10 trików, dzięki którym będziesz robić lepsze zdjęcia

ciąg dalszy

6. Zadbaj o czysty obiektyw

Podczas gdy uczymy się, jak fotografować telefonem z technicznego punktu widzenia, często zapominamy o czymś tak prozaicznym, jak odpowiednie przygotowanie sprzętu. Aparat telefonu często ulega zabrudzeniu, tak samo zresztą jak jego ekran. Przekłada się to bezpośrednio na jakość zdjęć, które wychodzą niewyraźne, rozmazane lub z obecnymi przebarwieniami.

Poprawienie swoich fotografii pod tym względem jest akurat bardzo proste. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć obiektyw aparatu suchą szmatką lub zwykłą chusteczką higieniczną.

7. Unikaj poruszania telefonem

Kiedy trzymamy telefon jedną ręką podczas wykonywania zdjęć, bardzo często wychodzą one rozmazane. Wynika to z tego, że w takiej pozycji nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej stabilności, co ma wpływ na jakość naszych fotografii. Może nam się wydawać, że trzymamy telefon pewnie, jednak mimo to zazwyczaj pozwalamy na niewielkie drgania.

zdjecie stabilizacja

Foto: Pixabay

Dużo lepiej jest zatem trzymać telefon obiema dłońmi, opierając się dodatkowo łokciami np. o stół, murek czy choćby maskę samochodu. Jeśli natomiast planujemy wykonywanie większej ilości zdjęć, możemy zainwestować w statyw, który będziemy mogli zabierać ze sobą na różne wyprawy.

8. Aplikacje do obróbki zdjęć

Jeśli jesteśmy w stanie poradzić sobie z programami do obróbki zdjęć i wiemy, jak robić zdjęcia smartfonem w zewnętrznych aplikacjach, świetnym pomysłem będzie pobranie profesjonalnych programów. W Sklepie Play lub App Store dostępne są setki darmowych aplikacji służących do obróbki zdjęć, z których bardziej znane to na przykład PixIr lub PicsArt.

Jednak jeżeli nie wiemy jak obsługiwać takie programy, lepiej odpuścić sobie ten punkt – mogą one nas przytłoczyć ogromem funkcji i możliwości, a bez nich naprawdę da się żyć!

9. Korzystaj z funkcji panoramy

Większość nowoczesnych telefonów posiada funkcję wykonywania zdjęć panoramicznych. Polega ona na połączeniu kilku lub nawet kilkunastu zdjęć w całość, tak aby stworzyć unikalną fotografię o cechach panoramy. Zdjęcia wykonane w ten sposób często wyglądają naprawdę niesamowicie i jeśli zrobimy je prawidłowo, będą prawdziwą ozdobą naszej galerii.

» Realizujesz się przez fotografię? A może masz jeszcze inne talenty? Jeśli uwielbiasz pisać, odważ się i weź udział w konkursie literackim. Nagrody czekają! O najciekawszych konkursach przeczytasz, klikając TU!

10. Gorszej jakości aparat przedni

Tzw. selfie są obecnie niezwykle popularne i z pewnością każda z nas przynajmniej raz na jakiś czas robi sobie takie zdjęcia. Warto jednak pamiętać, że w większości smartfonów aparat przedni (przełączamy na niego telefon, klikając specjalną ikonkę na aparacie – wówczas w ekranie telefonu możemy się przeglądać jak w lustrze) ma dużo niższą rozdzielczość niż aparat tylny. Warto więc unikać zbyt częstego wykonywania zdjęć z jego pomocą, jeśli chcemy nauczyć się, jak ładnie wychodzić na zdjęciach. Robiąc sobie zdjęcie z pomnikiem, obrazem lub zwyczajnie przy pięknym krajobrazie, warto poprosić o to kogoś innego, zamiast wykonywać zdjęcia przy użyciu aparatu przedniego.

jak robic selfie

Foto: Pixabay

Na koniec mały bonus – jedenasta, choć wcale nie najmniej ważna wskazówka. Po prostu bawmy się w fotografów jak najczęściej. Pstrykajmy zdjęcia, eksperymentujmy z funkcjami, filtrami i kadrami, analizujmy, żeby dowiedzieć się, co się sprawdza, a co nie. Jak już opanujemy sztukę robienia zdjęć i odkryjemy, który z naszych profilów jest bardziej fotogeniczny – będziemy w domu!

» Technologia największym wrogiem współczesnego człowieka? Zobacz, jaką wizję przyszłości zgotowali nam twórcy serialu “Czarne lustro”!

Lubicie robić zdjęcia? Może podzielicie się tymi, z których jesteście najbardziej dumne, na naszym fan page’u na Facebooku?

Polecane artykuły z tej kategorii:

2 komentarze

  1. Basia pisze:

    Ciekawa rada z tą siatką trójpodziału, właśnie nie wiedizałam, do czego służą te linie. A co jak zdjęcie wyjdzie rozmazane? Można to jakoś uratować?

    • Polka50plus.pl pisze:

      Niestety nie wszystkie rozmazane zdjęcia da się uratować. Warto jednak spróbować aplikacji i filtrów – na przykład darmowej aplikacji na telefon Edytor Zdjęć od InShot. Po wybraniu kategorii “dostosowanie” mamy tam funkcję wyostrzania, która może pomóc znacząco poprawić jakość zdjęcia. Można też próbować delikatnie zwiększyć kontrast. Polskie tłumaczenie tej aplikacji jest dość kiepskie, ale bez obaw, jest ona dość intuicyjna i, co najważniejsze, posiada mnóstwo przydatnych funkcji. Idealny wybór dla fanki fotografii! Inne darmowe programy pozwalające na wyostrzenie zdjęcia to na przykład PhotoScape (dostępny na komputery) lub edytor zdjęć wbudowany w Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *