30 praktycznych trików ułatwiających domowe porządki

jak posprzatac mieszkanie

Foto: Pixabay

Jedni gruntownie sprzątają mieszkanie co tydzień, inni rzucają się w wir porządków tuż przed świętami. Są też tacy, którzy działają systematycznie codziennie lub przeciwnie – czekają na wenę, która odwiedza ich bardzo rzadko.

Bez względu na to, do której z tych grup należymy, każda z nas, gdy już zabierze się do pracy, chce, żeby przebiegła ona sprawnie i szybko, a efekt był zadowalający. Oto 30 świetnych trików, które podpowiedzą, jak skutecznie posprzątać i doczyścić łazienkę, kuchnię i inne pomieszczenia w domu!

Jak posprzątać łazienkę?

porzadki w lazience

Foto: Pixabay

#1 Pamiętajmy o higienie!

Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy sobie odpowiednie narzędzia. Chodzi głównie o gąbki, myjki i szmatki. Każda strefa w łazience rządzi się swoimi prawami i powinna być czyszczona osobnym przyborem: czym innym myjemy toaletę, czym innym prysznic, umywalkę i podłogę.

#2 Usuwamy kamień z baterii

Twarda woda zostawia na wielu elementach w łazience nieestetyczny osad. Można się go łatwo pozbyć, przecierając zabrudzone elementy sokiem z cytryny – najlepiej robić to bezpośrednio połówką owocu.

#3 Czyścimy trudno dostępne miejsca w toalecie

Środki czyszczące nie zawsze docierają pod krawędź muszli klozetowej. Aby doczyścić to trudno dostępne miejsce, wsuńmy pod krawędź nasączony octem wałek zrobiony z listków ręcznika papierowego. Zostawmy tak ręcznik na kilkanaście minut, po czym wyjmijmy (pod żadnym pozorem nie spłukujmy go w muszli!) i umyjmy toaletę jak zwykle.

» Myślisz, że wiesz wszystko o myciu toalety? Sprawdź to i przeczytaj, jak naprawdę skutecznie umyć muszlę klozetową!

#4 Myjemy kubek na szczoteczki do zębów

Wszystkie osady najlepiej usuniemy za pomocą gąbki oraz płynu do mycia naczyń i ciepłej wody.

#5 Usuwamy kamień ze słuchawki prysznicowej

Siatka na główce od prysznica z czasem pokrywa się coraz grubszą warstwą kamienia. Pozbędziemy się go, owijając słuchawkę nasączoną octem szmatką i zamykając całość w woreczku. Tak zabezpieczony prysznic odwijamy dopiero rano – kamień powinien być już rozpuszczony!

#6 Czyścimy szczotki i grzebienie

Powinno się to robić dość regularnie, żeby pozbyć się zalegających na przyborach włosów, kurzu i resztek kosmetyków. Spryskujemy szczotki i grzebienie pianką do golenia, która zmiękczy zabrudzenia i sprawi, że łatwiej je będzie wypłukać z trudno dostępnych zakamarków.

#7 Nabłyszczamy stalowe elementy

Elementy ze stali nierdzewnej będą dłużej lśniły po umyciu, jeśli natrzemy je odrobiną oleju roślinnego, a następnie starannie wypolerujemy.

#8 Myjemy fugi na ścianach

Spoiny między płytkami skutecznie doczyścimy za pomocą mieszanki 1:1 płynu do mycia muszli klozetowej oraz wody. Preparat należy rozprowadzać po fugach starą szczoteczką do zębów.

#9 Czyścimy fugi na podłodze

Można je umyć tak jak fugi na ścianach lub… prościej. Zasypmy je proszkiem do pieczenia, zostawmy na 20 minut i dopiero potem umyjmy. Praca pójdzie znacznie szybciej!

#10 Żeby lustro nie parowało

Po umyciu pokrywamy suche lustro warstwą pianki do golenia, a następnie wycieramy ręcznikiem. Para powinna się trzymać od niego z daleka przez kilka tygodni!

Jak posprzątać kuchnię?

porzadki w kuchni

Foto: Pixabay

#11 Czyścik z recyklingu

Jeśli często kupujemy pomarańcze i mandarynki, nie wyrzucajmy siateczek, w których sprzedawane są cytrusy. Gdy zbierzemy już kilka sztuk takich torebeczek, do jednej z nich włóżmy wszystkie pozostałe, zawiążmy i… mamy gotową myjkę do czyszczenia bardziej opornych zabrudzeń!

#12 Usuwamy brud ze szczelin

Ciasne szczeliny pomiędzy szafkami albo między szafką a kuchenką wyczyścimy, nakładając na tępy nóż wilgotną szmatkę, a następnie przeciągając takim „narzędziem” przez szczelinę. Postarajmy się sięgnąć jak najgłębiej, żeby usunąć jak najwięcej osadów i zanieczyszczeń.

#13 Myjemy kuchenkę mikrofalową

Zanieczyszczenia ze ścianek kuchenki usuwamy, wstawiając do środka miskę z wodą i ustawiając urządzenie na kilka minut na dużą moc. Para wodna rozmiękczy zaschnięte resztki jedzenia, które następnie wystarczy zetrzeć wilgotną gąbką. W podobny sposób czyści się wnętrze piekarnika.

#14 Udrażniamy odpływ

Jeśli nie mamy pod ręką specjalnego środka do udrażniania rur lub z jakichś powodów nie możemy go używać, odetkamy odpływ, wsypując do niego opakowanie sody oczyszczonej i wlewając szklankę octu. Po kilku minutach całość zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż mieszanka pozbędzie się zalegających w rurach osadów.

#15 Usuwamy odciski z frontów szafek

Najlepszym preparatem do umycia śladów po palcach z szafek jest płyn do mycia szyb. Należy tylko sprawdzić, czy tego typu środek nadaje się do czyszczenia materiału, z jakiego zostały wykonane nasze meble.

#16 Dezynfekujemy deskę

Codzienne mycie deski do krojenia usuwa zanieczyszczenia, ale nie zawsze pozwala pozbyć się wszystkich mikroorganizmów. Aby mieć pewność, że deska jest doczyszczona, natrzyjmy ją solą gruboziarnistą z dodatkiem soku z cytryny, a następnie spłuczmy wodą i pozostawmy do wyschnięcia.

#17 Czyścimy toster

Za każdym razem gdy przygotowujemy tosty, w urządzeniu zostają okruszki. Zwykle nie usuwamy ich na bieżąco, ale raz na jakiś czas warto zrobić to dokładnie. Najpierw wysypmy okruchy, odwracając toster do góry dnem. Z trudno dostępnych miejsc możemy wymieść okruszki za pomocą… pędzelka!

#18 Doczyszczamy blachy do pieczenia

jak doczyscic blachy do pieczenia

Raz na jakiś czas warto je porządnie domyć. Zalewamy blachę płynem do mycia naczyń z dodatkiem sody oczyszczonej, wlewamy ciepłą wodę i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie delikatnie szorujemy blachę kulką z folii aluminiowej i na koniec spłukujemy wodą.

#19 Zamiatamy podłogę

Podczas zamiatania większych powierzchni warto mieć pod ręką szufelkę na długi trzonku, żeby nie trzeba się było cały czas schylać. Nie każdy jednak ma taką w domu. W takiej sytuacji można rozłożyć na podłodze kawałek zwilżonego wodą ręcznika papierowego i na niego zamiatać kurz i okruchy. Śmieci przykleją się do papieru, a po skończonej pracy łatwo zbierzemy je z podłogi.

#20 Usuwamy osad z kranu

Po zakończeniu wszystkich porządków w kuchni zostanie jeszcze czyszczenie kranu. Zamiast brać się do szorowania owińmy kran szmatką nasączoną octem i zostawmy tak na kilka godzin, np. na noc. Następnego dnia wystarczy spłukać osad.

Jak uporządkować mieszkanie?

porzadki w mieszkaniu

Foto: Pixabay

#21 Wszystko pod ręką

Sprzątanie mieszkania trwa sporo czasu, dlatego warto zadbać o to, aby go dodatkowo nie marnować, np. na szukanie szczotek, ścierek i środków do czyszczenia. Warto to wszystko trzymać po pierwsze – w jednej szafce, a po drugie – najlepiej w jednym pojemniku, np. wiadrze. Wówczas możemy je ze sobą przenosić na bieżąco i mieć cały czas pod ręką.

» Do sprzątania trzeba się dobrze przygotować. Sprawdź, jak zaplanować świąteczne (i nie tylko!) porządki, żeby nasza praca była mniej męcząca i bardziej efektywna!

#22 Sprzątamy od góry do dołu

Aby generalne porządkowanie mieszkania było bardziej efektywne, zacznijmy od góry i kierujmy się ku dołowi. Zaczynamy zatem od omiecenia pajęczyn i kurzu przy karniszach, umycia lub wytarcia kurzu ze szczytów szaf i szafek, a następnie schodzimy piętro niżej, czyli na niżej położone szafki i półki.

#23 Mniej znaczy lepiej

Czasem użycie zbyt dużej ilości preparatu czyszczącego wcale nie sprawi, że nasz dom będzie lepiej wysprzątany. Ba, może to wręcz przynieść odwrotny efekt! Nadmiar płynu do mycia podłóg w wiadrze z wodą sprawi, że na kaflach czy panelach powstaną zacieki i smugi z piany, a poza tym powierzchnia będzie się lepić.

#24 Odkurzamy telewizor

Jeśli nie mamy pod ręką specjalnych antystatycznych ściereczek do wycierania ekranów telewizora czy monitora komputera, można je zastąpić suchym i czystym… filtrem do kawy. Odkurzy powierzchnię równie skutecznie.

#25 Usuwamy plamy o przykrym zapachu

Przed właścicielami kotów i psów staje czasami zadanie usunięcia plam o przykrym zapachu, np. plam z moczu z wykładziny, dywanu czy mebli tapicerowanych. Zabrudzenie nacieramy papką z sody oczyszczonej i wody, zmywamy octem i odciskamy z nadmiaru wilgoci ręcznikiem papierowym. Na koniec jeszcze raz spłukujemy całość – tym razem czystą wodą – i ponownie odciskamy ręcznikiem papierowym. Zapach moczu zniknie po całym zabiegu, a zapach octu też wkrótce ustąpi.

#26 Odkurzamy trudno dostępne miejsca

Jeśli zapodziała nam się gdzieś ssawka do odkurzacza przeznaczona do czyszczenia trudno dostępnych miejsc (czyli taka spłaszczona na końcu), możemy nałożyć na rurę od odkurzacza umyte wieczko z butelki po keczupie. Wąski dzióbek dotrze wszędzie i usunie kurz z każdej szczelinki!

#27 Usuwamy kurz ze świec

Świece zapachowe to piękna dekoracja – pod warunkiem, że wosk nie jest pokryty warstewką kurzu. Jeśli jednak tak się stało, nie zdrapujmy zanieczyszczenia, tylko przetrzyjmy powierzchnię wokół knota nylonowymi rajstopami.

#28 Wybielamy firany

Jeśli nasze firanki mają już swoje lata i nieco zżółkły, przed praniem namoczmy je 3 godziny w wodzie z dodatkiem soli kuchennej (4 łyżki soli na 10 litrów wody).

#29 Usuwamy rysy z mebli

Jeżeli na naszych drewnianych meblach pojawiły się drobne rysy, możemy się ich pozbyć, przecierając wzdłuż rysy wyjętym z łupiny orzechem włoskim (lub innym orzechem, np. brazylijskim – w zależności od koloru drewna). Warunek: meble nie mogą być z bardzo ciemnego drewna i nie mogą być lakierowane.

#30 Usuwamy z dywanu plamy z wosku

Na suchy wosk nakładamy ręcznik papierowy, a następnie stopniowo przykładamy do niego żelazko, delikatnie przesuwając, żeby nie spalić papieru. Wosk się rozpuści i część przylgnie do ręcznika. Następnie przykładamy do plamy kolejny, czysty kawałek ręcznika papierowego i powtarzamy zabieg z żelazkiem. Możliwe, że będzie to trzeba zrobić kilka razy, żeby zebrać z dywanu cały wosk.

Macie swoje sprawdzone, nietypowe sposoby na ułatwienie sobie sprzątania? Podzielcie się nimi w komentarzu – chętnie je poznamy!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *