8 najdziwniejszych rzeczy, które można kolekcjonować
Monety, magnesy, perfumy – o takich kolekcjach słyszał każdy. Ale kolekcjonować można dosłownie wszystko, choć niektóre zbiory przyprawiają o gęsią skórkę!
Skąd bierze się w nas chęć zbierania przedmiotów, często całkowicie bezwartościowych? Jako ludzie lubimy po prostu „mieć”. I najlepiej – mieć jak najwięcej! Dla wielu osób kolekcjonowanie staje się pasją, z reguły całkowicie niewinną, ale za to nierzadko kosztowną.
Poznaj najbardziej nietypowe, najdziwniejsze kolekcje na świecie. Kolekcjonowanie znaczków wyszło już z mody – dziś ludzie kolekcjonują…
…drapaczki do pleców
Na pewno spotkałaś się z drewnianymi drapaczkami do pleców, często zdobionymi, sprzedawanymi w sklepach z rękodziełami. Być może nawet posiadasz jedną z nich. Ale czy przyszło ci do głowy, żeby je kolekcjonować?
Na pomysł ten wpadł Amerykanin Manfred S. Rothstein, który posiada w swojej kolekcji prawie 700 drapaczek z aż 71 krajów. Te nietypowe pamiątki zbiera już od lat 70. Imponujące!
…kości do gry
Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja Kevina Cooka, który od 1977 roku zgromadził ponad 35 tysięcy różnych kości do gry. Ma w swoich zbiorach zarówno kości do tradycyjnych planszówek, jak i popularnych gier fabularnych.
Najbardziej zaskakuje fakt, że w kolekcji Cooka nie pojawia się ani jeden duplikat, co przy takiej ilości kostek naprawdę budzi podziw.
…pachołki drogowe
Posiadaczem tej nietypowej kolekcji jest David Morgan z Wielkiej Brytanii, któremu udało się zebrać 500 pachołków. Jego obsesja rozpoczęła się od pracy w największej brytyjskiej firmie produkującej pachołki drogowe.
Co ciekawe, ale i chwalebne, jak mówi sam Morgan, każdy z nich został przez niego nabyty w pełni legalnie – nigdy nie posunąłby się do kradzieży produktu stworzonego w celu utrzymania bezpieczeństwa.
…pokrowce na parasole
A co myślisz o zbieraniu pokrowców na parasole? Ich dumną kolekcjonerką jest Nancy Hoffman, która w 2012 roku miała 730 pokrowców z 50 różnych krajów. Jej dom od 1996 roku pełni funkcję muzeum, w którym odwiedzający mają szansę podziwiać tę nietypową kolekcję.
» Kolekcjonowanie przedmiotów to nie twoja bajka? A jaki jest twój sposób na relaks? Przeczytaj, dlaczego warto zainteresować się kolorowankami dla dorosłych!
…obcięte paznokcie
Jeśli uważasz ten pomysł na kolekcję za absolutnie obrzydliwy, nie jesteś w tej opinii osamotniona. Richard Gibson zbiera swoje obcięte paznokcie od 1978 roku, przechowując je w dużym słoiku.
Jak sam mówi, najprawdopodobniej znajdują się w nim już tysiące „eksponatów”. Co ciekawe, 58-letni Amerykanin ukrywa swoje nietypowe hobby przed żoną, która o niczym nie ma pojęcia. A czy ty wiesz, co ukradkiem kolekcjonuje twój mąż?…
…torebki papierowe
W samolotach często możemy znaleźć specjalne torby papierowe przygotowane z myślą o pasażerach, którzy kiepsko znoszą lot. Mało komu jednak mógłby przyjść do głowy pomysł na ich kolekcjonowanie.
Steven J. Silberberg posiada w swojej kolekcji ponad 3000 toreb, które wystawia do obejrzenia w swoim domu lub w wirtualnym, internetowym muzeum. Możecie je obejrzeć tutaj.
…kawałki asfaltu
Aż trudno w to uwierzyć, ale rzeczywiście istnieje kolekcja składająca się z wykruszonych fragmentów asfaltu. I to nie byle jaka kolekcja, bo będąca wystawą w kalifornijskim muzeum!
Na ten zaskakujący pomysł wpadło w 1991 roku dwóch studentów z Uniwersytetu w Kolorado. W muzeum możemy obejrzeć kawałki asfaltu z takich sławnych dróg, jak Route 66 czy Highway 1.
…pamiątki po mordercach
Być może nie jest to kolekcja aż tak nietypowa jak obcięte paznokcie czy drapaczki do pleców, ale wciąż zdecydowanie szokująca. Głównie dlatego, że zjawisko kolekcjonowania pamiątek po mordercach jest dość powszechne – na całym świecie znajdziemy tysiące takich kolekcjonerów.
Zbieranie ubrań, listów więziennych czy nawet narzędzi zbrodni jest pomysłem wyjątkowo kontrowersyjnym, zwłaszcza że hobbyści często wymieniają się swoimi znaleziskami na specjalnych aukcjach.
» Kolekcjonowanie takich kontrowersyjnych pamiątek zakrawa na dziwactwo, ale już w zamiłowaniu do czytania kryminałów nie ma niczego zdrożnego. Lubisz ten gatunek powieści? Poznaj „Odwyk” Adama Widerskiego – kryminalny debiut z Łodzią w tle!
A czy tobie zdarzyło się coś kolekcjonować?
Drapaczki do pleców pierwsze raz słysze 😀