić z choinką, która po świętach zaczyna obsychać i gubić igły. Podpowiadamy zatem, jak pozbyć się naturalnego drzewka po Bożym Narodzeniu oraz o czym pamiętać, jeśli zdecydujemy się przesadzić je do własnego ogrodu.

» Choinka to nie wszystko! W okresie świątecznym warto także zadbać o inne dekoracje w domu! Zobacz, jak łatwo można samodzielnie zrobić efektowny stroik!

Choinka cięta czy w doniczce?

Choinka cięta jest lżejsza, łatwiejsza w transporcie i zwyczajnie praktyczniejsza niż drzewko rosnące w donicy. Poza tym po świętach nie mamy dylematu, co zrobić z naszym drzewkiem. Przechowanie go do następnego Bożego Narodzenia lub przesadzenie jest praktycznie niemożliwe, stąd też od razu po świętach poddaje się je utylizacji. Dla wielu obrońców środowiska kupowanie ścinanych w szkółkach choinek jest jednak podejściem skrajnie nieetycznym.

choinka sztuczna

Foto: Pixabay

Osoby, którym zależy na ochronie środowiska, chętniej wybierają drzewka w donicach, mając nadzieję, że taka choinka po świętach otrzyma drugie życie i będzie im towarzyszyć przez dłużej niż jeden sezon. Niestety, bardzo rzadko tak się dzieje.

Choć drzewa iglaste są dość odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, po tygodniach spędzonych w temperaturze pokojowej nagłe wystawienie na mróz najczęściej skutkuje częściowym lub całkowitym obumarciem choinki. Z kolei całoroczne przechowywanie jej w domu lub na tarasie jest dość problematyczne. Już niedługo po świętach drzewko zwykle zaczyna gubić igły i obsychać.

Co zatem można zrobić, żeby przedłużenie życia naszej świątecznej towarzyszki było wykonalne?

» Wiele z nas pozbywa się z domu choinki zaraz po święcie Trzech Króli. Czy wiesz, dlaczego i jak obchodzi się tę uroczystość w Polsce i innych krajach europejskich?

Co warto wiedzieć, przesadzając choinkę?

Jeśli chcemy dać bożonarodzeniowemu drzewku drugie życie, najpierw musimy wiedzieć, gdzie przesadzić choinkę.

Pomysł posadzenia jej w niewielkim ogródku przed blokiem jest raczej kiepski i z pewnością nie spodoba się sąsiadom. Musimy liczyć się z tym, że po latach nasze malutkie drzewko może osiągnąć nawet kilkanaście do kilkudziesięciu metrów wysokości i z ozdoby stanie się wielkim drzewem. W tym momencie najczęściej kończy się też jego funkcja ozdobna.

W środowisku miejskim choinka wystawiona jest na różnorakie zanieczyszczenia, często musi też walczyć o grunt z innymi roślinami – w efekcie bardzo szybko traci igły, a z nimi cały swój urok. Zamiast pięknego drzewa iglastego z rozłożystymi gałęziami hodujemy wówczas przed domem lub na działce prawdziwego „potworka”, który już dawno przestał czarować wyglądem.

Jeśli przyjdzie nam do głowy posadzenie choinki pod własnym oknem, koniecznie weźmy pod uwagę to, że za kilka lat stanie się ona ogromnym drzewem odcinającym nam dostęp do światła. To również idealne środowisko dla różnego rodzaju owadów i szkodników, które latem mogą dostawać się do naszego mieszkania.

Sadząc choinkę na swojej własnej działce lub w pobliżu domu jednorodzinnego, musimy również pamiętać, że bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Już po pięciu latach samodzielne usunięcie drzewka może być niemożliwe i ścięcie go będzie wymagać zgody ze strony odpowiednich organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Pozostaje również kwestia tego, czy choinka się w ogóle przyjmie. Wspomniane już tygodnie spędzone w temperaturze około 20 stopni Celsjusza na swój sposób dezorientują roślinę i ponowne wystawienie jej na mróz stanowi szok termiczny, często prowadzący do całkowitego obumarcia drzewka.

Jeśli zatem choinkę w doniczce koniecznie chcemy przesadzić lub przechować do następnych świąt w ogrodzie lub na tarasie, warto wstrzymać się z wystawieniem jej na zewnątrz do wiosny, przez ten czas chroniąc ją przed mrozem. A i wówczas nie mamy pewności, czy drzewko zapuści korzenie na nowym stanowisku.

Wiele zależy od tego, gdzie kupowaliśmy choinkę i czy hodowca był na tyle uczciwy i przewidujący, że przygotował roślinę do ewentualnego przesadzenia do gruntu, nie okaleczając na przykład jej korzeni przed wsadzeniem do doniczki.

» Chryzantemy to kolejne rośliny, które często kupujemy w doniczkach i liczymy, że zostaną z nami możliwie najdłużej. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, kupując chryzantemy, i w jaki sposób przedłużyć ich kwitnienie na przykład na cmentarzu!

Utylizacja choinki

Te z nas, które z różnych względów zdecydowały się jednak na zakup choinki ściętej, już po świętach zaczynają zastanawiać się, gdzie wyrzucić choinkę. Z jednej strony może się to wydawać dość problematyczne (bo jednak trzeba usunąć z domu najprawdziwsze drzewo!), jednak wbrew pozorom sprawa jest prosta, a pozbycie się świątecznego drzewka nie powinno sprawić nam kłopotu.

Po świętach w wielu miejscowościach rozmieszcza się punkty utylizacji choinek, a drzewka są następnie przetwarzane na biomasę. Do punktów możemy oddać choinki w doniczkach, ale również te cięte. Można je także dostarczyć do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

siekiera choinka

Foto: Tyler Lastovich/Pexels

Jeśli zamierzamy wyrzucić choinkę po prostu na śmietnik, to też możemy to zrobić, jednak jeśli zrobimy to niewłaściwie, możemy się narazić nawet na mandat! 500 zł grzywny grozi osobom, które wrzucą żywe drzewko bezpośrednio do kontenera. Drzewko trzeba postawić przy śmietniku (najlepiej dzień przed przyjazdem firmy odbierającej odpady zielone), umieszczając je w specjalnym brązowym worku o pojemności co najmniej 60 l. Takie „opakowanie” nie jest jednak niezbędne – wszak nie wszystkie drzewka zmieszczą się w workach, a nie każdy ma możliwość pocięcia ich w mieszkaniu na mniejsze kawałki.

Wywozem choinek zajmują się firmy odpowiedzialne za odbiór śmieci w obrębie gminy. Po świętach zabierane są one zwykle dwa razy w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej i raz w tygodniu w zabudowie jednorodzinnej. Dokładne informacje na temat tego, w które dni odbierane będą choinki, uzyskamy, kontaktując się z firmą zajmującą się wywozem śmieci w naszej gminie.

Pamiętajmy także o tym, że samodzielna utylizacja choinki w domowym kominku lub w ognisku przed domem jest nielegalna i może skutkować grzywną. W takich sytuacjach świąteczne drzewko traktowane jest jak odpady, których pod żadnym pozorem nie można we własnym zakresie spalać.

Wybieracie choinki żywe czy sztuczne?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *