Biżuteria hipoalergiczna bezpieczna dla skóry – jak wybrać pierwsze kolczyki?
Zakładanie pierwszych kolczyków to wydarzenie niezwykle ekscytujące – zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej. Nie wolno zapominać jednak, że zarówno zabieg, jak i sama biżuteria powinny być dla noszącego w pełni bezpieczne.
Nawet ci, którzy nigdy nie doświadczyli objawów reakcji uczuleniowej, mogą być narażeni na wystąpienie alergii w kontakcie z takimi składnikami biżuterii, jak nikiel czy ołów.
Jak więc wybrać prawdziwie hipoalergiczne kolczyki?
Biżuteria hipoalergiczna – co to znaczy?
Wiele osób uznaje, że na przekłuwanie uszu najlepiej nadaje się biżuteria z metali szlachetnych, takich jak srebro lub złoto. Tymczasem oba te metale mogą uczulać zupełnie tak samo, jak nikiel, kobalt, pallad, chrom, żywice epoksydowe czy akrylany.
Biżuteria, która zawiera domieszki takich związków chemicznych, u osób uczulonych będzie wywoływała świąd, zaczerwienienie czy nawet rozwój stanów zapalnych.
Z tego względu należy przykładać dużą wagę do wyboru każdych kolczyków, nie tylko tych pierwszych. Z czego robi się zatem w pełni bezpieczną biżuterię hipoalergiczną?
Biżuteria hipoalergiczna: tytan i plastik medyczny
Po konsultacjach z dermatologami wyłonione zostały dwa najlepsze materiały na biżuterię hipoalergiczną: plastik medyczny oraz tytan medyczny, z których wykonuje się tę część kolczyka, która ma bezpośredni kontakt ze skórą.
- Kolczyki z tytanu medycznego – są lekkie i wytrzymałe, nie ulegają korozji, pozostają obojętne dla tkanek i płynów ustrojowych, dlatego nie wchodzą z nimi w żadne reakcje.
- Kolczyki z plastiku medycznego – nie zawierają nawet śladowych ilości niklu czy innych potencjalnie alergizujących związków chemicznych, są też bardzo lekkie.
Warto podkreślić, że biżuteria hipoalergiczna nie musi być w całości wykonana z tytanu czy plastiku. Istotne jest to, aby hipoalergiczna była ta jej część, która styka się ze skórą. Dekoracyjny element biżuterii może zostać wykonany z dowolnego tworzywa.
Jak bezpiecznie założyć pierwsze kolczyki, czyli jak powinno wyglądać przekłuwanie uszu?
Niezależnie od tego, czy wybierzemy kolczyki z tytanu, czy z plastiku medycznego, musimy wybrać jeszcze właściwą metodę ich założenia.
Przekłuwanie uszu powinno przebiegać szybko i sprawnie, ale przede wszystkim higienicznie, ponieważ to właśnie sterylność zabiegu i właściwa pielęgnacja pozabiegowa decydują o tym, czy ucho wygoi się tak, jak należy.
Jeśli szukamy bezpiecznego sposobu na założenie kolczyków, warto wziąć pod uwagę system Blomdahl. Procedura ta polega na wykorzystaniu dwóch aparatów, które przykłada się do obu uszu w tym samym czasie, co maksymalnie skraca czas zabiegu. Przedtem jednak uszy są oznaczane i dezynfekowane, podobnie jak wszystkie przedmioty biorące udział w całej procedurze.
W trakcie wykonywania medycznego zakładania pierwszych kolczyków systemem Blomdahl wykorzystuje się zarówno biżuterię tytanową, jak i tę z plastiku medycznego.
Wybierając biżuterię, warto mieć na uwadze nie tylko jej design, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Alergia kontaktowa może rozwinąć się w każdym wieku, dlatego wbrew pozorom narażone są na nią nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Biżuteria prawdziwie hipoalergiczna nie powinna zawierać żadnych ilości substancji, które mogą wejść w kontakt z tkankami skóry i wywołać reakcję uczuleniową. Z tego względu najbezpieczniejszy wybór stanowi tytan (wykorzystywany również w produkcji implantów) czy plastik medyczny z zerową zawartością niklu. Kolczyki z tych materiałów szybko i sterylnie można założyć sobie lub dziecku, korzystając z systemu Blomdahl.